Mezi ploty: Pražské Bohnice rozezvučí multižánrový hudební a divadelní festival. Bavit se budou děti i dospělí

Nádherný bohnický areál se tento víkend opět stane dějištěm jednoho z našich nejpopulárnějších festivalů s názvem Mezi ploty.
Zdroj: meziploty.cz
Atmosféra festivalu je úžasná.Hlavní scéna, kterou najdete na louce před kostelem, přivítá hned několik headlinerů, které ani není třeba moc představovat. Rodinná zóna je plná pohádek, soutěží, her, tvůrčích dílen, loutek, divadla a především muziky, která oslovuje děti a přitom výborně pobaví i rodiče.Na své si přijdou i děti.+ 9 fotek+ 10 fotek

Nádherný bohnický areál se tento víkend opět stane dějištěm jednoho z našich nejpopulárnějších festivalů s názvem Mezi ploty. A je na co se těšit, přijede na 160 špičkových muzikantů a divadelníků. Celkem se na 14 scénách rozesetých po mnohahektarovém bohnickém parku odehraje více než 200 dílčích akcí. Pokud tedy ještě nemáte plán, kam v sobotu nebo v neděli zajít, určitě si tuhle akci nenechte ujít.

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová 25. 05. 2019 14:00

Mimořádně nadupanému line-upu budou vévodit hvězdy jako Divokej Bill, Tomáš Klus, Wohnout, Barbora Poláková, Xindl X, Krucipüsk, Eddie Stoilow, Kašpárek rohlíku, Studio Ypsilon, HaDivadlo, Dáda Patrasová, Na stojáka, Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo v Řeznické, SpoluHra (Vilma Cibulková, Alžběta Stanková), Milostný trojúhelník (Anna Polívková, Marek Zelinka, Martin Zbrožek) a desítky dalších. Aby se v obrovské žánrové pestrosti této originální přehlídky dokázal každý zorientovat, rozdělí se festivalový rej jako již tradičně na několik „programových zón“, ve kterých si každý najde, co je jeho srdci blízké.

 Hlavní scéna v Central parku

Ta vyroste na louce před kostelem a přivítá hned několik headlinerů, které ani není třeba moc představovat. V první řadě je to skupina ​Divokej Bill​, která si zdánlivě jednoduchým folk rockem a texty „ze života“ vydobyla popularitu, jakou v české kotlině hned tak někdo nemá. Vůbec poprvé se na Plotech objeví ​Barbora Poláková​, skvělá herečka a zpěvačka a držitelka několika Andělů. Bára je sice možná malinko nafrněná, ale svým loňským albem ZE.MĚ se definitivně etablovala ve světě kvalitní české pop-music. Přijede oblíbená kapela ​Wohnout​, jež od své linie melodického a současně rázného rocku s českými texty neuhnula ani na loňské desce Miss Maringotka.

Příjemně poslouchatelný pop punk na hlavní scéně zajistí ​Vypsaná fiXa​ nebo ​Rybičky 48. Stálicí Plotů je nepochybně ​Tomáš Klus​, písničkář s neobyčejnou energií a chytrými texty, herec, ale taky tak trochu vizionář, který má jako jeden z mála silný názor a dovede si za ním stát. Další inteligentní písničkář, i když trochu syrovějšího zrna, ​Xindl X,​ už v Bohnicích taky patří k „starousedlíkům“ – podobně jako hiphopová legenda ​PSH​, která má i letos místo na hlavní scéně jisté. A chybět samozřejmě nemůžou ani ti nejvěrnější, kteří festival Mezi ploty a jeho myšlenky už léta podporují za slunce i deště: nezdolné kapely ​Sto zvířat​ a ​Mňága a Žďorp​.

Alternativní zóna

Pro ty, co to mají rádi trochu nekonvenční, festival připravil Alternativní zónu, kam znovu zamíří například Katarína Kubošiová. Tahle umělkyně vystupující pod jménem ​Katarzia působí možná křehce, ale její projev je tak silný, že bývá právem označována za slovenskou Björk.

Dorazí i jedna z opravdových hvězd naší alternativní scény. Kapela ​Zrní​ má totiž na kontě Anděla v kategorii Objev roku a hlavně osm autorských desek plných originálního experimentálního rocku. No a z bohatého line-upu jmenujme ještě alespoň Kláru Vytiskovou, která na Plotech naposledy řádila s kapelou Toxique a letos se na alternativní scéně s neztenčeným šarmem představí s novou formací ​Klára & The Pop​.

