Speciál: Hubněte s námiTestovánísoutěže

Pravá česká kulajda: Nesmí chybět čerstvé houby, kopr a zakysaná smetana

Pravá česká kulajda: Nesmí chybět čerstvé houby, kopr a zakysaná smetana
Zdroj: itesco.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Polévka je grunt! Tuhle větu slyšel od své babičky asi úplně každý. No a když je právě sezóna hříbků, pak taková poctivá domácí kulajda přijde k chuti víc než kdy jindy. Nejenže vaši kuchyň provoní tak, že se celé rodině budou sbíhat sliny, ale navíc je velmi zdravá, chutná a zasytí.

Petra Járková 4. října 2019

Kulajda jak od babičky

Polévka je geniální pokrm. Můžete ho totiž mít k obědu i k večeři. V létě osvěží studená okurková nebo z červené řepy, za chladnějších dní zase zahřeje pořádná hustá kulajda či bramboračka s kořenovou zeleninou. Už naše babičky říkávaly: Polévka je grunt, kdo ji nejí, je špunt!

Typická kulajda

Kulajda je typická bílá polévka, která se skládá z vody, smetany, koření, vajíčka, kopru a brambor. Typická je svojí vysokou hustotou, bílou barvou a charakteristickou chutí.

Neexistuje jednotný recept

Pro přípravu kulajdy neexistuje jednotný recept, který by byl univerzální. Vyskytuje se mnoho variant, které se odlišují kořením a dalšími přísadami přidávanými do polévky. Občas se kulajda pro svoji sytost podává jako samostatný hlavní chod místo předkrmu.

Houbová nadílka: Jak správně sušit houby, aby nezplesnivěly
Mohlo by Vás zajímat:

Houbová nadílka: Jak správně sušit houby, aby nezplesnivěly

Historie kulajdy

O tom, jak vznikl její název, kolují různé dohady. Nejzajímavější z nich tvrdí, že to je vlastně zkomolené jméno kdysi známé jihočeské lidové kuchařky paní Adelajdy Kuhové, která byla původem Němka, takže se její jméno podle šumavského zvyku vyslovovalo Kuh Adelajde, a z něho bychom pak měli, po vypuštění některých slabik, získat slovo kulajda.

Obměny

Jméno polévky kulajdy má též různé krajové obměny, například na Vysočině jí říkají kudlavka a u Milevska zase kulimajdaV dialektologické kartotéce Ústavu pro jazyk český je název kulajda doložen ze Sušicka, Táborska a Pelhřimovska.

NA NEJRŮZNĚJŠÍ RECEPTY NA KULAJDU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články