Americký student Otto Warmbier chtěl poznat svět, cesta do KLDR se ale změnila v horor. Domů se vrátil ve vegetativním stavu

Otto Warmbier
Zdroj: Profimedia

Koníčkem vysokoškolského studenta Otto Warmbiera bylo cestování. V roce 2016 mu bylo jednadvacet a celý život měl před sebou. Napadlo ho, že by mohl oslavit Nový rok v Severní Koreji, jedné z nejizolovanějších zemí světa. Nejspíš nedokázal domyslet, co všechno by se mohlo stát... 

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. 07. 2025 16:00

O pár dní později byl Otto Warmbier zatčen na letišti v Pchjongjangu, těsně předtím, než stihl nastoupit do letadla, kterým se měl vrátit domů. Po několika měsících ve vězení byl odsouzený k nuceným pracím, jeho rodina přitom neměla tušení, kde ho drží. Po roce byl konečně propuštěn, avšak v kómatu. Proč? Co se s ním stalo?

Otto Warmbier byl nadějný student

Otto Frederick Warmbier se narodil 12. prosince 1994 v Cincinnati ve státě Ohio. Po absolvování střední školy ve Wyomingu se v roce 2013 zapsal na University of Virginia, kde se stal členem bratrstva Theta Chi. Studoval obchod a ekonomii. Považovali ho za pilného studenta.

Mezi jeho koníčky patřilo cestování a objevování, což ho dovedlo k tomu, že v rámci výměnného pobytu strávil nějaký čas v Anglii. Kromě toho se podíval na Kubu, do Ekvádoru nebo do Izraele. V budoucnu se chtěl věnovat financím, a tak se přihlásil na kurz v Hongkongu sponzorovaný jeho školou. Měl na něj nastoupit v lednu 2016. Než se tak mělo stát, rozhodl se, že si „zaskočí“ na chvíli k sousedům. Jeho rodina nebyla nadšená z cesty do Severní Koreje, on si však stál za svým. Kontaktoval jednu čínskou cestovní kancelář, která se specializovala na balíčky určené pro cesty do méně přívětivých destinací.

V Severní Koreji chtěl oslavit příchod Nového roku

Spolu se skupinkou dalších dvaceti turistů dorazil Warmbier do Pchjongjangu 29. prosince 2015. Poté se odebrali do hotelu Yanggakdo International, kde měli pobýt několik příštích dnů. Místní průvodci je mezitím vzali k Velkému památníku a do demilitarizované zóny na hranici s Jižní Koreou. Na Silvestra se pak skupinka shromáždila na náměstí Kim Ir-sena. Poté se vrátili do hotelu, kde pokračovali v pití a oslavách. Odjet měli za dva dny, brzy ráno.

Všechno se zdálo být normální. Warmbier zrovna čekal ve frontě na odbavení zavazadla, když vtom mu na rameno poklepali policisté. Poté byl odveden do nedaleké místnosti. Nikdo nevěděl, co se děje. Vybrali ho snad k namátkové prohlídce? Trvalo to příliš dlouho. Letadlo bylo připraveno k odletu a Warmbier nikde. Jen nastoupil jeden důstojník, který je informoval, že je mladíkovi zle, byl tak odvezen do nemocnice. Vrátí se za několik dní. Až po třech týdnech oznámili, že byl zadržen za spáchání nepřátelského činu proti KLDR. Na následní tiskové konferenci student řekl, že se pokusil z míst vyhrazených pro zaměstnance hotelu odcizit propagandistický plakát. Prý mu to nařídila místní metodistická církev a tajná společnost z univerzity ve Virginii. Pak se rozvzlykal a začal prosit vládu Severní Koreje, aby mu dovolila vrátit se domů.

I přes intenzivní vyjednávání byl odvezen na neznámé místo, důkazem pro jeho obvinění mělo být jen zrnité video z bezpečnostní kamery v hotelu, na němž byl jakýsi muž, jenž ze zdi strhával plakát. U následného soudu, kde bylo možné slyšet pochybná svědectví, byl odsouzen k patnácti letům nucených prací.

Smutný návrat Otto Warmbiera do USA

Věci se začaly ubírat správným směrem až v roce 2017, kdy severokorejští představitelé souhlasili s rozhovory se zástupcem amerického ministerstva zahraničí, Josephem Yunem. Během schůzky se Yun dozvěděl, že je Warmbier v kómatu. Prý se krátce po vynesení rozsudku nakazil alimentárním botulismem, následně mu dali prášek na spaní, na který měl špatnou reakci.

Jeho stav přijeli do země zhodnotit i američtí lékaři. Nereagoval, zároveň se jim ale nezdálo, že by byl v kómatu. Do Ameriky ho konečně převezli až 13. června 2017. Okamžitě byl převezen do Lékařského centra Univerzity v Cincinnati, kde lékaři konstatovali, že je ve vegetativním stavu. Severokorejský zdravotnický personál jim poskytl snímky z magnetické rezonance, kde bylo jasně vidět ztrátu mozkové tkáně, což korespondovalo s nedostatkem kyslíku způsobeným kardiopulmonální příhodou. Nevěděli, co to způsobilo, jisté bylo jen to, že jeho mozek byl v určité době čtyři minuty bez přísunu kyslíku. Po přijezdu do Spojených států dokázal mladík samostatně dýchat a mrkat. Bohužel si nebyl vědom svého okolí. Jeho rodiče ale později zveřejnili vyjádření, které jeho stav popisovalo mnohem detailněji a děsivěji: Když ho přišli vyzvednout z letadla, měl mít nepřítomný pohled, nelidsky křičel, měl oholenou hlavu, vytržené přední zuby, neslyšel a neviděl. Na chodidle měl mít rovněž velkou řeznou ránu starou několik měsíců.

Po šesti dnech po jeho návratu se Warmbierovi rodiče rozhodli, že mu bude odstraněna vyživovací trubice. Zemřel pokojně, obklopen svými blízkými. Bylo mu pouhých dvaadvacet let. Jeho pohřbu se zúčastnilo 2 500 lidí. Na základě žaloby podané jeho rodiči byla severokorejská vláda uznána vinnou z mladíkovy smrti a měla rodině, v rámci odškodného, vyplatit 501 milionů dolarů. Na tom trval i Donald Trump. Po setkání s Kim Čong-unem ale změnil názor. Severokorejský diktátor o tomto případu neměl údajně ani tušení.

Zdroje informací:
Wikipedia,org: Otto Warmbier
Historicflix.com: What Happened To Otto Warmbier? The Untold Story

Poprvé bez Barťáka: Jak Vary uctí památku zesnulého prezidenta festivalu, prozradila mluvčí Uljana Donátová

Poprvé bez Barťáka: Jak Vary uctí památku zesnulého prezidenta festivalu, prozradila mluvčí Uljana Donátová

Související články

Další články