Mozart a ti druzí v Opeře Národního divadla. Poznejte život slavného skladatele v málo známých a nečekaných souvislostech

Autorem fotografií k vizuálu je Jakub Gulyás
Zdroj: narodni-divadlo.cz
ARežisérka Alice Nellis roli Mozarta svěřila uznávané sopranistce Alžbětě PoláčkovéAutorem fotografií k vizuálu je Jakub GulyásZnámá a oceňovaná režisérka Alice Nellis se do Národního divadla vrací po dvou letechWolfgang Amadeus Mozart se vrací do Prahy – a to osobně! + 6 fotek+ 7 fotek

Wolfgang Amadeus Mozart se vrací do Prahy – a to osobně! Národní divadlo na místě Mistrovi nejzasvěcenějším, ve Stavovském divadle, uvádí v českých premiérách dvě pozoruhodné opery, které prezentují Mozarta v málo známých a zcela nečekaných souvislostech. Režie se ujala známá a oceňovaná režisérka Alice Nellis.

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová 20. 04. 2019 18:00

Novinka v repertoáru Opery ND Mozart a ti druzí českému publiku poprvé představí oceňovaná díla současných tvůrců: Dopisy, hádanky a příkazy proslulého anglického skladatele Michaela Nymana a Klasika amerického autora Stevena Stuckyho, držitele Pulitzerovy ceny. Režisérka Alice Nellis roli Mozarta svěřila uznávané sopranistce Alžbětě Poláčkové, které na jevišti skvěle sekundují Tomáš Kořínek, Michaela Zajmi, Pavel Švingr, Jiří Hájek, Ivo Hrachovec a další.

Michael Nyman, jeden z otců hudebního minimalismu, napsal svou půlhodinovou minioperu Dopisy, hádanky a příkazy (Letters, Riddles and Writs) v roce 1991 původně pro televizní projekt BBC s názvem Not Mozart, který byl věnován 200. výročí Mozartovy smrti. V tragikomické atmosféře Nyman konfrontuje nespoutaného, vzdorovitého, lehkovážného, ale také velmi melancholického Mozarta s přízemně pragmatickým světem, reprezentovaným především úzkostlivým Mozartovým otcem Leopoldem. Libreto opery je poetickou koláží, v níž Nyman vedle fragmentů z Mozartových dopisů zhudebňuje i téměř neznámé bizarní hádanky, které Mozart sepsal pro vídeňský karneval v roce 1786 a do nichž – jak se zdá – ukryl tajuplný klíč ke svému ne právě jednoduchému nitru.

Snad ještě neobvyklejší inspiraci našel v roce 2013 pro svou operu Klasický styl či zkrátka Klasika Steven Stucky, mj. žák českého skladatele Karla Husy. Je jí uznávaná a mimořádně obsáhlá kniha amerického pianisty a muzikologa Charlese Rosena The Classical Style (odtud zvláštní název opery), která zasvěceně pojednává o hudbě tří velikánů klasicismu – W. A. Mozarta, Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena – a staví jim monumentální pomník ve světě, který ovšem o krásy klasické hudby zrovna nestojí. Steven Stucky ve své velmi ironické grotesce posílá trojici zneuznaných velikánů z hudebního nebe zpět mezi živé, aby se osobně přesvědčili, jak to s jejich nehynoucí slávou dnes doopravdy je.

Známá a oceňovaná režisérka Alice Nellis se do Národního divadla vrací po dvou letech, kdy v roce 2017 inscenovala sci-fi operu na motivy Čapkova románu Krakatit. V roce 2011 opera P. Glasse Les Enfants Terribles v její režii získala od divadelních kritiků cenu za operu roku. Dalším výrazným jménem podepsaným pod inscenací Mozart a ti druzí je autor fotografií k vizuálu Jakub Gulyás, který spolupracuje s významnými osobnostmi a prestižními médii. Orchestr Národního divadla zahraje pod taktovkou Davida Švece.

Reprízy inscenace Mozart a ti druzí jsou na programu 25. dubna, 26. a 28. května.

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články