800 tisíc dobrovolníků, 50 milionů stromů, 1 den. Indie si brousí zuby na čistší vzduch i světový rekord

Rovnou 6 indických měst se umístilo v top 10 míst s nejšpinavějším ovzduším.
Zdroj: In.news.yahoo.com

Co může přimět 800 tisíc lidí, aby vyrazili hromadně ven? Jasné je, že piknik to není. Dost možná ale neuvěříte ani reálné verzi.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 19. 07. 2016 16:46

Přesně tolik jedinců si našlo čas, aby vzalo do ruky krumpáč a zasadilo strom. V indickém státě Uttarpradéš se jich minulý týden během 24 hodin vysadilo 50 milionů. A zdá se, že Guinessova kniha rekordů bude muset udělat škrt ve svých záznamech.

Neodvracejme ale pozornost od toho, co je podstatné. Všichni tito dobrovolníci se k projektu přidali, aby pomohli zachránit čistotu vzduchu, který dýchají. Miliardová Indie patří ke státům s nejhorší kvalitou ovzduší – rovnou 6 jejích měst se umístilo v top 10 míst s nejšpinavějším vzduchem.

Jenže ačkoliv je rekordní výsadba hodna následování, je to jen součást širšího úsilí vrchních představitelů státu, které má vyvrcholit v „uzdravení“ životního prostředí.

Indii už nyní najdete raritní letiště, které je ze 100 procent poháněno solární energií. Pyšní se i největší solární elektrárnou na světě. Sluneční energie dokonce v Indii nedávno zlevnila natolik, že se vyplatí víc než uhlí.

„Svět si všiml, že je zapotřebí seriózního úsilí k redukci uhlíkových emisí, abychom zmírnili dopady globální klimatické změny,“ řekl hlavní ministr územní oblasti Akhilesh Yadav dobrovolníkům ve městě Kannauj. „Uttarpradéš vše v tomto ohledu započal.“

Světový rekord v počtu vysázených stromů za den stále drží Pákistán s 847 275 stromy, které zde zapustily kořeny v roce 2013. Kontroloři přidružení ke Guinessově knize rekordů totiž stále ještě nedokončili revizi čísel. Dá se ale předpokládat, že rekord padne. To díky 800 000 účastníkům akce.

A indická vláda chce zalesňování podporovat i v budoucnu. Vyhradila si celých 6,2 miliard dolarů na výsadbu stromů v příštích 15 letech. Není se ale čemu divit – odlesňování je po boku znečištění vzduchu dalším horkým tématem. A zvýšená poptávka po zemědělské půdě ve venkovských oblastech znamená, že se o něm bude mluvit ještě nějakou dobu.

Zdroj: Science Alert

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Dcera Michaely Gemrotové prodělala před narozením krvácení do mozku: Prognóza byla hrozná, ale dělá obrovské pokroky

Související články

Další články