Josh Gates odhaluje další záhady! Jaké výzvy na něj čekají tentokrát?

Josh Gates odhaluje další záhady! Jaké výzvy na něj čekají tentokrát?
Zdroj: Discovery Channel

Odkrývá dávno ztracená města a podařilo se mu vyřešit světové záhady, nad nimiž si vylámali zuby renomovaní odborníci. Josh Gates – neohrožený sympaťák s titulem z archeologie si i v další řadě Výpravy do neznáma (Expedition Unknown) dal za cíl přijít na kloub nejednomu tajemství a nevyjasněné legendě. Jaké výzvy na něj tentokrát čekají?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 13. 05. 2019 11:40

Magická křišťálová lebka

Tajemná křišťálová lebka z dob mayské civilizace, kterou pro svoji magickou sílu nazývali „Lebka zkázy“, je teď v hledáčku Joshe Gatese. Tento artefakt nevyčíslitelné hodnoty má údajně na svědomí smrt muže, vyléčení rakoviny či předpověď atentátu na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. To alespoň tvrdila jeho bývalá majitelka Anna, adoptivní dcera britského spisovatele F.A. Mitchell-Hedgese, která prý křišťálovou lebku získala v roce 1924 v polorozpadlém mayském chrámu…

Opravdu se ale jedná o magický originál nebo jde o sprostý podvrh?

Křišťálové lebky jsou úzce spojeny s dávnými středoamerickými civilizacemi. Jsou opředeny mnoha pověrami navzdory tomu, že je mytologické systémy těchto velkolepých říší vůbec nezmiňují. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly díky filmu a televizi. Ne náhodou se po jejich stopách před Joshem Gatesem vypravil i nejslavnější filmový dobrodruh – Indiana Jones v podání Harrisona Forda. Autenticitu lebek však zpochybnila vědecká zjištění, která upozorňují na několik zásadních nesrovnalostí. Při studiu největších sbírek křišťálových lebek v Britském muzeu a francouzském Musée de l’Homme se přišlo na to, že při výrobě musely být využívány zlatnické technologie, které se objevily až během 19. století. Lebky navíc obsahují látky ze skupiny chloritů, které se ve volné přírodě vyskytují pouze v Brazílii a na Madagaskaru. Tato tvrzení podporuje i fakt, že veškeré muzejní kousky byly původně soukromým vlastnictvím sběratelů. Jejich původ se tak nedá spolehlivě ověřit. Studie dochází k závěru, že křišťálové lebky byly vyrobeny v polovině 19. století, a to pravděpodobně v německém městě Idar-Oberstein, které platilo za řemeslné centrum zpracování brazilského křišťálu. 

Discovery Channel

Josh Gates se však nevzdává. Vypravil se za současným majitelem Billem Homannem, jež lebku získal po smrti své ženy Anny Mitchell-Hedges, a který stále věří v magické schopnosti předmětu. Aby se prokázalo, že jeho žena mluvila pravdu, umožnil vědcům pokračovat v jejím zkoumání. Žádný odborný závěr zatím Anny příběh nepodpořil. Bude tomu v případě Joshe Gatese jinak?

Najde ukrytý skotský poklad?

A u pokladů a cenných relikvií zůstaneme i v třetí epizodě. Tentokrát se zvídavý Josh Gates vydá po stopách tajemného skotského pokladu, který po sobě údajně zanechal jakobitský uchazeč o britský trůn Karel Eduard Stuart. Tento ambiciózní syn stuartovce Jakuba Františka Stuarta zasvětil celý svůj život tomu, aby si mohl na hlavu posadit královskou korunu Anglie, Skotska a Irska.

V roce 1745 se postavil do čela jakobitského vojska tvořeného ze skotských horalů (highlanderů), a společně se vypravili do Londýna svrhnout hannoverskou dynastii a získat zpět nadvládu stuartovců. Traduje se, že na podporu tohoto povstání měla jakobitská armáda dostat 15.000 zlatých, což je v přepočtu několik miliónů dolarů. Tato potřebná finanční pomoc však z neznámých důvodů dorazila pozdě, a nuzné jakobitské vojsko bez prostředků bylo krutě poraženo královskou armádou. V bitvě, která trvala pouhou hodinu, padlo nebo bylo zraněno 1500 až 2000 mužů z povstalecké armády.  Karlovi se jen zázrakem podařilo uprchnout. Jelikož byla na jeho hlavu vypsáno tučná odměna, přes půl roku se ukrýval po chudých příbytcích bez peněz, o hladu a zimě. 

Discovery Channel

Kdo ví, jak by bývala dopadla tato bitva, kdyby finanční podpora dorazila včas. A kde jsou vůbec ukryty všechny zlaté mince, které od té doby nikdo nespatřil? Přinesou hodiny bádání v Národním archivu a cenná pomoc skotského historika Gregora Ewinga své ovoce a Josh Gates opět dokáže jako jediný přijít na kloub této tři sta let staré záhadě.

To vše a mnoho jiného se dozvíte, pokud bude sledovat novou řadu pořadu Výprava do neznáma (Expedition Unknown), kterou vysílá Discovery Channel každou sobotu od 4. května 2019 ve 20:00.

Související články

Další články