Dva dny poté, co by esportový hráč Karel "Twisten" Ašenbrener oslavil 21. narozeniny, se koná už druhý ročník charitativního streamu s podtitulem Povídej, poslouchám. V pátek 6. prosince 2024 od 18 hodin tak budeme moci přispět na činnost nadačního fondu Twisten Foundation, který za rok své existence pomohl téměř 400 teenagerům s psychickými problémy.
Během streamu spojí své síly nejznámější tváře české herní scény v čele s Agraelus, HaiseT, TheresaBlueberry nebo DeeThane. Dražit se budou nejen artefakty, které hosté přinesou, ale také costum made mikiny, jejichž design budou hráči a streameři dotvářet přímo na akci. Stream se bude vysílat na YouTube kanále Duklocka a Twitch kanále Freezecz, kteří budou zároveň moderátory vysílání.
O duševních problémech je potřeba mluvit
Výtěžek z charitativní akce s oficiálním názvem No Rivals poputuje ve prospěch Twisten Foundation a přispívat bude možné během večera také prostřednictvím QR kódu. Díky získaným prostředkům bude fond moci pokračovat s projekty, jako jsou online krizové chaty pro dospívající nebo setkávání pro rodiče. Stream letos nese podtitul Povídej, poslouchám a mladým lidem připomíná, že v rámci péče o duševní zdraví je klíčové mluvit o svých problémech a že na ně nejsou sami.
"Duševní zdraví je sice celospolečensky důležité téma, ale v esportu se stále poměrně opomíjí. Právě proto je to oblast, na kterou jsme se v rámci našeho působení v esportu rozhodli už před rokem systematicky zaměřit," uvádí v tiskové zprávě akce Dominika Němcová, manažerka CSR a sponzoringu společnosti Sazka. "Během streamu opět poběží dobročinná sbírka, jejíž výtěžek po skončení turnaje zdvojnásobíme a stejně jako loni jsme připraveni věnovat Twisten Foundation až jeden milion korun."
Stav duševního zdraví mladých je alarmující
Nadační fond Twisten Foundation založila před rokem novinářka Ivana Ašenbrenerová s rodinou na památku svého syna, vynikajícího esportového hráče Karla "Twistena" Ašenbrenera, který si v červnu roku 2023 vzal po vleklých psychických potížích život. Za dobu svého působení pomohl fond téměř čtyřem stovkám teenagerů.
Stav duševního zdraví mladých je přitom podle Českého statistického úřadu alarmující. Každý třetí deváťák jeví známky středně těžké až těžké úzkosti, čtyři z deseti navíc mají příznaky středně těžké až těžké deprese. Sebevražda je také aktuálně důvodem čtvrtiny všech úmrtí ve věkové kategorii 15 až 24 let.