Před nacisty uprchla do Švýcarska, zemřela na zápal plic. Legendární herečka Maria Schell by oslavila 94. narozeniny

Maria Schell byla rakouská herečka a sestra herce Maximiliana Schella.
Zdroj: Wikimedia Commons, CC BY SA 3.0
Maria Schell byla rakouská herečka a sestra herce Maximiliana Schella. Maria Schell byla rakouská herečka a sestra herce Maximiliana Schella. Maria Schell byla rakouská herečka a sestra herce Maximiliana Schella. Maria Schell byla rakouská herečka a sestra herce Maximiliana Schella. + 4 fotky+ 5 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Krásná rakouská herečka Maria Schell byla sestrou slavného herce a režiséra Maximiliana Schella. Nebyla slavná jen v Evropě, ale zahrála si také v americkém filmu Bratři Karamazovi. Zemřela v devětasedmdesáti letech na zápal plic.

Petra Járková
Petra Járková 15. ledna 2020

Herečka Maria Schell se narodila ve Vídni do umělecké rodiny. Její otec Ferdinand Schell byl básníkem a dramatikem, matka Margareta Schell-Noé zase herečkou.

Útěk před nacisty

Vzhledem k tomu, že byl Mariin otec původem Švýcar, utekla celá rodina před nacistickou okupací roku 1938 právě do této země. Marie tam však nezůstala a začala navštěvovat církevní lyceum v Colmaru ve Francii. Nakonec se však  vrátila do Zürichu, kde začala studovat herectví. Aby si přivydělala a měla z čeho studia platit, pracovala jako sekretářka. Později hrála i ve švýcarských divadlech. Nebyla úspěšná jen tam, ale její jméno znaly všechny německy mluvící země.

Osudový film

První filmovou roli získala Schell za války jako šestnáctiletá. Jednalo se o švýcarské drama Steibruch. Po válce začala točit Německu i Rakousku a v padesátých letech se stala přední herečkou poválečné generace. Nikdy sice nedostávala žádné intelektuální role, ale stala se ozdobou nejednoho snímku. Do širšího evropského povědomí se dostala s britským filmem Angel with the trumpet, což byl v angličtině natočený remake o dva roky staršího stejnojmenného německého titulu. Do zlomového okamžiku, než byla oceněna na festivalu v Cannes za německý válečný film Poslední most, točila střídavě v Německu a Británii.

Nominace na Oscara

Díky následnému úspěchu se Maria dostala do francouzských filmových ateliérů, kde hned zazářila v historickém filmu Napoleon. Následoval film Gervaise na motivy románu Emila Zoly, kde si Schell zahrála hlavní roli. Za tu si odnesla pohár Volpi na mezinárodním festivalu v Benátkách a aby toho nebylo málo, snímek byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film.

Její sláva ve Francii žije dodnes
Mohlo by Vás zajímat:

Romy Schneider. Slavná Sissi to v životě neměla vůbec jednoduché

Dveře do Ameriky

Na festivalu v Benátkách kráska zaujala slavného italského režiséra L. Viscontiho, který ji obsadil do svého připravovaného filmu Natálie. Také se jí otevřela cesta na americký kontinent. Tam natočila film Bratři Karamazovi, který bodoval po celé Americe.

Návrat do Evropy

Herečka však za velkou louží nezůstala a vrátila se zpět do Evropy. Točila v Německu a ve Francii. Následně ale zase roku 1959 vyrazila do USA, kde si zahrála po boku Garyho Coopera ve filmu Strom na věšení. Šlo o westernově laděný snímek. Čtvrtým filmem nominovaným na Oscara v hlavní roli s Marií Schell byl však film Cimarron z roku 1960.

Krušné šedesátky

Šedesátá léta však nebyla pro Marii z hlediska natáčení veselá, následoval tedy návrat na divadelní prkna. V roce 1963 byla hlavní hvězdou divadelního festivalu v Salzburgu. Herečka na filmovou kariéru zanevřela a točila pak už jen sporadicky. Spíše mohla být viděna v německé televizi třeba v detektivních seriálech. Ještě sice natočila francouzskou komedii Tahat ďábla za ocas, ale velký návrat na stříbrné plátno se už nekonal.

Poslední léta

Úplně naposledy stála Schell před kamerou v dokumentu Meine schwester Maria roku 2002, který o ní natočil bratr Maximilian. V posledních letech života se stranila veřejného dění a po dlouhé nemoci zemřela na zápal plic v rodném Rakousku 26. dubna 2005 ve věku 79 let.

NA KRÁSNOU HEREČKU MARIU SCHELL SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

 

Influencerka Dominique Alagia (17): Ti nejlepší mohou na TikToku vydělat i 400 tisíc měsíčně, ale je to psychicky náročná práce

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články