Alžběta Malá ze seriálu Smysl pro tumor: Nejvíc dojemná mi přišla scéna, kdy jako Hana holím Filipovi hlavu

Alžběta Malá
Zdroj: Zdroj: ©Česká televize - Autor: Jaroslav Fikota
Herečka Alžběta Malá, představitelka Hany Vaňkové ze seriálu Smysl pro tumor.Alžběta Malá hraje v seriálu se svým kolegou, hercem Filipem Březinou.Ažběta Malá je součástí týmu, který pracoval na seriálu Smysl pro tumor.Alžběta Malá se s rakovinou setkala také ve svém osobním životě.+ 9 fotek+ 10 fotek

Herečka Alžběta Malá (26) hraje v novém seriálu České televize, Smysl pro tumor, vnučku Jiřího Bartošky (76). V rozhovoru pro Lifee.cz prozradila, zda se už s rakovinou ve svém okolí setkala a nakolik ji natáčení seriálu ovlivnilo v osobním životě. Měl by u ní šanci muž, kterého ztvárňuje herec Filip Březina (28)? A proč mladá herečka nevěří v lásku na první pohled?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 25. 01. 2024 12:00

Herečka Alžběta Malá (26), představitelka Hany Vaňkové ze seriálu Smysl pro tumor, se v rozhovoru pro Lifee.cz zamýšlí také nad proměnou seriálového svůdníka a sukničkáře, mladého doktora v podání Filipa Březiny. "Na ambice a oblíbenost by mě nikdo nesbalil. Zajímají mě úplně jiné hodnoty, které Filip Kalina nabyde v pozdější části příběhu. Začne se otevírat a promění se mu vnímání. Začne skutečně milovat lidi okolo sebe a dovoluje si být zranitelný," lehce prozrazuje mladá herečka.

Doporučené video: Anička Slováčková o léčbě rakoviny

Alžběta Malá otevírá téma rakoviny

Alžběto, hlavním tématem seriálu Smysl pro tumor je boj s rakovinou. Setkala jste se s nemocí ve vašem okolí, rodině?
Setkala jednou, moje babička měla rakovinu. Aktuálně spolupracuju v rámci kampaně Smyslu pro tumor s organizací Fuck Cancer, která se věnuje pacientům s onkologickým onemocněním a šíří v rámci tématu osvětu. Pracují v ní úžasní lidé, se kterými mám možnost se potkávat a musím říct, že jsem dlouho nezažila takovou životní energii a nasazení, jaké vídám u nich. Je to taková jiskra v oku, kterou nevidíte zdaleka u každého. Některé z nich můžete slyšet mluvit po konci každé epizody Smyslu pro tumor a další najdete na jejich webu. To, co dělají a jak to dělají, je naprosto zásadní.

Dopadá na vás toto téma i v soukromém životě? Například že si říkáte: "Budu se o sebe víc starat, nestresovat, nekouřit, jíst zdravě..."
To si říkám, aniž bych přitom myslela na onkologické onemocnění. Ale mám hodně slabou vůli a dokud člověk tvrdě nenarazí, je podle mě snadné ty hranice překračovat. Ale nepovažuju se za někoho, kdo by žil vyloženě nezdravě. Co se týče stresu, ten bych si přála umět redukovat. Opravdu bych si přála být alespoň na jeden den flegmatik.

Alžběta malá nevěří v lásku na první pohled

S hercem Filipem Březinou, představitelem hlavní role, se v seriálu zatím oťukáváte, jiskřička přeskočí až později. Jak to máte s jiskřením v běžném životě? Jste pro lásku na první pohled, nebo potřebujete víc času?
Nevěřím na lásku na první pohled. Věřím, že jsou lidi, které potkáme a cítíme k nim náklonnost – ať už fyzickou nebo psychickou. Pro mě to je energie, která mezi lidmi proudí. Láska je silný slovo, který pro mě zastupuje hlubokej cit, kterej potřebuje a zasluhuje svůj čas.

Filip je ambiciózní student medicíny, tvrdý sportovec a velmi oblíbený u žen. Zaujal by vás takový týpek v běžném životě?
Na ambice a oblíbenost by mě nikdo nesbalil. Zajímají mě úplně jiné hodnoty, které Filip Kalina nabyde v pozdější části příběhu. Začne se otevírat a promění se mu vnímání. Začne skutečně milovat lidi okolo sebe a dovoluje si být zranitelný.

Oblíbila jsem si scénu, kdy Hana holí Filipovi hlavu

Která scéna nebo motiv byl pro vás v seriálu nejvíce emotivní?
Pro mě je největší síla sledovat nemocné lidi, jak intenzivně a s jakou silou žijí život. Scén tam pro mě emotivních bylo tolik, že si netroufnu jmenovat jednu. Ale nejemotivnější je pro mě šestá epizoda.

Byla v seriálu nějaká scéna, u které jste dlouho uvažovala, jak ji herecky pojmout?
Žádná mě nenapadá. Ale moje oblíbená scéna, kterou jsem si často představovala v hlavě, je ze čtvrtého dílu, kdy Hana holí Filipovi hlavu. Tu scénu mám moc ráda, protože je v ní velká křehkost, intimita a není k tomu potřeba mnoho slov. V téhle scéně pro mě začíná jejich láska.

Je pro vás těžké oprostit se od tématu, když po natáčení odcházíte domů? Nebo ve vás rezonuje ještě dlouho po jeho skončení?
Je to pro mě těžké a vlastně si poslední dobou ani nezakazuju to tak mít. Nemyslím si, že je možné v rámci herecké práce, která je emočně pohlcující, nenosit si ji domů. Samozřejmě v určité míře. Ale když do něčeho vkládám duši, chvíli to v sobě prostě nosím a žiju život s postavou v sobě. Je na nějakou dobu mojí součástí a já to miluju. Psychicky o sebe pečuju a nedělám si nic, co by mi ubližovalo. Nejsem v tom destruktivní, naopak se snažím s těmi emocemi zdravě pracovat. Znát sebe a vědět, odkud mohu brát a vkládat to do svojí práce. Někdy to je vyloženě katarzní.

Koukněte se na herečku Alžbětu Malou z různých pohledů do naší fotogalerie.

Související články

Další články