Zapomeňte na pomalý internet! Konečně se i v Česku dočkáme rychlosti 1 gigabit za sekundu

Internet v Čechách bude zase o level výš
Zdroj: CETIN
Pomalý internet je minulostíMůžete si užít rychlé stahování fotek, hraní her a pouštění videíInternet je nedílnou součástí téměř každé domácnostiInternet v Čechách bude zase o level výš+ 1 fotka

Jestli něco dokáže opravdu naštvat, tak je to hodinu se načítající stránka, když něco rychle hledáte, nebo nekonečné stahování fotek z dovolené. Teď ale konečně dochází ke změně a i my tady v Čechách budeme disponovat rychlým připojením.

Petra Járková
Petra Járková31. 07. 2018 10:56

Téměř 900 000 domácností v ČR si může užít rychlost 100 Mbit/s nebo vyšší. Rychlost 250 Mbit/s v op­tické síti (vysokorychlostní internetová „dálnice“) může mít už víc než čtvrt milionu lidí. Letošní novinkou je pak rychlost 1 Gbit/s přímo na optice. S těmito rychlostmi je možné stáhnout třeba fotky a videa z dovolené o velikosti několika GB za pár minut. O největší telekomunikační síť v Česku se stará CETIN a bez rozdílu ji nabízí k využití všem poskytovatelům internetu. Za poslední tři roky se zrychlilo přes milion domácností. To vychází zhruba na 1 domácnost každou minutu a půl! Celkový objem dat, který sítí protéká, se navíc za poslední rok zdvojnásobil.

Jednou z hlavních ingrediencí zrychlování internetu je výstavba tzv. rDSLAMů. To jsou takové „magické“ krabičky, které přivádí optiku blíže koncovým zákazníkům, a tím umožňují dosáhnout na stávajících přípojkách násobně vyšších rychlostí.

Do konce května 2018 bylo těchto šikovných zařízení postaveno přes 4 tisíce. Aktuálně se staví 8 rDSLAMů denně. Každou pracovní hodinu tak přibude jeden! A rozhodně se nejedná jen o záležitost velkých měst. Více než 60 procent zrychlených adres byste nalezli v malých a středně velkých obcích. Pro zajímavost, zatím nejvýše položený rDSLAM je na Božím Daru v srdci Krušných hor ve výšce 1020 metrů nad mořem.

I přes intenzivní výstavbu si CETIN zakládá na spolehlivosti a kvalitě budovaných technologií. Třeba první rDSLAM, který umožňoval vysokorychlostní připojení, byl postavený už v srpnu 2016. Do skutečného provozu šel až po 8 měsících důkladného testování. Jak náročné je takto velkou síť spravovat a udržovat je vidět na prudkém nárůstu využívání internetu a na množství dat, která sítí CETIN protékají. Celkový objem přenesených dat byl v červenci 2017 skoro 45 tisíc TB. V dubnu 2018 to pak byl už více než dvojnásobek, téměř 100 tisíc TB. Pro srovnání – k tomu, aby bylo možno uložit všechny dosud napsané knihy ve všech různých jazycích, je potřeba kapacita asi 400 terabytů. Potřeba stabilního rychlého internetu se neustále zvyšuje.

Ruku v ruce s ní roste i množství všech možných zbudovaných trubek, kabelů a dalších typů fyzického materiálu. Celková čísla jsou i pro tak relativně malé území jako ČR poměrně působivá. V pevné síti CETINu se nachází 42 660 km optických kabelů. V těch je zabudováno 1 697 398 km vláken. Pro představu zhruba tolik, jako byste obmotali celou zeměkouli kolem dokola 42krát. Kabely se v zemi zabudovávají do trubek. Těch bylo zatím potřeba skoro 100 tisíc kilometrů. Třeba jen takovou délku Labe, od pramene v Krkonoších až po ústí řeky v Severním moři, by bylo možné prohnat trubkami celkem 90krát.

Na webu www.zrychlujemecesko.cz si můžete ověřit dostupnou rychlost připojení na konkrétní adrese. Také se zde dozvíte o případné plánované výstavbě ve vašem bydlišti a o celkovém výhledu na 4 měsíce dopředu. Na stránkách rovněž najdete všech 16 poskytovatelů internetu, se kterými CETIN spolupracuje.

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Související články

Další články