Chystáte se nově vymalovat byt či dům? Nad výběrem barev opravdu zapřemýšlejte. Barvy umí ovlivňovat vaši psychiku

12. května 2018
pixabay
pixabay

Nemůžete se na ty šíleně oprýskané zdi ani podívat, a tak jste se rozhodli, že vymalujete? Bravo! Dobrý výběr barev nepodceňte. Barvy umí ovlivňovat vaši psychiku víc, než si myslíte.

Bílá a černá

Je vhodná do ložnic a obývacích pokojů. Je to relaxační barva a hodí se úplně ke všemu. Pozor na černou, která je sice elegantní, ale nesmí se to s ní přehánět. Umí vyvolat deprese. Černé jsou například hezké doplňky, ale vymalovat si zdi pouze černou není zrovna dobrý nápad.

Žlutá

Žlutá je barvou slunce a na člověka opravdu skvěle působí, radostně, aktivně a podnětně. Navíc dodává energii, stimuluje myšlení a zlepšuje koncentraci. Výborně se proto hodí do vaší pracovny nebo kanceláře. Umí skvěle zvětšit prostor a je vhodná i do studených pokojů. Vzhledem k tomu, že máme žlutou spojenou se sluncem, podvědomě nás tato barva zahřívá.

Oranžová

Teplá barva, hodící se stejně jako žlutá do malých pokojů, které opticky zvětší. Umí i rozzářit pokoj, takže je vhodná do temných pokojů orientovaných na sever. Skvěle se hodí například do jídelny, protože podporuje chuť k jídlu. Dobře uvolňuje atmosféru, takže ji rádi uvítáte ve společenských místnostech.

Červená

Je třeba jí šetřit. Na velkých plochách může působit i agresivně. Je to velice impulzivní barva, která nabuzuje. Hodí se do společenských místností nebo do obývacích pokojů a do pokojů, které jsou určené k zábavě. Nedoporučuje se její použití v ložnicích. Může rušit při spánku. Jde o opravdu agresivní barvu, takže ji používejte s rozvahou. Skvělé jsou například červené doplňky nebo s ní vymalovat jen některé části stěn.

Zavří­t reklamu