Herec, po kterém vzdychaly naše prababičky. Zapomenutý osud filmového milovníka Františka Krištofa Veselého

6. července 2019
Archiv
Archiv

Poslední korunu byly naše prababičky ochotné utratit za kino, aby viděly alespoň na plátně muže, který neztratil svou eleganci ani ve starším věku – Františka Krištofa Veselého, herce a zpěváka s polozapomenutým osudem. Byl sexsymbolem své doby…

Už jako malý ztratil otce – ne že by zemřel, ale odešel za moře a už se nikdy nevrátil. Františkova matka si pak vzala továrníka z Budapešti. Otčím ale nebyl cizím synem nadšen, a tak odjel s novopečenou chotí do Maďarska a malého chlapce vychovávala babička s dědečkem. Zlom nastal, když se pan továrník Krištof po dlouhém zdráhání uvolil nevlastního syna přijmout a František si ke svému původnímu jménu přidal dokonce i otčímovo příjmení. 

V Maďarsku Františkova kariéra stoupala, dotáhl to až do Královského divadla v Budapešti. V dalším průběhu života se stal členem Slovenského národního divadla a pohostinsky vystupoval také v Praze. Byl nejen sólistou, ale i režisérem tamní operety.

Věrný krasavec

Jeho elegantní zjev začal využívat český film. Režiséři, zvláště pak Vladimír Slavínský, ho obsazovali většinou do roli milovníků. Jeho debut v českém filmu přišel v roce 1936 v komedii Uličnice.  A pak už následovaly v rychlém sledu další – Rozkošný příběh, Falešná kočička, Děvčátko z venkova, Slečna matinka, Pán a sluha a mnoho dalších. Ve filmech většinou většinou využívali jeho hudebního nadání, téměř vždy zpíval nějakou píseň. Jen pro zajímavost, některé jeho písničky mají na youtube.com i dnes přes 250 000 zhlédnutí.

Fascinující je, že tenhle prototyp milovníka byl ve skutečnosti velmi střídmý, skromný a věrný! S manželkou Gizkou, kterou poznal v maďarském Miškovci, měli prý krásné manželství bez jediného škraloupu. A přestože ženy na Františka pořádaly doslova hony, údajně své choti nikdy nebyl nevěrný.

Zlé časy po válce

Po válce nečekalo Františka nic dobrého. Byl perzekuován, zatčen a poslán do pracovního tábora. Jeho kariéra se začala pomalu rozbíhat až ve druhé polovině padesátých let, ale teprve od šedesátých let působil pravidelněji ve slovenských inscenacích a televizních filmech. Nakonec získal v roce 1971 i Bratislavskou lyru za celoživotní dílo.

Navzdory tomu ho úřady nepustily do USA, kam dostal pozvání od krajanů, kteří ho velmi milovali. František Krištof Veselý zemřel v roce 1977 v Bratislavě ve věku 73 let. 

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA PRVOREPUBLIKOVÉHO MILOVNÍKA FRANTIŠKA KRIŠTOFA VESELÉHO!

Zavří­t reklamu