Jídlo i voda v recyklovatelných obalech: Jak se vydat na cestu zero-waste?

Nedusme se (plastovým) odpadem.
Zdroj: unsplash.com
Stále častější pohled na pláž.Kolikrát měsíčně si dopřejete kafe v kelímku?Plasty se rozkládají stovky let. Některé vůbec.Pořiďte si svou stylovou láhev na pití.+ 2 fotky+ 3 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Mnohým lidem se může zdát tento životní styl trochu radikální. Jestliže na něj „najedete“ postupně, uvidíte, že zas tolik práce navíc vám to nedá a ještě k tomu budete mít dobrý pocit, že děláte něco pro naši planetu.

Redaktor
Redaktor 1. října 2018

Jan Neruda jako by tušil, co postihne naši generaci. Topíme se v tunách odpadu, který se hromadí v oceánech takovou rychlostí, že z něj vznikají ostrovy. Zvířata už berou plastové kelímky jako samozřejmost a my neustále kupujeme nové a nové výrobky, které jsou kolikrát nesmyslně a hlavně zbytečně zabalené v plastových obalech. Nerudova otázka „Kam s ním?“ je tedy více než aktuální.

Začít bychom měli především sami u sebe. I my jakožto jednotlivci můžeme naší Zemi ulevit od zbytečného odpadu. Jak tedy na to?

Mějte svou láhev
Kolikrát je pohodlné prostě přijít do obchodu, sáhnout do regálu s balenými vodami a dopřát si lahodnou chuť jemně bublinkové vody s příchutí máty, která obsahuje tenhle a tamten vitamín, zaručeně vám prodlouží život o pět let a ještě je na etiketě krásný koloušek s motýlkem na nose. Ten koloušek ale popojde o pár kroků dál a tam narazí na plastový kelímek od kafe, který tam pohodil nedbalý turista. Jednou věcí je lidská ignorace, druhou věcí je, že plast se rozkládá – plast se vlastně spíš nerozkládá. Trvá to totiž sto let.

Voda z kohoutku je dnes již dostatečně kvalitní na to, abyste ji v klidu mohla vypít. (V horším případě existují filtrační konvice, takže vymlouvat se na kvalitu vody z kohoutku už dnes neplatí). Stačí ji nechat chvíli odstát, aby vyprchal chlór a pokud si jí chcete něčím zpestřit, prostě si nakrájejte citrón.

Co se týká láhve, i když je to v rámci pokračujícího ekologického trendu a jde především o zisk, je chvályhodné, že dnes můžeme vybírat z nekonečného množství opakovaně použitelných láhví na vodu. Ty mívají i zajímavé designy, a tak si můžete zvolit tu, která vám nejvíce padne oka. A co je na tom to nejlepší – neznečišťujete životní prostředí tím, že byste si každý den koupila novou PET láhev. Myslete na kolouška.

Třídění odpadu i menší spotřeba jednorázových výrobků - i tak můžeme pomoci naší planetě.
Mohlo by Vás zajímat:

Už žádná lhostejnost k životnímu prostředí: Firmy učí své zaměstnance být uvědomělými

Jídlo v krabičce
Co se týká jídla, tím, že si budete vařit, ušetříte nejen přírodu, ale i svoji peněženku. Opakovaně použitelné krabičky navíc nevytváří již dříve zmíněný jednorázový odpad. Zamyslete se, kolik lidí denně obědvá ve fastfoodech a kolik plastových talířků a příborů se za jeden jediný den použije v jednom nákupním centru během jedné hodiny. Představa je to šílená a velryby s flaškou od Coca-Coly v břiše pláčou. Používáním vlastní krabičky snížíte svou uhlíkovou stopu a ještě si odpustíte frontu v pravé poledne, která vám zabere půlku pauzy na oběd a vy byste si ani nestihla v klidu jídlo sníst.

Tyto dva způsoby jsou jen jedněmi z mnoha krůčků, kterými i vy můžete pomoct zlepšit životní prostředí i váš pocit, že jste dobrý člověk a něco jste pro to udělala. Je to jen o lidské vůli, jestli se chceme za dvacet let koupat v moři s plastovým mořským koníkem.

Bývalá primátorka Prahy Adriana Krnáčová o rakovině prsu: Partner mě opustil, nechtěl být s nemocnou ženou

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články