Statečný pes během ničivých požárů v Austrálii zachránil koalu. Ten po něm dostal jméno Keli

17. ledna 2020
Pixabay.com
Pixabay.com

Při hrozivých požárech v Austrálii už uhynula spousta nevinných zvířat. Další se ale povedlo zachránit a na scéně se objevili i nečekaní hrdinové. Jedním z nich je pes Keli, jenž před ničivými plameny zachránil bezbranného koalu, který se teď díky němu má čile k světu.

Když vyděšeného koalu přivezli k ošetření, vážil pouhých 275 gramů. Vinou těžké plísňové infekce zároveň přišel o většinu své srsti a zdálo se, že jeho vyhlídky nejsou vůbec růžové. V Koala Hospital Port Macquarie se ale brzy dostal do formy a v současné době už váží jeden kilogram.

Musí překonat 2,5 kilogramů

Koala podle svého psího zachránce dostal jméno Keli. Vyhráno však ještě zdaleka nemá, stále je před ním náročná a dlouhá cesta. Podle personálu nemocnice skutečná euforie nastane až poté, kdy Keli překoná hranici 2,5 kilogramů.

I proto ošetřovatelé nikam nespěchají a do přírody ho vypustí až během chladnějších měsíců. Odborníci však ví, že podobně těžký osud může potkat i další zvířata žijící v australské přírodě.

Hrozivá čísla

„Venku dostáváme spoustu lekcí a ukazuje se, jak nejsme připraveni. Nejsou zavedeny žádné postupy a protokoly. Ani osoby, které pečují o divoká zvířata, nemají protokoly na to, když se dostanou do požárů,“ uvedla výkonná ředitelka Science for Wildlife, doktorka Kellie Leigh.

Během požárů v oblasti Nového Jižního Walesu bylo zničeno už třicet procent stanovišť koalů a odhaduje se, že až třicet procent jejich populace tuto tragédii nepřežilo. Čísla však zřejmě stále nejsou konečná.

Zavří­t reklamu