Chemický peeling je pro mnohé ženy strašák, bát se přitom není čeho, pokud je provedený odborníkem v kosmetickém salonu. Redaktorka magazínu Lifee.cz ho vyzkoušela za vás a ještě před začátkem léta máte možnost rozzářit svoji pleť i vy. Jak vypadá péče těsně po zákroku? Čeho se vyvarovat? Celý proces nám ve videu názorně ukazuje odborník na kosmetiku, Petr Pity Krejczy.
Chemický peeling pleť rozzáří, zbaví vás rozšířených pórů a hlavně akné, pleť je od pohledu jemnější a šťavnatá. Doporučuje se provádět na podzim, v zimě, ale také na jaře, pokud se následně vyhnete ostrému slunci. V letních měsících už ho náš odborník Petr Pity Krejczy nedoporučuje, protože sluneční paprsky by mohly citlivou pleť bezprostředně po tomto zásahu poškodit a hrozí vytvoření pigmentových skvrn.
Jak celý proces chemického peelingu vypadá, to si s námi pojďte detailně prohlédnout v našem videu. Pity nám níže v rozhovoru krok po kroku popsal, jak přesně postupuje.
Chemický peeling krok za krokem
Pleť nejprve odlíčíme a důkladně ji zbavíme nečistot, aby byla dokonale čistá. „Potom se nanáší 40% chemická látka, ve které jsou ovocné kyseliny a nanášejí se na celou tvář. Já ji dávám klientkám a klientům i na dekolt,“ ukazuje Pity. Klientkám doporučuje mít zavřené oči, protože látka může ukápnout. Na kůži působí 10 minut a já cítím mírné štípání, které bych neoznačila jako bolestivé. Zkrátka jen cítíte, že proces běží a produkt funguje. „Následně se musí neutralizovat, protože nám spadne PH a my to musíme dostat zpátky nahoru na 5, 5. Aplikujeme tedy neutralizátor, a ten se stahuje.“
Následně je důležité zklidnění pleti, protože jde o velmi silný zákrok. „Na pleť potom nanášíme masku, která nám spraví pleť, aby se vyživila a klientka neodcházela růžová nebo začervenalá v obličeji,“ vysvětluje odborník na kosmetiku. Ideálně ženám doporučuje pět chemických peelingů v řadě. „Tu kúru je dobré opakovat po týdnu, ideálně si to domluvit v průběhu celého měsíce, aby pleť byla připravená na celé léto. Když jsou tam pigmentové skvrny, je dobré projít celou kúrou, aby se stáhly.“
Klientky vyděsil seriál Sex ve městě
Petr Pity Krejczy souhlasí s tím, že mnoho lidí zatím chemický peeling nevyhledává kvůli strachu z bolesti nebo zarudnutí. „Hodně lidí se chemického peelingu pořád bojí, protože v seriálu Sex ve městě z něj Samantha vyšla ve strašném stavu. Lidé volají: ,Já bych ráda přišla, ale dívala jsem se na Sex ve městě, a já bych potom nemohla do práce.'“
Náš odborník pochopitelně souhlasí s tím, že pro pleť je chemický peeling velmi náročný, proto je důležité vyhledat skutečného profesionála. Sám má jednu špatnou zkušenost. „Já sám jsem jeden takový absolvoval a už bych ho absolvovat nikdy nechtěl – paní mi spálila pleť takovým způsobem, že jsem měl strupy, jako bych se poškrábal. Po týdnu mi paní ty strupy strhávala pinzetou,“ svěřil nás odstrašující zkušenost. „Řekla, že musím projít třemi kúrami, ale v životě už jsem jí nezavolal.“
Po proceduře: Nechoďte do sauny, do bazénu a na slunce
V případě chemického peelingu je podstatná následná péče o pleť. Kritických je prvních 24 hodin, protože pleť je extrémně citlivá, což mohu sama potvrdit. „Bezprostředně po chemickém peelingu doporučuji klientkám, že by na sebe ten den už neměly pouštět teplou vodu. Nechodit do sauny, do bazénu,“ apeluje Pity. „Vzniká tam chemická reakce, pokud něco málo zůstane v pleti, a začíná to znovu pracovat – bolestivě to štípe.“
Samozřejmostí je pečovat o pleť vhodným krémem. „Klientkám doporučuji krém proti pigmentovým skvrnám, který nám pleť krásně vybělí. Dále hydratační a zklidňující krémy,“ doporučuje odborník, který ke každé klientce přistupuje individuálně podle potřeb její pleti. „Pokaždé si sednu s klientkou a doporučím jí konkrétní sérum a krém na celou dobu kúry. Pokud klientka doma nic jiného nemá, tak určitě aloe vera,“ přidává domácí tip.
Na fotografie odborníka na chemický peeling, Petra Pityho Krejczyho, se můžete podívat v naší fotogalerii.