Krutý konec Ladislava Potměšila: Kvůli rakovině podstoupil několik operací. Nechtěl, aby ho v tomto stavu viděli kolegové

Krutý konec Ladislava Potměšila: Kvůli rakovině podstoupil několik operací. Nechtěl, aby ho v tomto stavu viděli kolegové
Zdroj: Profimedia

Ladislav Potměšil ztvárnil za svůj život desítky divadelních i filmových rolí. Byly vážné i komediální. Léta slávy ale byla pro majora Maisnera bohužel ukončena vážnou nemocí. Po několika operacích se mohl pohybovat již jen s pomocí chodítka.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 16. 06. 2024 11:00

Ladislav Potměšil (2.9. 1945 až 12.7. 2021) vystudoval DAMU, poté získal angažmá v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (dnes Švandovo). To pak vyměnil za Divadlo S. K. Neumanna. Nakonec skončil v Divadle na Vinohradech. Kromě toho se objevil v řadě filmů i seriálů. Působil také v dabingu.

Slavní příbuzní

Mezi příbuznými Ladislava Potměšila bychom našli nejedno slavné jméno. Jeho první manželkou byla herečka Jaroslava Pokorná, která v roce 2013 získala Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Hořící keř. Podruhé si vzal další herečku Jaroslavou Brouskovou. Přiženil se tak do rodiny, jejíž hlavou byl Otakar Brousek starší.

Jeho švagrem byl Ťulda, tedy nikdo jiný než Otakar Brousek mladší. Jeho syn Ondřej si vzal Adélu Gondíkovou. Podruhé se oženil s dcerou kosmonauta Vladimíra Remka, Annou.

Podruhé to už vyšlo

Když se Ladislav seznámil s Jaroslavou Brouskovou, byl ještě stále ženatý s první ženou. Úplně poprvé si jí dobíral, že se v maskérně šprtá na zkoušky. On byl totiž již známý herec, ona ještě studovala na DAMU. Zamilovali se do sebe v Realistickém divadle. Rozvod s Jaroslavou Pokornou, s níž měl malou dceru, proběhl v klidu. Nepanovala mezi nimi žádná zášť.

Svatba se konala v roce 1973. Měli spolu dva syny - Ladislava a Jana. Jaroslava byla svému manželovi vždy velkou oporou, a to i v těch nejtěžších chvílích, kdy musel podstoupit kvůli rakovině tři operace páteře a jen stěží se vyhnul ochrnutí. Bez chodítka anebo s oporou druhé osoby se ale již nedokázal pohybovat.

Snažil se do poslední chvíle

Když se po operacích vzdal Ladislav Potměšil herectví, říkal, že bude mít konečně čas na rodinu a přemýšlení. Zbývaly mu však už jen, bohužel, dva roky života. Přesto se snažil alespoň trochu cvičit, aby se dostal do kondice.

Přestal se také vídat se svými kolegy. Nebylo to kvůli tomu, že je nechtěl vidět, nýbrž kvůli přání, aby si ho zapamatovali takového, jaký byl. Zemřel ve spánku v nemocnici Motol v červenci roku 2021. Dožil se 75 let.

Na film Byl jednou jeden polda 3: Major Maisner a tančící drak se můžete podívat 16. června v 14:15 na TV Nova

Zdroje informací:
Tn.nova.cz: Kdo je kdo? Zesnulý Ladislav Potměšil měl samé slavné příbuzné
Ženy.iprima.cz: Jaroslava Brousková žila s Ladislavem Potměšilem půl století. Herec se kvůli ní rozvedl
Blesk.cz: Smutné vzpomínky na Ladislava Potměšila - Poslední fotky před smrtí. Už nemohl chodit

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Bohuš Matuš a jeho o 30 let mladší manželka Lucie: Když jsem Bohuše ukázala poprvé mamince, tak se složila

Související články

Další články