Fit a krásnátestovánísoutěže

Krmte děti do prvních narozenin arašídy a budou léta chráněny proti alergiím, vzkazují experti

Krmte děti do prvních narozenin arašídy a budou léta chráněny proti alergiím, vzkazují experti

Zdroj:Dogonews.com

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Vytlouct klín klínem – to se v případě alergií na arašídy může vyplatit. Nebo to alespoň vyplývá z čerstvé studie, kterou vypracovali výzkumníci z Velké Británie. Ti podávali dětem náchylným k alergiím a ekzémům arašídovou pastu, ještě než oslavily první narozeniny – a riziko rozvoje alergie na tyto oříšky se snížilo o 80 %.

Barbara Lorenzová 14. března 2016

Tým rovněž ukázal, že tato ochrana trvá, i když po prvním roce děti přestanou arašídovou pastu konzumovat. Stále ale není jasné, jaké množství tohoto pokrmu může alergie zastavit.

S arašídy i bez proti alergiím

Třífázový výzkum se nejprve zaměřil na obecné účinky arašídů u novorozeňat. V prvním experimentu, publikovaném minulý rok, měl tým vedoucího výzkumníka Gideona Lacka z King’s College London pod lupou více než 600 miminek vykazujících citlivost vůči alergiím.

Rozdělil je do dvou skupin – první nepřišla do styku s arašídy vůbec, druhá denně konzumovala malé dávky rozmixovaných arašídů. Tento způsob podávání zvolili výzkumníci záměrně, aby snížili riziko udušení.

e2bbbc5ce4d03a707c718303bc7

Po pěti letech zkontrolovali stav dětí. Zjistili, že 17 % „abstinující“ skupiny mělo rozvinutou alergii na arašídy, zatímco děti s pravidelným přísunem ořechů jen ze 3,2 %.

Výzkum ale pokračoval, neboť nebylo jasné, zda se ochrana vůči alergiím udrží i po zastavení každodenního příjmu arašídů.

Do pokusu zapojili experti 550 dětí z prvního experimentu, které si navykly na denní přísun arašídové pasty. Ten výzkumníci přetnuli. Ani po roce od zastavení konzumace arašídů se ochrana vůči alergiím nezměnila. Nové alergie se rozvinuly pouze u tří dětí. To se stalo ale i ve skupině, která se těmto oříškům vyhýbala od narození.

A co víc – alergie na arašídy se u konzumentů ořechů v prvním roce života neprojevila až do šestých narozenin.

„[Výzkum] jasně ukázal, že většina dětí skutečně zůstala mimo riziko a ochrana byla dlouhodobá,“ řekl BBC News odborník Lack.

Nebojte se arašídů u malých dětí, vzkazuje expert

Nyní se tento výzkum přesouvá do třetí fáze. V ní chtějí experti zjistit, jaké množství arašídové pasty je nutné novorozencům podávat, aby předešli alergiím.

Výzkumník Lack ovšem doporučuje, aby rodiče dětí, které již vykazují známky alergií, „absolvovali konzultace s alergiky, dětskými nebo dalšími praktickými lékaři, než je arašídovými produkty začnou krmit“. Zároveň je ale povzbuzuje, aby se nebáli dát svým dětem arašídy ochutnat.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu