
Lester Eubanks byl v roce 1965 odsouzen k trestu smrti za vraždu čtrnáctileté dívky, které se dopustil ve městě Mansfield ve státě Ohio. Rozsudek ale vykonán nebyl. Trest smrti byl v tomto státě zrušen a Eubanks mohl pod dohledem dokonce opouštět věznici. Jenomže to byla velká chyba. V roce 1973 se totiž nevrátil z vánočních nákupů. A hledaným zůstává dodnes.
Přestože je Lester Eubanks jedním z nejhledanějších uprchlíků v Americe, stále uniká dopadení. Zdá se, jako by byl před kriminalisty vždy o krok napřed.
Problematický mladík Lester Eubanks
Lester Edward Eubanks se narodil 31. října 1943 v Sandusky v Ohiu. Když mu byly čtyři roky, jeho rodina se přestěhovala do nedalekého Mansfieldu. Jeho otec, Mose, tam byl pastorem a váženým členem komunity. Během studií na střední škole se z Lestera stal poněkud extravagantní mladík, který se rád procházel po okolí vyzbrojený nunčaky. Málokdo ale věděl, že byl do svých dvaadvaceti již dvakrát zadržen. Podruhé ho propustili na kauci. Pokusil se totiž o znásilnění.
Dne 14. listopadu 1965 udeřil znovu. Tentokrát na čtrnáctiletou Mary Ellen Deener, která se svou mladší sestrou zrovna věšela prádlo. Při další várce dívky zjistily, že jim došly drobné do prádelny, Mary si tak odskočila jen za roh rozměnit peníze. Už se nikdy nevrátila. Lester ji dvakrát postřelil a poté dorazil tvrdým předmětem. Identitu vraha sdělili policistům svědci.
Krutý vrah i poslušný vězeň
Vyšetřovatelé zjistili, že si Lester Eubanks koupil tři týdny před Maryinou vraždou zbraň. Ráže odpovídala zbrani, použité při vraždě Mary. K výslechu, během něhož se přiznal, byl předveden 16. listopadu 1965. Původně chtěl dívku zřejmě znásilnit, když se ale začala bránit a křičet, střelil ji dvakrát do břicha. Poté utekl domů. Tam začal uvažovat nad tím, zda Mary ještě žije. Vrátil se tak na místo činu a udeřil ji do hlavy dlažební kostkou. Následně se doma převlékl, jako by se nic nestalo, a odešel do centra města za zábavou. Další den se zúčastnil nedělní školy a mše v kostele.
Eubanks byl obviněn z vraždy prvního stupně. Jelikož neprojevil žádnou lítost, dostal trest smrti. Krátce po soudním procesu ho odvezli do věznice státu Ohio v Columbusu. Tam měl přístup k výtvarným potřebám, většinu času tak trávil malováním. Držel se stranou, se spoluvězni nekomunikoval. Popravu mu třikrát odložili, pak byl trest smrti v roce 1972 definitivně zrušen. Místo elektrického křesla dostal doživotí. Přeřadili ho také mezi obyčejné vězně, se kterými se začal přátelit. Stejně jako s dozorci. Jelikož byl zcela nekonfliktní, vysloužil si rovněž místo ve speciálním programu, jenž měl odsouzené naučit žít za zdmi vězení. Pro Eubankse to znamenalo, že si může, pod dohledem dozorců, vyřizovat v městě pochůzky a účastnit se kulturních akcí. Díky tomu si mohl zařídit vlastní výstavu obrazů, za které získal řadu ocenění.
Útěk Lestera Eubankse z vězení
Byl 7. prosinec roku 1973 a pěti vězňům, včetně Eubankse, bylo povoleno navštívit obchodní centrum Great Southern za účelem vánočních nákupů. Dozorci je samozřejmě doprovodili až do obchodu, vězni ale mohli být v civilním oblečení a pohybovat se po celém areálu. Ve 14:00 se pak měli vrátit na dohodnuté místo. Eubanks se ale nevrátil. Byl na něj okamžitě vydán federální zatykač na celostátní úrovni.
Později se zjistilo, že mu pomohl uniknout jeden příbuzný. Několik týdnů strávil v Michiganu, pak se přesunul do Kalifornie. Tam vystupoval pod jménem Victor Young a místo občanky používal lovecký lístek. V osmdesátých letech se pohyboval po čtvrtích Los Angeles. Pracoval v továrně na matrace i jako údržbář v nemocnici. Pak jeho stopa vychladla. Nové informace se naskytly na počátku jednadvacátého století. To měl pracovat jako údržbář v zařízení pro problémovou mládež a také si vydělával natíráním domů. Nejméně třikrát vycestoval do Ohia, aby navštívil rodinu a zúčastnil se otcova pohřbu. V současnosti je na něho vypsána odměna ve výši 50 000 dolarů. Podaří se ho někdy vypátrat?
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Lester Eubanks
Historicflix.com: What Happened To Lester Eubanks