Co je to prokrastinace a jak s ní skoncovat?

Co je to prokrastinace a jak s ní skoncovat?
Zdroj: Pexels.com

Prokrastinace je dlouhodobý fenomén, který trápí lidi po celém světě. V poslední době se o něm ale mluví stále hlasitěji. Víte, o co se jedná a jak s tímto poměrně zásadním životním problémem skoncovat?

Komerční sdělení
Komerční sdělení 03. 04. 2024 12:15

Nejste schopni plnit své úkoly

Slovo prokrastinace nemá jednoduchý český ekvivalent. Definuje se jako chorobné odkládání povinností. Každého občas trápí nechuť splnit nějaký úkol. Může jít o úklid, studium nebo povinnosti v zaměstnání. Prokrastinace ale zpravidla z jednorázového zaváhání přerůstá v trvalé odkládání povinností. Kvůli tomu se poté úkoly hromadí, bobtnají a mohou způsobit kompletní paralýzu osoby, která by je měla splnit.

Samozřejmě existují různě závažné formy prokrastinace. U studentů středních či vysokých škol mohou mít například podobu odkládání zahájení učení se na důležitou zkoušku. Příprava je tak odložena až těsně před zkoušku samotnou, učení pak probíhá ve stresu po nocích za vysokých dávek kofeinu.

Zaměstnanci zvyšují pracovní tempo před „deadlinem“, kdy již není kam couvat. A doma zase uklidíme nepořádek až těsně před příjezdem návštěvy. Podobných příkladů by šlo najít bezpočet.

Proč se o prokrastinaci mluví stále častěji?

Člověk, který prokrastinuje, zpravidla neleží nečinně na pohovce, neodpočívá. Stejně tak ale obvykle neprovozuje cíleně žádnou jinou prospěšnou činnost – nejde například na procházku, nevyrazí sportovat nebo posedět s přáteli. Na prokrastinaci je nejbolestivější skutečnost, že čas často promrháme zcela neproduktivní činností, která ale zároveň nedovolí tělu relaxovat.

A tak místo abychom se pustili do svých povinností, nepřítomně sledujeme sociální sítě, nekonečné seriály, posloucháme podcasty, čteme zprávy a bulvár nebo hrajeme hry a podobně. Počítače a mobilní telefony tuto formu prokrastinace značně usnadňují. Je totiž jednoduché od učení sklouznout kamkoli jinam. Počítač nebo chytrý mobilní telefon totiž často máte při svých povinnostech před sebou, nebo je na nich dokonce musíte plnit. Zábavnější a jednodušší „činnost“ je ale na nich jedno nebo dvě kliknutí daleko. V takových chvílích může být i příprava rychlého oběda v mikrovlnné troubě záminkou, proč opustit pracovní stůl a odložit důležitou práci, což nás ještě více odklání od plnění úkolů.

Proto prokrastinace aktuálně trápí stále větší část populace a stává se opravdovým problémem.

Problém si musíte uvědomit a eliminovat jeho příčiny

Boj s prokrastinací není vůbec jednoduchý. V první řadě je nutné si problém uvědomit a pojmenovat jej. To vám otevře cestu k jeho překonání.

Máte-li úkolů nad hlavu, je dobré si je sepsat všechny na papír. Počítač a telefon na chvíli raději odložte stranou. Velké úkoly, které vás doslova děsí, rozdělte na menší. Například úklid celého bytu si rozkouskujte na jednotlivé úkony (úklid vany, vynesení košů, umytí oken atd.), místo přečtení celé učebnice si jako dílčí cíl dejte přečtení první kapitoly (a následně další, jednu po druhé) a v práci zase velké projekty rozčleňte na menší úkoly.

Dokud množství svých povinností nesnížíte, nepřibírejte si žádné nové. Je důležité, abyste trochu snížili tíhu povinností, které na vás leží. A hlavně se snažte, abyste ve všem, co děláte, našli zalíbení a smysl, jinak se budou problémy s odkládáním činností neustále vracet. Budete-li takto zodpovědně pokračovat, prokrastinace se můžete časem zbavit.

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články