Rodinná zóna

Tahle zóna dělá z festivalu Mezi ploty mimořádnou rodinnou událost. Je totiž opravdu veliká – a k tomu plná pohádek, soutěží, her, tvůrčích dílen, loutek, divadla a především muziky, která oslovuje děti a přitom výborně pobaví i rodiče. Letos se můžou návštěvníci těšit na ​Kašpárka v rohlíku​, v jehož bejbypankové sestavě se tentokrát objeví i část veleúspěšného divadla Vosto5. "Zvířata" opět připravila speciální vystoupení pro malé posluchače "​Sto zvířat dětem​" a na rodinnou scénu se po krátké pauze vrací jak ​Dáda Patrasová​, tak Jan Onder s ​Tanečními hrátkami​, které děti znají z Déčka České televize.

Poprvé to tu naopak rozpálí kapela ​BomBarďák​, v níž dospělí poznají Žížalu z Kanceláře Blaník, nebo nejslavnější youtuberka ​Mína​, kterou asi poznají spíše jejich ratolesti. Neméně přitažlivá bude i divadelní nabídka pro rodiny, ze které zmiňme alespoň poetickou grotesku o včelí královně v podání legendárního ​HaDivadla​.

 Street zóna

Pro takzvanou Street zónu namíchal festival lahodnou směs muziky zaměřené především na mladé posluchače. Tady bezpochyby zaujme ​Pokáč​, písničkář s velmi nápaditými texty, v nichž dokáže s nadhledem probírat i vážná témata. Nebo taková ​Marta Jandová​, dcera Petra Jandy, která s kapelou Die Happy dosáhla věhlasu u našich západních sousedů a nyní se v Česku vydala na úspěšnou sólovou dráhu.

Návštěvníky roztančí velká postava české reggae scény ​Cocoman ​a trochu řízného crossoverového projevu jim naservíruje kapela ​Krucipüsk​, která si ani v textech nebere žádné servítky. Přijedou taky indie-popoví ​Lake Malawi ​z Třince, kteří Českou republiku reprezentovali na Eurovision Song Contest 2019 v Tel Avivu, ​Eddie Stoilow​, s nimiž v roli bubeníka občas vystupuje brankář Petr Čech, a pěkná řádka dalších.

Divadlo za plotem a Scéna smíchu

Divadelní sekce festivalu Mezi ploty má podobně vybrané kvality jako část hudební. Dokazuje to i letošní sestava inscenací, které se odehrají na jevišti Divadla za plotem. Patří k nim například ​Gedeonův uzel​, emotivní hra souboru ​SpoluHra​ o lásce, mateřství a genialitě, za kterou byla ​Vilma Cibulková​ nominována na Nejlepší ženský herecký výkon roku 2017. Populární divadlo ​Vosto5​ přiveze vlastní zpracování osudového příběhu nejúspěšnějšího českého lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty ve vtipně pojaté inscenaci ​Slzy ošlehaných mužů​. Kdo bude mít chuť ponořit se do hloubky, neměl by si nechat ujít ​Poslední sezení u doktora Freuda​ v podání ​Divadla v Řeznické​, které zakladatele psychoanalýzy svede dohromady s klasikem fantasy literatury C. S. Lewisem, aby spolu probrali Boží existenci, lásku, sex a smysl života.

A v Bohnicích se pochopitelně setkáte i s ​Bohnickou divadelní společností​ složenou z pacientů, profesionálních herců a přátel. Ti všichni před diváky rozehrají biblickou Píseň písní, nejkrásnější píseň Šalamounovu. Aby se však návštěvníci mohli svézt i na vlně lehčích žánrů, vznikne před divadlem ještě venkovní ​Scéna smíchu​, věnovaná komedii, skečům a improvizaci. Stand up comedy show na ní rozjede třeba multitalentovaná komička ​Ester Kočičková​, oblíbený bavič ​Miloš Knor​ nebo Adéla Elbel, Dominik Heřman Lev a Pavel Tomeš ze souboru ​Na stojáka​. Uvidíte tu komedii z novinářského prostředí v podání ​Diva-žen​, vychutnáte si vystoupení dvojnásobného mistra republiky ve slam poetry ​Jiřího „Rimmera“ Charváta​ – zkrátka se seznámíte s těmi, kteří se nebojí jít s kůží na trh ve snaze polechtat vám bránici.

Kromě téhle plejády hudebních a divadelních lahůdek ovšem nadupaná bohnická přehlídka nabízí i pořádnou dávku workshopů, prezentací neziskových organizací, diskuzí s předními psychology a zajímavých aktivit, jako jsou hypnóza, bubnování, chůze po žhavých uhlících, jóga, relaxace nebo arteterapie, které na jiném festivalu najdete jenom stěží.

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články