Náctileté sužují úzkosti a deprese: Nově založená nadace Twisten Foundation to chce změnit

Karel Twisten Ašenbrener
Zdroj: Se souhlasem Twisten Foundation
Karel Twisten Ašenbrener prohrál svůj boj s depresemi 7. června 2023. Jeho rodina založila nadaci Twisten Foundation.Twisten Foundation bude pomáhat mladým lidem s psychickými problémy.Jedna z posledních fotek Karla Ašenbrenera s maminkou Ivanou.Typické gesto, které při gamingu Twisten používal. + 1 fotka

Právě dnes 4. 12. 2023 by oslavil dvacáté narozeniny Karel Ašenbrener, talentovaný esportový hráč Twisten, který si letos v červnu po boji s depresí vzal život. „Karlův odchod je pro celou rodinu pořád velmi bolestivý, rozhodli jsme se přetavit bolest v něco smysluplného. Nadační Fond Twisten Foundation bude pomáhat mladým lidem s psychickými problémy,“ uvádí jeho matka Ivana.

Markéta Behinová
Markéta Behinová 04. 12. 2023 15:25

Průzkum Národního ústavu duševního zdraví ukazuje, že psychický stav mladých lidí je alarmující. U každého třetího deváťáka v Česku se projevují znaky, které ukazují na středně těžké až těžké úzkosti. Čtyři z deseti navíc mají známky středně těžké až těžké deprese.

Za založením nového nadačního fondu, který navazuje na mimořádně silný odkaz Karla „Twistena“ Ašenbrenera, stojí Karlova rodina a věnovala základní jmění. Přispěje i francouzský esportový tým Vitality, v němž Twisten úspěšně působil. Významnou finanční podporu nabídne společnost Sazka, která u příležitosti vzniku nadace uspořádá 15. prosince 2023 charitativní esportový turnaj.

Twisten Foundation

Nadační fond chce pomáhat dospívajícím, kteří se nacházejí v podobných situacích jako Karel. „Zvyšování duševní gramotnosti považuji za klíčové, zároveň je nutné pracovat na destigmatizaci psychických problémů, protože zejména mladí kluci o svých emocích nebo problémech nemluví a mluvit nechtějí,” vysvětluje zaměření fondu Karlova maminka Ivana. „Jsem si jistá, že by s tím syn souhlasil a podporoval to," dodává.

Jako malý kluk začal Karel hrát počítačové hry se svými staršími bratry. Postupně se dostal až ke hře Valorant a svou pílí až do organizace světového formátu, do francouzské Vitality. Snil o tom, že se bude hraním her živit a to se mu podařilo. Twisten patřil k nejtalentovanějším hráčům na světě a byl to především člověk s velkým srdcem. Nemálo vydělaných peněz posílal na charitu a zajímal se o dění kolem sebe. Začátkem roku 2023 se otevřeně přiznal k tomu, že bojuje s depresemi.

Esportový charitativní turnaj

Právě v komunitě gamingu a esportu, v níž Karel Ašenbrener vynikal, se pohybuje stále více mladých lidí. Celosvětově se jedná o miliony fanoušků. „Ačkoliv je duševní zdraví celospolečenským tématem, na poli esportu šlo dlouhou dobu o podceňované téma, a diskuze nad ním je tak stále v plenkách. Jde proto o jedno z témat, kterému se v rámci našeho působení v esportu chceme systematicky věnovat.

Vznik Twisten Foundation může přinést zásadní a tolik potřebnou změnu. Máme velký respekt, že se rodina Ašenbrenerových rozhodla tento projekt spustit a nesmírně rádi jej podpoříme,“ komentuje Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Sazka. Výtěžek z charitativního esportového turnaje s názvem Sazka No rivals věnuje česká loterijní jednička nově vzniklému fondu.

Vitality startuje projekt KARE

Zároveň s Twisten Foundation spouští speciální projekt také francouzská organizace Vitality, v níž Karel Ašenbrener působil ve hře Valorant. Projekt nazvaný KARE (kombinace jména Karel a anglického care neboli pečovat) se bude rovněž zaměřovat na duševní zdraví hráčů esportu. S Nadačním fondem Twisten Foundation plánuje úzkou spolupráci a chce ho dlouhodobě podporovat.

Podle Českého statistického úřadu si v roce 2022 v Česku vzalo život 1 302 osob. Tato statistika roste nejrychleji právě u mladých lidí. Sebevražda je nyní důvodem čtvrtiny všech úmrtí ve věkové kategorii 15 až 24 let. Psychologická péče je přitom často nákladná, dětských psychologů je navíc dlouhodobě nedostatek.


Zuzana Zlatohlávková z Dobré ráno, Brno! odhalila soukromí: Ve své chýši praktikuje čínskou medicínu, jehličky píchá i dětem

Zuzana Zlatohlávková z Dobré ráno, Brno! odhalila soukromí: Ve své chýši praktikuje čínskou medicínu, jehličky píchá i dětem

Související články

Další články