Děsivý význam fráze "nepsané pravidlo": Muži dle něj mohli své ženy beztrestně bít. Zákon jen řešil tloušťku použitého klacku

karikatura, nepsané pravidlo, soudce Francis Buller
Zdroj: Wikimedia Commons, British Cartoon Prints Collection, Public domain

Přemýšleli jste někdy, proč se říká, že se něco řídí dle "nepsaného pravidla"? Odkud tento výraz pochází? A co bylo oním nejvíce známým nepsaným pravidlem? Vězte, že pořádně bizarní záležitost...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 02. 09. 2023 16:00

Mezi nepsaná pravidla v našem životě například patří ponechání si nějaké finanční rezervy v bance, jít na procházku po vydatném jídle a vstát brzy ráno, pokud nás čeká náročný den. Původ výrazu nepsané pravidlo, který se též překládá jako pravidlo palce se používá již stovky let, bohužel je však nejvíce spojen s domácím násilím.

Původ slovního spojení

Přesný původ výrazu není znám, ale jeho nejstarší známé použití spadá do sedmnáctého století. Poprvé se tato fráze objevila mezi sebranými kázáními skotského reverenda Jamese Durhama. V roce 1721 se v knize Kelly's Scottish Proverbs bylo možné dočíst, že "žádné pravidlo není tak dobré, jako to nepsané".

Samotný výraz je pravděpodobně svým původem starší a vznikl z praktické potřeby. Právě proto se říká, že je to nepsané pravidlo, jelikož vychází z osobní zkušenosti. Kupříkladu k měření vzdálenosti se dlouho používaly nohy, k výšce koně zase palce. Toto však nebyl oficiální postup dle odborných knih, tam se k měření používaly odpovídající nástroje.

Domácí násilí

V roce 1982 vydala americká komise pro občanská práva zprávu o domácím násilí, kde použila jiný možný výklad "rule of thumb", v doslovném překladu "pravidlo palce". To souviselo s údajným, dvě stě let starým, rozhodnutím anglického soudce Francise Bullera o tom, že manželé mohli své ženy bít holí, která nebyla v průměru tlustější než jejich vlastní palec. Jenomže neexistuje žádný důkaz o tom, že o něčem takovém skutečně rozhodl. A tak se z toho stalo naše staré dobré nepsané pravidlo.

Na základě této fámy vznikla rovněž spousta karikatur. Na jedné z nich soudce Buller nese v ruce klacíky a přitom říká, kdo má zájem o lék na neposlušné manželky a zároveň o zábavu na dlouhé zimní večery. V pozadí pak nějaká žena kříčí: "Vražda!" Muž jí však odpovídá: Ne, je na to zákon. Není tlustější než můj palec."

Průzkum nikdy neuškodí

Původně se nepsané pravidlo pojilo s obyčejným měřením, pak se z něho stal symbol fyzického nátlaku na ženy, který byl navíc zesměšňován dobovými kreslenými vtipy. Přestože to může svádět k tomu, abychom to zařadili mezi historické omyly, nezapomíná se na to.

V roce 1976 o této problematice psala feministka Del Martin. V následujících letech se tak tato fráze opět spojila s domácím násilím. A to do takové míry, že někteří lidé byli za užívání tohoto pojmu označováni za misogynní. Nikdy tak neuškodí zapátrat po významu hlášek, které nám mnohdy připadají jako zcela obyčejné a neškodné.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Rule of thumb
Allthatsinteresting.com: The Murky Origins Of Rule Of Thumb And Why It's Been Erroneously Associated With Domestic Abuse

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články