Fit a krásnátestovánísoutěže

Láska na první pohled? Láska to není, říkají vědci

Thumbnail # Láska na první pohled? Láska to není, říkají vědci

Zdroj:Pixabay.com

Fenomén „lásky na první pohled“ bezpochyby zpopularizovaly romantické komedie. Klasický scénář: žena a muž se omylem srazí, ženě něco upadne, muž jí to podává a v momentě střetu pohledů to mezi nimi zajiskří. Podle některých se takové situace dějí jen filmech, zatímco jiní by na lásku na první pohled přísahali. A vědci? Podle nich si ji pleteme s něčím jiným.

Barbara Lorenzová 17. prosince 2019

„Jak jsi věděl, že je to ta pravá?“ zeptala se novinářka prince Harryho v rozhovoru po jeho zasnoubení s herečkou Meghan Markle.

„Hned od prvního setkání,“ odvětil princ.

Je snazší opravdovosti fenoménu uvěřit, když se k němu přiznal někdo v natolik významné a formální pozici.

Podle nizozemských psychologů z Univerzity v Groningenu si ale princ Harry lásku na první spletl. S touhou, chemií, chtíčem, ať už to nazveme jakkoliv.

Experti se rozhodli podívat na zoubek tomuto jevu, aby zjistili, zdali se děje i v reálu.

Přizvali si k tomu 396 lidí. Většinu tvořili nizozemští a němečtí studenti, heterosexuálové a z 60 procent ženy.

Svůj výzkum pak rozdělili do dvou fází: online průzkumu a takzvaného rychlorandění („speed dating“).

V první se účastníků ptali na jejich současné vztahy. Sledovali také jejich reakce na fotografie cizinců.

U každé podobizny měli ohodnotit atraktivitu a zaznamenat jakékoliv pocity lásky včetně intimity, vášně, odevzdání se či spřízněnosti. Poslední zmíněnou emoci upřesnili experti pomocnou definicí „cítím, že tento člověk a já jsme byli stvořeni pro sebe“.

Nakonec měli účastníci zaznamenat, zdali během prohlížení cizinců pocítili něco jako lásku na první pohled.

Pixabay.com

Následně přišlo na řadu rychlorandění. Účastníci strávili s neznámou tváří 90 nebo 20 minut a znovu byli tázáni na potenciální partnery.

Zamiloval se někdo na první pohled? Ano! Po celkovém vyhodnocení popsalo 32 účastníků (většina mužů) celkem 49 případů lásky na první pohled.

Má to ale háček – to, o čem si mysleli, že je láska, byla spíš silná fyzická přitažlivost druhého člověka. Takzvanou „lásku na první pohled“ s devětkrát větší pravděpodobností prožili účastníci při setkání s člověkem, kterého na pětibodové škále fyzické atraktivity ohodnotili lépe.

A hlavně – výzkumníci nezaznamenali jediný případ, kdy by láska na první pohled byla vzájemná.

Pixabay.com

„Abychom to shrnuli, naše závěry naznačují, že láska na první pohled nepřipomíná ani vášnivou lásku, ani lásku v obecnější rovině,“ řekli odborníci.

Podle nich zaměňujeme tento fenomén za „silnou počáteční přitažlivost, kterou někdo označuje za lásku na první pohled – buď zpětně, nebo v okamžiku prvního pohledu“.

Pozoruhodné ovšem je, že aktuálně zadaní jedinci, které dle vlastních slov svedla dohromady právě láska na první pohled, uváděli větší vášeň ve vztahu.

Podobně jako většina studií má i tato určitá omezení. Testování proběhlo v uměle vytvořeném prostředí pro seznamování, nešlo o reálné situace.

Ve finále je ale jedno, jak naše city k druhému pojmenujeme. Zvlášť pokud jsou nefalšované a přerostly v krásný, dlouholetý vztah.

Zdroj: The Independent

Podobné články

Zavří­t reklamu