Ikonická Jackie Kennedy: Původně se měla provdat za válečného veterána. Krví potřísněné šaty po atentátu si odmítla sundat

Jackie Kennedy: Zakrvácené šaty po atentátu si odmítla sundat
Zdroj: Wikimedia Commons, Abbie Rowe, National Park Service, Public domain

Dnes si připomínáme třicáté výročí úmrtí bývalé první dámy USA a ženy 35. amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, která byla rozhodně velmi zajímavou dámou. Věděli jste, že se měla vdát za úplně někoho jiného? Anebo že její pobyt v Bílém domě připomínal tak trochu uragán. Vše se totiž po jejím příchodu ve velkém předělávalo.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 19. 05. 2024 16:00

Jacqueline "Jackie" Lee Bouvier-Kennedy-Onassis se narodila 28. července 1929 do bohaté rodiny, která i přes hospodářskou krizi žila v luxusu a měla služebnictvo. Rodiče, Janet Lee a John V. Bouvier III., se však brzy rozvedli. Jelikož byla Jackie nadaná a inteligentní, vystudovala elitní školu Vassar College. Poté se rozhodla procestovat Evropu. Po návratu nastoupila na Univerzitu George Washingtona.

Reportérka a fotografka

Po škole začala Jackie pracovat jako reportérka pro Washington Times-Herald. Náplní její práce bylo potulovat se po ulicích a tahat z lidí názory na finance, politiku, či vztahy. Kladla jim třeba odvážné otázky typu - Schvalujete společné bankovní účty? Měla by manželka nechat manžela, aby si myslel, že je chytřejší než ona?

Mezi tázanými byl náhodou jednou i Richard Nixon, tedy muž, jehož John F. Kennedy později porazil v prezidentských volbách, které se konaly v roce 1960.

Byla zasnoubená s jiným mužem

Než se Jackie vydala na první rande s Johnem, málem se provdala za jiného muže. V lednu 1952 se ve společenské rubrice Washington Times-Herald objevilo oznámení jejího zasnoubení s absolventem Yale, veteránem druhé světové války a bankéřem z Wall Street, Johnem Hustedem.

Tehdy dvaadvacetiletá Jackie o jejich svazku začala velmi brzy pochybovat. Kdyby si ho skutečně vzala, znamenalo by to jediné - musela by se stát ženou v domácnosti. O dva měsíce později tak zásnuby odvolala. Jako další přišel na řadu Kennedy, tehdy kongresman. Seznámili se na večírku. Vzali se v září následujícího roku.

Ikona módního oblečení?

Jackie Kennedy patřila mezi módní ikony šedesátých let. Spousta Američanek chtěla napodobit takzvaný "Jackie look" a obchodní domy se snažily vyrábět cenově dostupné kopie jejích šatů. Přesto se stal tento, na první pohled jasně elegantní, styl terčem kritiky.

Během prezidentské kampaně jí bylo vytýkáno, že je posedlá drahým francouzským stylem. Přitom by měla volit něco "amerického". K vyřešení tohoto problému jí dopomohl tchán Joseph Kennedy, který ji seznámil s návrhářem Olegem Cassinim. Ten pak navrhl okolo 300 outfitů, jenž se staly postupem času kultovními.

Na další zajímavá fakta o Jackie Kennedy se podívejte do naší galerie.

Zdroj informací:
Wikipedia.org: Jacqueline Kennedy Onassis
History.com: 10 Things You May Not Known About Jacqueline Kennedy Onassis

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Cukrářská hvězda Besky o toxickém prvním manželství: Otřesná životní zkušenost probíhala i během MasterChefa

Související články

Další články