Fit a krásnátestovánísoutěže

Houbová předpověď na červenec: Vypadá to nadějně, hledejte v listnáčích a parcích, říká mykolog Hájek

Houbová předpověď na červenec: Vypadá to nadějně, hledejte v listnáčích a parcích, říká mykolog Hájek

Zdroj:Pixabay.com

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Místy se houbám už daří, jinde abyste je pohledali. Podle mykologa Zdeňka Hájka by se to ale v nejbližších dnech mohlo zlepšit, předpověď počasí předvídající deště je totiž pro houbaře velkým příslibem. Jak to bude s růstem hub v červenci a má cenu připravit si košíky?

Tereza Endrštová 3. července 2020

Pár suchých horkých dnů stačilo k tomu, aby se houbám opět přestalo dařit. To by se ale díky současným dešťům a bouřkám mohlo změnit. Tedy alespoň někde. Jak to bude s růstem hub podle mykologa?

Thumbnail # Netradiční smaženice z hub podle Zdeňka Pohlreicha: Houby nemyjte pod vodou, použijte utěrku, říká
Mohlo by Vás zajímat:

Netradiční smaženice z hub podle Zdeňka Pohlreicha: Houby nemyjte pod vodou, použijte utěrku, říká

Když ještě zaprší a budou bouřky, porostou!

„Zda houby porostou, záleží na deštích a na bouřkách. Pokud by dál byla taková vedra jako v předchozích dnech, houby by moc nerostly. Ale včera byly u nás na některých místech deště a bouřky, pokud budou další, vypadá to nadějně. Vždy záleží především na vlhku a nesmí foukat moc vítr,“ vysvětluje pro Lifee.cz mykolog Zdeněk Hájek podmínky pro růst hub.

Najdete holubinky, růžovky i kováře

I když už teď houby místy rostly a i nadále podle přízně počasí nejspíše porostou, ne všem druhům jedlých hub se daří stejně. Některých proto pravděpodobně najdete více než jiných. „Najít bude možné většinu známých letních hub, jako holubinky, muchomůrky růžovky, kozáky, křemenáče, ale občas také hřiby strakoše a hřiby kováře,“ říká mykolog.

Kde jich najdete nejvíce?

„Zatím se houby objevovaly spíše v listnáčích nebo v parcích, kde je tráva, v jehličnanech moc ne, tedy kromě hřibů kovářů. Na okrajích lesů a lesních cestách zatím moc hub nebylo,“ popisuje místa, kde se houby aktuálně vyskytují, mykolog Zdeněk Hájek.

Thumbnail # Neplechy českých houbařů: Za co vám hrozí mastné pokuty?
Mohlo by Vás zajímat:

Neplechy českých houbařů: Za co vám hrozí mastné pokuty?

Rostou na Šumavě, v Krkonoších i Orlických horách

„Konkrétní místa v republice, kde je houby možné najít, se odvíjejí od počasí pro vybranou oblast. Platí pravidlo, že vždy rostou tam, kde nejvíce pršelo a je tam více vlhkosti. Hodně pršelo třeba na Šumavě, takže místy je tu možné houby najít, pak také v Krkonoších, ale třeba i v Orlických horách, kam se za týden také chystám jet sbírat,“ vysvětluje mykolog Hájek.

A pokračuje: „Teď jsme měli třeba v Plzni výstavu hub, na kterou jsme je sbírali v Plzni – Valše, v těsném okolí Plzně – Bolevce, ale i v blízkých Strašicích,“ doporučuje, kde je teď možné najít houby v okolí Plzně.

Thumbnail # Houbová nadílka: Jak správně sušit houby, aby nezplesnivěly
Mohlo by Vás zajímat:

Houbová nadílka: Jak správně sušit houby, aby nezplesnivěly

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu