Snové bydlení přímo z Francie: Jak bydlet ve stylu Provence

Francouzi milují naoko oprýskaný nábytek a použitou keramiku.
Zdroj: Favi.cz

Levandulové lány, sluncem provoněný byt a nábytek, co má duši. Kousek Francie můžete mít i ve svém bytě. Inspirujte se, jak si zařídit bydlení v útulném a romantickém stylu Provence.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 09. 05. 2016 13:26

Ostrůvek Francie u vás doma

Atmosféra Provence je neopakovatelná. Malý ostrůvek Francie si můžete vytvořit i doma – ať už si v romantickém stylu zařídíte jenom balkon, kuchyň nebo celý byt. Nemusíte se hned pouštět do složité přestavby. Občas stačí pouze obměnit pár kousků, případně spoléhat na dekoraci. 

Co dělá styl Provence tím, čím je, jsou ovšem barvy. Do interiéru patří výhradně světlé tóny, jako je bílá a béžová, doplněné jemnými odstíny fialové, modré a zelenkavé. Obecně nešlápnete vedle s jemnými pastelovými odstíny. Pokud barva působí jako vybledlá od sluníčka, pak se bydlení ve stylu Provence nemůžete přiblížit víc. 

Favi.cz

Nábytek, co má duši

Co vám přijde jako první na mysl, když se řekne styl Provence? Neomítnuté cihlové zdi, široký sporák a hlavně nábytek „s duší“. Na jihu Francie se nábytek s patinou nevyhazuje, ale hýčká. Oprýskaný lak a nábytek rozežraný červotoči do stylového interiéru ale nepatří. I zděděný nábytek a kousky z bazaru se pečlivě renovují. Pokud doma žádný nábytek, „který něco pamatuje“, nemáte, sáhněte po retro napodobeninách.

Favi.cz

Francie do posledního puntíku

Styl Provence je hlavně o detailech. Francouzi milují použitou keramiku, porcelán a proutí, které ladí s lněným a bavlněným textilem. Podobně jako u nábytku, i dekorace musí mít duši. Proto si své místo najdou starožitné vázy, lampy a výrazné oválné rámy. A chybět samozřejmě nesmí květiny. Kromě všemi milované levandule je sázkou na jistotu hortenzie, slunečnice a na větších plochách břečťan. 

Umíte si bydlení ve stylu Provence představit i v Čechách? Světlo a lehkost Francie není ani u nás žádnou novinkou. Práce předních českých architektů najdete na Favi.cz

Pastelové barvy jsou ty nejlepší i v ložnici – usnete díky nim okamžitě:

Zdroj: Tisková zpráva

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články