Alice (28): Pět let jsem se obětovala pro zahořklou tetu. Její závěť byla výsměchem a ponížením

Příběhy o životě: Pět let jsem se obětovala pro zahořklou tetu. Její závěť byla výsměchem a ponížením
Zdroj: Freepik

Alice jako jediná z rodiny projevila soucit s nerudnou tetou, která nenáviděla všechny kolem sebe. Starala se o ni pět dlouhých let. Po její smrti však zjistila, že v závěti na ni teta vůbec nepamatovala.

Jana Jánská
Jana Jánská 25. 06. 2026 20:00

Posledních pět let jsem se starala o tetu Hanu, které se celá naše rodina vyhýbala obloukem. Byla věčně nespokojená, zlomyslná a plná stížností na celý svět. Když začala ztrácet síly, nikdo jiný jí nechtěl pomoci. Říkala jsem si, že rodina se neopouští, bez ohledu na to, jak náročné to může být.


Teta nebyla zrovna laskavá

Pamatuji si ten den, kdy jsem k ní přišla poprvé pomoci. Ležela na staré pohovce v potemnělém obývacím pokoji, kam skrz zažloutlé záclony pronikalo jen pár paprsků světla. Vzduch byl těžký a plný prachu, jako by tam dlouho nikdo nevětral ani neuklízel. Teta už nebyla schopná starat se o domácnost, sotva zvládala základní hygienu a jídlo.

„Někdo se o tebe přece musí postarat,“ začala jsem klidně, když jsem viděla, jak na mě hledí s nedůvěrou. „Všichni tě ignorují, ale já to tak nemůžu nechat.“

„O tvou pomoc nestojím,“ odsekla. „Všichni se na mě vykašlali. A ty si teď myslíš, že mě zachráníš? Myslíš, že nevím, o co ti jde?“

Musela jsem se hodně ovládat, abych se neotočila a neodešla. Věděla jsem, že to bude těžké. Teta vždycky viděla ve všem jen to špatné a podezírala lidi ze zlých úmyslů. Byl to její způsob, jak se bránit světu. Ignorovala jsem její slova a doufala, že když uvidí moji péči, pochopí, že to myslím dobře. Jak naivní jsem tehdy byla...

Nic jí nevyhovovalo

Nastěhovala jsem se k ní do domu, který byl dokonalým obrazem její duše – starý, tmavý, zanedbaný a plný zapomenutých věcí. Každý den jsem se snažila něco uklidit, vylepšit, dát do pořádku. Ale dům i teta mé snaze odolávali. Prach se vracel, sotva jsem ho setřela, a Hana zůstávala stejně nepřátelská.

Každé ráno jsem jí chystala snídani přesně tak, jak si přála, ale nikdy jsem se jí nezavděčila. Když jsem jí přinesla teplé toasty, sjela mě opovržlivým pohledem.

„Ten toust je úplně gumový,“ pronesla po prvním soustu. „To neumíš připravit nic pořádného?“

„Snažím se, mohla bys být trochu milejší,“ odpověděla jsem a cítila, jak ve mně roste frustrace.

„Kdybys se opravdu snažila, tak bychom tu nežily v téhle špíně a já bych měla pořádné jídlo,“ odvětila jízlivě. Teta měla talent najít slova, která bodala jako nůž. Bylo jedno, co jsem udělala, vždycky našla chybu. Nakonec jsem pochopila, že jiná být neumí. Nebyla schopná projevit vděk ani náznak náklonnosti. Taková prostě byla a já se s tím musela smířit.

Myslela jsem, že mi něco odkáže

Jednou mě přišla navštívit kamarádka, kterou jsem dlouho neviděla. Těšila jsem se na chvíli rozptýlení. Sedly jsme si do kuchyně, ale teta se náhle objevila ve dveřích.

„To je kdo? Ta tvoje kamarádka?“ zeptala se a sjela ji pohledem. „Vypadá, jako by zrovna vylezla z popelnice.“

Kamarádce bylo viditelně trapně a brzy odešla. Ten večer jsem brečela do polštáře. Byla jsem vyčerpaná a její zahořklost, kterou jsem si omlouvala nemocí a samotou, mě sžírala.

„A co tvoji přátelé? Rodina?“ vyptávala se občas a podezřívavě na mě hleděla. „Nechali tě, co? Proto jsi tady... se mnou...“

Každý den našla způsob, jak mě ponížit. I když jsem jí opakovala, že to nedělám pro peníze, ale z pocitu povinnosti, nevěřila mi. A upřímně, po čase jsem tomu přestávala věřit i já. Postupně jsem se začala upínat k myšlence, že až jednou odejde, něco mi odkáže. Nikoho jiného přece neměla. Byla jsem jediná, kdo to s ní vydržel. Doufala jsem, že mi zanechá dům nebo úspory, které by mi pomohly. Vždyť jsem jí obětovala pět let života...

Nedostala jsem ani korunu

Když teta zemřela, cítila jsem zvláštní směs úlevy a prázdnoty. Nikdo jiný z rodiny netruchlil. Na pohřeb přišli spíše ze slušnosti a v jejich tvářích byla jen lhostejnost. Všechny ale samozřejmě zajímala závěť.

Když notář začal číst, zjistila jsem, že jsem nedostala vůbec nic. Dům odkázala místní charitě a úspory rozdělila mezi lidi, jejichž jména jsem nikdy neslyšela. Byla to facka. Chvíli jsem si myslela, že je to omyl. Ale nebyl. Hana mi tím dala jasně najevo, že pro ni moje pětiletá péče neměla žádnou cenu.

Z advokátní kanceláře jsem odešla beze slova. S každým krokem ve mně narůstal vztek. Jak jsem mohla být tak hloupá? Jak jsem mohla věřit, že se ve zlomyslné a sobecké ženě probudí vděčnost? Její poslední gesto bylo jen korunou jejího celoživotního postoje.

Když jsem o pár týdnů později stála u jejího hrobu, necítila jsem nic. Žádný smutek, žádnou lítost. Nepřinesla jsem květiny. Jen jsem se dívala na studený kámen, který se k ní dokonale hodil.

„Na tvůj hrob nedám ani uschlou větvičku,“ zašeptala jsem. Zhluboka jsem se nadechla a navždy odešla.

Další příběhy ze života

Text byl zpracován na základě skutečného příběhu, fotografie či videa jsou jen ilustrační. Máte podobnou zkušenost? Svěřte se nám se svým příběhem, napište na [email protected].

Vítejte! u Davida Mattioliho

Vítejte! u Davida Mattioliho

Související články

Další články