Vykoupení z věznice Shawshank: Tvůrci filmu se inspirovali příběhem muže, který byl na útěku neuvěřitelných 56 let

Vykoupení z věznice Shawshank, Tim Robbins
Zdroj: ©Columbia Pictures,Courtesy Everett Collection, Profimedia

U někoho propadák, u jiného hit: Film Vykoupení z věznice Shawshank, o kterém se dodnes mluví, slaví neuvěřitelných třicet let od své premiéry. Vzpomínáte na Andyho Dufresna, kterého ztvárnil herec Tim Robbinson? U této postavy se tvůrci inspirovali mužem jménem Frank Freshwaters, jemuž se podařilo unikat spravedlnosti neuvěřitelných 56 let.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 06. 07. 2025 16:00

Vykoupení z věznice Shawshank je, dle různých žebříčků a anket, jeden z nejlepších filmů všech dob. Přesto si po uvedení do kin nevedl moc dobře. Konkurencí mu byly třeba Pulp Fiction či Forrest Gump. Byl také nominován v sedmi kategoriích Oscara. Nevyhrál ale ani jednu sošku.

Případ, který inspiroval film Vykoupení z věznice Shawshank

Frank Freshwaters 3. července roku 1957 srazil svým autem válečného veterána Eugena Flynta. Došlo k tomu v Arkoně a na vině bylo překročení povolené rychlosti. Soud ho za to odsoudil k pěti letům podmíněně. Jenomže to porušil, takže když se znovu ocitl na lavici obžalovaných, soudce již s ním neměl tolik slitování jako předtím. Tentokrát vyfasoval dvacet let v nápravném zařízení v Mansfieldu v Ohiu, kde se také natáčelo Vykoupení.

Jelikož byl bezproblémový a získal si důvěru bachařů, převezli ho do zařízení s menší ostrahou. Odtamtud uprchl 30. září 1959. Okolnosti jeho útěku ale nebyly nikdy zveřejněny. Na svobodě prošel různými zaměstnáními, třeba jako řidič kamionu. Nakonec se usadil v Hurricane v Západní Virginii, kde byl na něj v roce 1975 vydán zatykač. Úřadům se totiž podařilo zjistit jeho totožnost.

Guvernér odmítl Franka Freshwaterse vydat

Zpět za mříže ho však odmítl poslat guvernér Arch A. Moore Jr. Freshwaters strávil v Hurricane šestnáct let a stal se oblíbeným členem komunity. Moore tak poslal do Ohia dopis, že sice uznává, že se Freshwaters dopustil trestnému činu, nyní se však chová příkladně. Bylo však jen otázkou času, kdy se úředníci znovu pokusí Franka zatknout.

A tak se vydal znovu na útěk, tentokrát do Melbourne na Floridě, kde si změnil jméno na Williama Harolda Coxe. Tam strávil v karavanu dalších dvacet let života, než na něj znovu dosáhla ruka zákona.

Frank Freshwaters opět na svobodě

Že se pod novým jménem skrývá Freshwaters, zjistili kriminalisté díky otiskům prstů. Když mu ukázali jeho starou fotografii, která byla pořízena při jeho prvním zatčení, vehementně kroutil hlavou, že toho člověka nezná. Po chvilce dalšího vykrucování se ale neochotně přiznal. Jeho sousedé byli zděšení, údajně to celých dvacet let měl být milý a klidný muž.

Dlouho ale za mřížemi nepobyl, petici za jeho podmínečné propuštění podepsalo více než 2 000 lidí. Jelikož během svého skrývání „sekal latinu“, byla mu udělena podmínka s pětiletým dohledem. Nařízení začalo platit v roce 2016. Nyní by už tak měl být zase svobodný člověk.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Vykoupení z věznice Shawshank
Wikipedia.org: Frank Freshwaters

Poprvé bez Barťáka: Jak Vary uctí památku zesnulého prezidenta festivalu, prozradila mluvčí Uljana Donátová

Poprvé bez Barťáka: Jak Vary uctí památku zesnulého prezidenta festivalu, prozradila mluvčí Uljana Donátová

Související články

Další články