Hruškovec přelahodný: Díky oblíbenosti plodů tohoto ovocného stromu se kácejí hektary lesů

26. srpna 2018
pexels.com
pexels.com

Na zdravé vlně se vezeme už pár let. Nic proti tomuto trendu, je to jen dobře, že je vlastně cool chránit naši planetu a chovat se k ní hezky. Naposledy to schytal palmový olej a s ním i produkty z něj vyrobené. Není Nutella u vás ve špajzu už plesnivá? I ona doplatila na svůj obsah, a tak je dost možné, že jste na ni zanevřela i vy a ona se krčí v temném rohu poličky, sama, opuštěná. S palmovým olejem si ale ruku může nově podat i velmi oblíbený a termínem „superpotravina“ označovaný plod hruškovce přelahodného. Pro nás známý pod názvem avokádo.

S produkcí palmového oleje jsou spojeni orangutani, s pěstováním avokáda zase monarcha stěhovavý. Jedná se o druh motýla, kterému nelegální výsadba hruškovce přelahodného ubírá půdu v jeho zimovišti. Jedná se hlavně o oblast ve středním Mexiku, kde se kvůli rostoucí poptávce po avokádu vykácelo mezi roky 2000 a 2010 asi 690 hektarů lesa. Zemědělci, lačnící po zisku, vysazují malé hruškovce pod borovice, aby nebylo možné je z leteckého mapování odhalit. Ty se ale stejně později pokácejí, aby mohl malý stromeček čerpat energii ze slunce.

Energii čerpá také z vody, a to hodně. Britský deník Guardian uvedl, že na vypěstování půl kila avokáda je potřeba 272 litrů vody. Kvůli zavlažování hruškovce mnoho vody pro ostatní stromy nezbude. Příroda trpí i kvůli chemikáliím, které jsou potřeba na postřik stromů. Mexická pobočka Greenpeace upozorňuje i na velkou spotřebu dřeva, která je nezbytná na pohodlnou cestu avokáda až na pult vašeho supermarketu.

Superzdravému stromu trvá sedm let, než dospěje a může být sklizeno ovoce. Jeden hruškovec vyplodí ročně asi 100 kg avokáda. Jeho cena kvůli velké popularitě roste, stejně tak jako kriminalita v Mexiku. Nejeden sad byl kvůli byznysu vypálen a najde se i pár případů únosu, znásilnění a poprav.