Neplechy českých houbařů: Za co vám hrozí mastné pokuty?

Neplechy českých houbařů: Za co vám hrozí mastné pokuty?
Zdroj: Pixabay.com

Houbaření je koníčkem velkého množství lidí. Někteří z nich tráví každou volnou chvíli v lese a pátrají po dalších houbových úlovcích. Má to ale jeden háček. V souvislosti s velkým počtem lesních návštěvníků totiž přibývá také nešvarů spojených s častými návštěvami lesa. Na co byste si měli dávat při sbírání hub pozor? A jaké druhy byste neměli sbírat vůbec, protože jsou zákonem chráněné? Na to jsme se zeptali mykologa Oldřicha Jindřicha.

Tereza Endrštová
Tereza Endrštová 14. 06. 2020 09:00

Za co vám při návštěvě lesa hrozí vysoké pokuty? A na co si dát pozor, pokud jdete do lesa venčit pejska? Možná by vás ani nenapadlo, za co všechno vám hrozí nelítostný postih.

Nesbírejte chráněné druhy hub

Při houbaření si dejte pozor především na to, abyste nesbírali chráněné druhy hub. V případě, že houbu neznáte, raději si jí nevšímejte. V opačném případě vám hrozí tučné pokuty. „Máme seznam necelých padesáti druhů chráněných hub, které by se rozhodně neměly sbírat. Také je třeba si dát pozor v národních přírodních rezervacích, kde se houby sbírat nesmí. Navíc by tu lidé měli chodit pouze po vyznačených lesních cestách. V případě, že některý ze zákazů poruší, hrozí pokuty v řádech tisíců,“ radí mykolog Oldřich Jindřich, na co si dávat v lese pozor, a upřesňuje: „Mezi chráněnými druhy hub jsou například hřib královský a hřib fechtnerův. Některé další chráněné druhy jsou ale tak vzácné, že na ně téměř nenarazíte.

Pejsek musí být na vodítku

Někteří lidé berou procházku v lese zároveň jako příležitost dopřát svému pejskovi trochu volnosti. Většinou ho tak pouští z vodítka a riskují pokuty. To, že svého nejlepšího kamaráda nemůžete v lese pouštět na volno, má totiž své opodstatněné důvody. „Podle lesního zákona by psi měli být v lesích na vodítku, aby neplašili zvěř a nevyhledávali mláďata, která se vyskytují většinou v hnízdech na zemi. Jedná se o zajíce, spárkatou zvěř, ale i o některé ptáky, kteří hnízdí v trávě. Co se týče národních přírodních rezervací, tam jsou pravidla ještě přísnější a pustit psa bez vodítka by lidi nemělo vůbec napadnout,“ varuje mykolog.

Neodhazujte v lese odpadky!

V jakémkoliv lese, tedy i tom, který se vyskytuje mimo přírodní rezervaci, platí nepsané pravidlo, že byste zde rozhodně neměli volně pohazovat odpadky. A už vůbec ne zde vytvářet nepovolené skládky. Pokud si s sebou do lesa berete svačinu a pití, snažte se být spořádaní a počkejte s vyhozením obalů a lahví na nejbližší koš nebo popelnici.

Pozor na špatné parkování

Při výpravě do lesa dávejte velký pozor i na to, kam zaparkujete své auto. V případě, že zaparkujete až přímo v lese, můžete zde překážet lesníkům nebo hasičům a záchranářům. Navíc pravděpodobně vyplašíte lesní zvěř. Za tento přestupek vám hrozí pokuta ve výši až 2500 korun, pokud vás u auta policisté nezastihnou. Pokud ano, hrozí vám ve správním řízení o něco nižší pokuta ve výši 2000 korun. Jestliže ale zaparkujete auto hlouběji v lese, postupuje se v takové situaci podle lesního zákona, kdy můžete zaplatit i pět tisíc.

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články