Hollywoodská královna Olivia de Havilland: Ponížila Johna F. Kennedyho a vlastní sestru nepozvala ani na matčin pohřeb

Olivia de Havilland
Zdroj: Wikimedia Commons, studio publicity still, Public domain
"Cítím se jako přeživší z věku, kterému už lidé nerozumí.""Slavní lidé mají pocit, že musí být neustále ve středu zájmu. To je proti všem pravidlům života. Být neustále na vrcholu je nepřirozené.""Nejraději bych žila věčně a bez jakýchkoli zdravotních problémů. Pokud ale budu muset tento život opustit, učiním tak na lenošce, navoněná, v sametovém hábitu s perlovými náušnicemi a lahví šampaňského.""Milovala jsem Francii, i když mi ti lidé připadali zpočátku docela tvrdohlaví. Každý z nich totiž hovořil francouzsky."+ 2 fotky+ 3 fotky

Když Olivia de Havilland 26. července 2020 ve 104 letech zemřela, přišel svět o poslední skutečnou filmovou hvězdu. Tato dáma zlaté éry Hollywoodu své postavení královny dokazovala spory, skandály, ikonickými rolemi i vášnivými románky.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 10. 02. 2024 16:00

V dětství ale neměla rozhodně ustláno na růžích. Otec opustil rodinu ještě před jejím narozením. Učarovala mu totiž jejich hospodyně. Vyrůstala tak, spolu se svou sestrou Joan Fontaine (taktéž budoucí slavnou herečkou), s přísnou matkou Lilian, kterou musely doslova žádat o to, zda mohou odejít z domu. Pokud si chtěly k sobě přivést kamaráda nebo později milence, každý z nich musel projít důkladným výslechem.

Vyznání lásky od ženatého muže 

Náhradní otec, kterého si její matka po rozvodu přivedla domů, považoval herectví za vskutku hanebnou věc, která by se měla zakázat. Když tak Olivia získala hlavní roli ve školní inscenaci, prohlásil, že pokud ji přijme, vykopne ji z domu. Přijala a odešla. V sedmnácti letech. A to rozhodně nebyl její první a poslední akt vzdoru.

Jednou z prvních Oliviiných rolí byla divoká Arabella z dobrodružného snímku Captain Blood. Jejím hereckým kolegou se tehdy stal Errol Flynn, do něhož se zamilovala. Své city před ním ale tajila. Vždyť byl ženatý. To ale netušila, že je jejich cit vzájemný. Lásku si tak vyznali v roce 1937 na korunovačním plese krále Jiřího VI. Kdy jindy se jí měl vyznat, než při pomalém tanci? Olivia mu na to odpověděla rázně. Když něco chce, ať se nejprve rozvede se svou odcizenou ženou Lilou Damitou. Neměl na to odvahu. Ba naopak, se svou ženou obnovil vztah. Byla to zrada, ale Olivia ji dokázala překonat. Za rohem na ni totiž čekala ikonická role.

Jih proti Severu

V roce 1938 pořádal David O. Selznick pro svůj nadcházející opus Jih proti Severu casting a nechtěl, aby postavu Melanie Hamilton hrál někdo jiný než Olivia de Havilland. Jenomže herečka měla smlouvu s Warner Bros a šéf studia Jack Warner ji Selznickovi nechtěl půjčit. A tak se Olivia rozhodla spolčit s Warnerovou manželkou. Obě ho pak přiměly ke změně názoru.

Možná toho ale pak litovala. Někdy se natáčelo i šestnáct hodin. Kvůli tomu začala mít problémy se spánkem. Nakonec to trošku přehnala s prášky na spaní. Aby toho nebylo málo, ze všech stran se ozývalo, že film bude propadák. Díky vlastní píli se však dočkala nominace na Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli.

Nezkrotná Olivia de Havilland

V prosinci 1939 se začala stýkat s hercem Jimmy Stewartem, jehož žádost o ruku následující rok odmítla, prý na to nebyla připravená. Pokukovala totiž po režisérovi Johnovi Houstonovi, s nímž pracovala na filmu In This Our Life. Musela se do něho zamilovat bezhlavě, neboť jí ani nevadilo, že je opilec a budižkničemu. Poté následoval vztah s podivínem Howardem Hughesem, který s oblibou močil do zavařovaček.

Moc se jí nedařilo ani doma. Se sestrou se jen hádaly. Záviděly si úspěch i muže. Olivii se však vždy dařilo sestru v něčem trumfnout. Kupříkladu se do ní zamiloval mladý John F. Kennedy. Olivia ho však okázale ignorovala. Nejdřív ho pozvala k sobě domů, pak se vymluvila, že se musí učit scénář. Zhrzený Kennedy pak odešel do restaurace, kde narazil právě na Olivii. Zrovna tam cukrovala s mnohem starším spisovatelem Ludwigem Bemelmansem.

Olivia de Havilland ve třiceti zatoužila po rodině 

V roce 1946 byla třicetiletá Olivia víceméně připravená na to usadit se. Provdala se za spisovatele Marcuse Goodricha. O tři roky později se jim narodil syn Benjamin. Po čase však prozřela. Její muž byl typický bohém, čili nepoužitelný pro život. Ani ne po pěti letech šli od sebe. Její sestra Joan z toho musela mít obrovskou radost.

V roce 1955 to zkusila znovu s francouzským redaktorem Pierrem Galantem. Usadili se v Paříži, kde vychovávali dceru Gisele. Ale ani tato zdánlivě červená knihovna nefungovala. A rozepře se sestrou ne a ne ustat. Dokonce se pohádaly u matčiny smrtelné postele. Každá chtěla její rakovinu léčit jinak. Po smrti matky Olivia svou sestru o této smutné události informovala pouze telegramem, který dorazil až za dva týdny. Dokonce ji nepozvala ani na pohřeb.

Poslední slovo

Sestra Olivie, slavná herečka Joan Fontaine před svou smrtí v prosinci roku 2013 (dožila se úctyhodných 96 let) prohlásila: "Vdala jsem se jako první, Oscara jsem dostala dříve a pokud umřu před ní, bude ji to sakra štvát!" Vyšlo jí to. Olivii to ale neštvalo, naopak hluboce zarmoutilo. Přece k ní chovala nějakou náklonnost.

Ona sama opustila svět v neuvěřitelných 104 letech a nutno dodat, že s grácií sobě vlastní. Prozradila totiž jednu věc. Pro případ, že by zemřela před Joan, sepsala závěť, v níž jí odkazuje "všechnu svou krásu". To byl vskutku mistrovský šach mat.

Podívejte se do galerie, jak šel čas s poslední opravdovou hvězdou Hollywoodu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Olivia de Havilland
Factinate.com: Feuding Facts About Olivia de Havilland, the last movie star

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články