Nešťastný osud zpěvačky Hany Hegerové: Z vězení telefonovala přes odpadní rouru

12. června 2019
Facebook
Facebook

První dáma českého šansonu rozhodně neměla na růžích ustláno. Její život by sám vydal na velkofilm. Rozjetá kariéra, vězení, nemoci a ztroskotané vztahy – tím vším si česká Edith Piaf musela projít.

Hana Hegerová nevyrůstala v příliš šťastné rodině, proto už od malička co nejvíce utíkala ke kamarádkám, které žily v rodinné harmonii. Rodiče sice zpěvačku pokřtili jako Carmen Máriu Štefánii na přání babičky intelektuálky, která milovala operu Carmen, ale umělkyně si po smrti rodičů změnila jméno na Hanu, aby nebyla tak nápadná.

Hana vystudovala gymnázium, ale kvůli špatnému kádrovému posudku nemohla ve studiu dál pokračovat, začala tedy pracovat v rodném Komárnu v loděnici. Když nemohla studovat, navštěvovala alespoň všemožné kurzy – dietetický, rentgenologický, zkusila si práci zubní laborantky, ale zabrousila i k divadlu.

Tehdy se ukázalo, že právě divadlo a hudba je její život. Začala tedy hrát na různých slovenských scénách. V divadle se také seznámila se svým budoucím manželem Daliborem Hégrem. Po svatbě se páru narodil syn Matúš. Manželství se ale i přesto rozpadlo a po třech letech zůstala Hana se synem sama.

Aby syna uživila, opět hrála v různých divadlech, kde se seznámila s dalším osudovým mužem. Byl jím režisér Jan Roháč. Přestože se jednalo o lásku jak z románu, režisér nedokázal být věrný a jeho zálety zlomily vztahu se zpěvačkou vaz. Natolik jí to otřáslo, že po rozchodu s Roháčem už nikdy Hegerová žádného muže do svého života natrvalo nepustila.

Z kolegů si velmi rozuměla s Petrem Hapkou, který jí dělal garde ve světě umělců. Jelikož uměla několik světových jazyků, často vystupovala v zahraničí, především ve Francii. Stala se u nás i ve světě hvězdou první velikosti. Ale ani tak ji nepotkalo v životě samé štěstí.

V roce 1980 byla na půl roku uvězněna kvůli údajné zpronevěře milionu korun, které byly určeny pro Karla Gotta. Zpěvačka však prý také čekala na velkou částku, proto ji nenapadlo, že peníze nejsou pro ni. Až když se Karel začal shánět po svých penězích, podezření padlo právě na Hegerovou a byla obviněna, že peníze zpronevěřila schválně.

Měla dostat deset let vězení, naštěstí se za ni tenkrát postavila kamarádka a zapálená komunistka herečka Jiřina Švorcová, která nakonec zařídila jen půl roku natvrdo.

Hegerová se ve vězení však nezhroutila a celou dobu zvládla se ctí. Sama přiznává, že ji tato doba velmi zocelila a naučila vyžít s málem. Naučila se také vyšívat nebo třeba telefonovat přes odpadní rouru.

„Myla jsem záchod a v té rouře najednou slyším: Haničko, zdravím vás! Takže jsem od té doby věděla, že taková roura může sloužit i jako telefon. Ohromné věci jsem v tom vězení zažila. Třeba koňovat. To napíšete dopis, papírek upevníte na tyčku, vystrčíte z okna a rozhoupete ji a dopis se nakonec dostane to těch správných rukou. To je život. Když vidím nějaký film z vězení, uvědomím si, že spousta lidí ho nemůže chápat, když to nikdy nezažili,“ prozradila v jednom z rozhovorů sama Hegerová.

Po návratu z vězení však nemohla vystupovat, zpívala v baru hotelu Intercontinetal a vypadalo to, že její hvězda pomalu vyhasíná. Pomohl jí ale opět přítel Petr Hapka a společným hitem Levadulová ji vrátil na hudební výslunní.

PODÍVEJTE SE, JAK SE CHYSTÁ KONCERT K PŘÍLEŽITOSTI ZPĚVAČČINA ŽIVOTNÍHO JUBILEA:

Zavří­t reklamu