František Kovářík vyrazil na zkušenou do Ameriky, pak zakotvil na Vinohradech: Poslední roli si zvládnul ještě v 97 letech

František Kovářík vyrazil na zkušenou do Ameriky, pak zakotvil na Vinohradech: Poslední roli si zvládnul ještě v 97 letech
Zdroj: Wikimedia Commons, re-photo by David Sedlecký – Book / kniha: František Kovářík: Kudy všudy za divadlem, Odeon, Praha, 1982, foto č.81., Public domain

Většině z nás se s jeho jménem ihned vybaví stařičký profesor z filmu Marečku, podejte mi pero. Ale rozhodně to nebyl muž jedné role. V soukromí to byl velký cestovatel, na zkušenou do Ameriky se vydal už jako mladík.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 10. 08. 2026 11:01

František Kovářík (1. října 1886 až 1. října 1984) získal titul národního umělce. Objevoval se ve filmech, televizní tvorbě a své místo měl i v rozhlase.

Na zkušenou do Ameriky

Než se stal František Kovářík hercem, vydal se do Ameriky, kde se živil jako kočí, dělník i redaktor chicagského deníku. Až po návratu domů se vydal po zemích českých i moravských, kde hrál těm nejmenším divadlo. Nechtěl za to moc. Jen krajíc chleba nebo trošku brambor. Měl to dobře vymyšlené. Zatímco bude putovat vlastí, obživu mu obstará divadlo a letování starých hrnců.

A koho na svých cestách nepotkal? Josefa Skupu. Jenže tenkrát ještě nikdo nevěděl, kdo je Spejbl anebo Hurvínek. Slovo dalo slovo a František si mohl půjčit Honzu, Kašpárka, Princeznu a další. Později si ale vyrobil své originály. Hlavičky z brambor, které si pak nasadil na prsty. V roce 1920 nastoupil do souboru Divadla na Vinohradech a následujících osmatřicet let se toto divadlo stalo jeho druhým domovem.

Vážný úraz Františka Kováříka

František Kovářík přišel skoro o ruku a mohla za to jeho vášeň pro umění. V dobách, kdy začínal s divadlem, se nepoužívaly žádné rekvizity, a tak musel jednou vzít do ruky skutečný meč. Děj této hry byl totiž zasazen do samurajského prostředí. Jenomže jeho kolega mu při souboji nechtíc prosekl tepnu na ruce.

Byl to vážný úraz. Kovářík prakticky ihned upadl do bezvědomí. Naštěstí mu ránu zaškrtili a dopravili ho do nemocnice. Prognózy nebyly dobré. Když se to herec dozvěděl, utekl z nemocnice a začal se léčit sám. Vším možným. Šlo to pomalu, ale nakonec se stal zázrak. Cit do ruky se mu vrátil.

Dožil se téměř stovky

Po smrti manželky v roce 1973 nezanevřel na život. V domácnosti si vystačil sám a i nadále se věnoval herectví. Naposledy se objevil ve Faunově velmi pozdním odpoledni. Zemřel rok po premiéře v osmadevadesáti letech.

Na Františka Kováříka se můžete podívat v klasice Marečku, podejte mi pero, a to na streamu OnePlay.

Zdroje informací:
Kniha Hvězdy českého filmového nebe, Pavel Taussig, XYZ 2018
Vlasta.cz: V mládí málem přišel o ruku, dožil se téměř 100 let. František Kovářík si až do konce sám vařil i uklízel

Vítejte v dvoupatrovém domku Heidi Janků

Vítejte v dvoupatrovém domku Heidi Janků

Související články

Další články