Nádory, třeste se. Vědci „naučili“ imunitní buňky napadat ty rakovinné

27. května 2016
Continentalhospital.com
Continentalhospital.com

Buňky pacientova imunitního systému nejsou schopny rozpoznávat a napadat buňky rakovinné. Odborníci z Netherlands Cancer Institute (NKI) je to „naučili“.

Vědci k tomu použili velmi zajímavý postup. Do nefunkčních imunitních buněk – konkrétně T-lymfocytů – vložili určité části T-lymfocytů zdravého člověka.

„Naše zjištění ukazují, že imunitní odezva u pacientů s rakovinou může být posílena. Jedním z možných způsobů, jak to udělat, je najít vhodné dárce T-lymfocytů. Receptory těchto dárovských T-lymfocytů pak mohou být použity ke genetické modifikaci T-lymfocytů pacienta, které následně budou schopny rozpoznat rakovinné buňky,“ vysvětluje Ton Schumacher z NKI.

Jinou variantu představuje metoda, která využívá určité sekvence mutované DNA z rakovinných buněk.

Jelikož stávající metody léčby, které se snaží zlikvidovat rakovinné buňky pomocí agresivních chemikálií (chemoterapie) či ozařování (radioterapie), jsou žalostně nedostatečné, onkologové z celého světa do tzv. imunologie vkládají velké naděje.

A proč vlastně T-lymfocyty jedinců s nádorovým onemocněním často selhávají? Buď kvůli oslabení jejich schopnosti zabíjet rakovinné buňky vlivem různých „bariér“, nebo je zkrátka nepovažují za hrozbu, kterou je zapotřebí neprodleně eliminovat.

Naděje nedávno přišla i pro pacienty, kteří prodělali mrtvici:

Zdroj: Science Alert