Krutý osud dvanáctiletého Giuseppa di Mattea: Za zradu otce ho mafie mučila déle než dva roky. Skončil v sudu s kyselinou

Giuseppe di Matteo
Zdroj: Wikimedia Commons, ignoto, Public domain

Giuseppe di Matteo byl ještě dítě, když ho v roce 1993 unesla sicilská mafie. Členové Cosa Nostra, v převlečení za policisty, řekli dvanáctiletému chlapci, že ho vezmou za jeho otcem Santinem, který byl v té době pod policejní ochranou, neboť souhlasil, že bude svědčit proti svým bývalým "kolegům" z mafie.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 11. 06. 2024 16:00

Skupinku mafiánů tehdy vedl Giovanni Brusca, známý jako Popravčí, Kat či Prase. Měl zavraždit až 200 osob. Nechyběl však ani notoricky známý boss Salvatore "Toto" Riina. Únosci následně po dobu více než dvou let chlapce mučili a poté zavraždili. Byla to msta za zradu.

Měl přestat pomáhat policii

Zpočátku bylo hlavním cílem mafie přimět Santina, aby ustoupil a přestal na ně donášet policii. Bývalý mafián byl zatčen za účast na vraždě soudce Giovanniho Falconeho, který Cosa Nostra rozhodně nešel na ruku. Ve vězení Santino souhlasil s tím, že při vyšetřování pomůže kriminalistům odhalit všechny podrobnosti atentátu a bude svědčit proti členům gangu.

Únos jeho syna Giuseppa byl pokusem o zastrašení, jenž mělo vést k odvolání výpovědi. Chlapce drželi v kleci, bili ho a nedávali mu najíst. Dokonce mu poslali jeho fotky. Santino se s nimi snažil vyjednávat, aby zachránil své dítě, ale marně. Po 779 dnech mučení dal Popravčí svým mužům poslední příkaz: Zbavte se "štěněte".

Mafiáni ho poté udusili. Byl tak slabý, že se ani nebránil. Poté jeho tělo rozpustili v kyselině, aby se ujistili, že nebude nikdy nalezeno. Této praktice se říká lupara bianca. Zničí se tím důkazy a zabrání se rodině oběti v uspořádání pohřbu.

Co se dělo po Giuseppeho smrti?

Giovanni Brusca alias Popravčí byl zatčen v květnu 1996, rok poté, co byl, v nepřítomnosti, odsouzen za odpálení bomby v autě, která zabila soudce Falconeho. V současné době si tak odpykává několik doživotních trestů.

Otec umučeného chlapce byl za spolupráci odměněn propuštěním z vězení, a to počátkem března 2002. I přes četné výhrůžky smrtí se odmítl ukrývat. Vrátil se ke své ženě, s níž žije v domě jižně od Palerma, hlavního města Sicílie.

V nedávném rozhovoru uvedl, že si nikdy neodpustí smrt svého syna. Myslí na to každý den a zároveň přemýšlí, jak mohou být lidé, jenž Giuseppa mučili, tak zlí. Byl přesvědčen o tom, že se jeho syna chapadla mafie nedotknou. Chtěl se stát veterinářem.

Odškodnění

V červenci roku 2018 přiřkl soud rodině zavražděného chlapce odškodnění ve výši 2,2 milionů EUR. Peníze šly z fondu italské vlády, který byl zřízen pro oběti mafie. I když existuje jakýsi nepsaný kodex mafie, že by se nemělo ubližovat ženám a dětem, přesto se tak děje. A mladý Giuseppe toho byl, bohužel, příkladem.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Omicidio di Giuseppe di Matteo
Allthatsinteresting.com: The Forgotten Story Of Giuseppe di Matteo, A Boy Dissolved In Acid By The Mafia

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články