Krmte děti do prvních narozenin arašídy a budou léta chráněny proti alergiím, vzkazují experti

Konzumace arašídů před prvním rokem života může posílit ochranu vůči alergiím dlouhodobě.
Zdroj: Dogonews.com

Vytlouct klín klínem – to se v případě alergií na arašídy může vyplatit. Nebo to alespoň vyplývá z čerstvé studie, kterou vypracovali výzkumníci z Velké Británie. Ti podávali dětem náchylným k alergiím a ekzémům arašídovou pastu, ještě než oslavily první narozeniny – a riziko rozvoje alergie na tyto oříšky se snížilo o 80 %.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová14. 03. 2016 11:52

Tým rovněž ukázal, že tato ochrana trvá, i když po prvním roce děti přestanou arašídovou pastu konzumovat. Stále ale není jasné, jaké množství tohoto pokrmu může alergie zastavit.

S arašídy i bez proti alergiím

Třífázový výzkum se nejprve zaměřil na obecné účinky arašídů u novorozeňat. V prvním experimentu, publikovaném minulý rok, měl tým vedoucího výzkumníka Gideona Lacka z King’s College London pod lupou více než 600 miminek vykazujících citlivost vůči alergiím.

Rozdělil je do dvou skupin – první nepřišla do styku s arašídy vůbec, druhá denně konzumovala malé dávky rozmixovaných arašídů. Tento způsob podávání zvolili výzkumníci záměrně, aby snížili riziko udušení.

e2bbbc5ce4d03a707c718303bc7

Po pěti letech zkontrolovali stav dětí. Zjistili, že 17 % „abstinující“ skupiny mělo rozvinutou alergii na arašídy, zatímco děti s pravidelným přísunem ořechů jen ze 3,2 %.

Výzkum ale pokračoval, neboť nebylo jasné, zda se ochrana vůči alergiím udrží i po zastavení každodenního příjmu arašídů.

Do pokusu zapojili experti 550 dětí z prvního experimentu, které si navykly na denní přísun arašídové pasty. Ten výzkumníci přetnuli. Ani po roce od zastavení konzumace arašídů se ochrana vůči alergiím nezměnila. Nové alergie se rozvinuly pouze u tří dětí. To se stalo ale i ve skupině, která se těmto oříškům vyhýbala od narození.

A co víc – alergie na arašídy se u konzumentů ořechů v prvním roce života neprojevila až do šestých narozenin.

„[Výzkum] jasně ukázal, že většina dětí skutečně zůstala mimo riziko a ochrana byla dlouhodobá,“ řekl BBC News odborník Lack.

Nebojte se arašídů u malých dětí, vzkazuje expert

Nyní se tento výzkum přesouvá do třetí fáze. V ní chtějí experti zjistit, jaké množství arašídové pasty je nutné novorozencům podávat, aby předešli alergiím.

Výzkumník Lack ovšem doporučuje, aby rodiče dětí, které již vykazují známky alergií, „absolvovali konzultace s alergiky, dětskými nebo dalšími praktickými lékaři, než je arašídovými produkty začnou krmit“. Zároveň je ale povzbuzuje, aby se nebáli dát svým dětem arašídy ochutnat.

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Související články

Další články