Menopauza očima celebrit: Nelu Boudovou trápila nespavost, Hanku Kynychovou ztráta vlasů, Alice Bendová pociťuje návaly horka

Menopauza očima celebrit: Nelu Boudovou trápila nespavost, Hanku Kynychovou ztráta vlasů, Alice Bendová pociťuje návaly horka
Zdroj: Koláž Lifee/Herminapress
Cvičitelka Hanka Kynychová má menopauzu úspěšně za sebou a nestydí se o tom otevřeně mluvit.Hanka Kynychová přiznává, že postava se jí po padesátce proměnila a cvičení nezabíralo.Hanka Kynychová se za své tělo po padesátce nestydí –⁠ celý život cvičí a také menopauzu zvládla se ctí.Herečka Nela Boudová přiznává v menopauze návaly a také problémy se spánkem.+ 10 fotek+ 11 fotek

Menopauza, přechod či klimakterium bylo dlouho tabuizovaným tématem. Teď se Lifee.cz svěřily i slavné české ženy s problémy, které se u nich kolem padesátého roku začaly objevovat. Cvičitelka Hanka Kynychová (55) například přiznává faldíky nebo ztrátu vlasů, herečka Alice Bendová (49) návaly horka, herečku Nelu Boudovou (55) zase potrápila nespavost. 

Veronika Nováková
Veronika Nováková29. 09. 2023 05:00

Podle doc. MUDr. Jiřího Hanáčka Ph.D. se menopauza u žen objevuje kolem padesátého roku věku, ale přijít může také dříve, kolem pětačtyřicítky. "Faktorů, které mají vliv na začátek menopauzy, je víc. Může to být třeba časnější začátek menstruace. U pozdějšího nástupu menstruace a delších menstruačních cyklů je naopak nástup menopauzy pozdější," odhaluje odborník v talk show Báry Hlaváčkové na Lifee.cz. "Ochranný vliv má i počet dětí. Pokud máte více dětí, oddaluje se nástup menopauzy, protože vaječníky v době, kdy jste těhotná, nefungují a pravděpodobně dochází k nějaké rezervaci folikulů," vysvětluje odborník. Jak se s menopauzou vypořádaly některé ze slavných žen?

Hanka Kynychová trpěla pocením a ztrátou vlasů

Cvičitelce Hance Kynychové (55) začal přechod krátce po 50. narozeninách. Připouští, že se cítila jinak, kůži měla dehydratovanou a suchou i přesto, že se nadměrně potila. Trápily ji také problémy se spánkem. Velkou proměnou prošlo i její tělo, které bylo dosud samý sval. "To období je hrozně náročné a tělo si s tebou dělá, co chce. Jeden den zjistíš, že ti blbnou oči. Druhý den zjistíš, že ti vysychá kůže. Třetí den ti odcházejí vlasy. Začínáš ze sebe mít zvláštní pocit. A do toho se nevyspíš," postěžovala si Hanka nedávno v našem rozhovoru.

Problémy s nespavostí i s pocením řešila Hanka přírodní cestou, bylinkami, nebo užíváním doplňků stravy. Změnu postavy chtěla cvičitelka Hanka zase původně korigovat cvičením, ale výsledky nebyly příliš uspokojivé. "Tuk se přesunuje tak, jak si to mozek a hormony řídí. To, co jsme měly v oblasti prsou, máme najednou v oblasti břicha nebo boků," konstatuje Hanka, která alespoň pro ženy svého věku navrhla speciální elastické oblečení na cvičení.

Monika Binias chtěla před padesátkou další dítě

Matka influencerky Ornelly Koktové (30), podnikatelka Monika Binias (51), ještě nedávno mluvila o tom, že by si s mladším partnerem, hokejistou Petrem (26), dokázala představit mít miminko. Teď Lifee.cz přiznala, že její tělo už prošlo menopauzou, na kterou nevzpomíná nejlépe.

"Nejstrašnější je to v období padesátky, dokud nepřeklenete to hrozné období hormonálních změn. Někdo to má třeba jen rok. Potom už ke změnám nedochází, všechno se uklidní a postava se stabilizuje a je to zase jednoduché,"​ vysvětluje v našem rozhovoru Monika. "V téhle době potom tolik nerozhoduje, jak jíte nebo cvičíte. Hormony si zkrátka dělají, co chtějí. Viděla jsem to na své mámě, která je hubená a vysportovaná. I ona měla chvilku, kdy měla problém si postavu udržet," dodává kdysi nejznámější tchyně v republice.

Nela Boudová měla návaly a trpěla nespavostí

Herečka Nela Boudová (55) vyprávěla o svých zkušenostech s menopauzou moderátorce Báře Hlaváčkové v talk show LifeeTalk. Ženám po padesátce radí hlavně zachovat optimistickou náladu a hlavu čistit prostřednictvím pravidelného sportu. "Musím říct, že jsem měla nějaké potíže, měla jsem návaly, které samozřejmě byly velmi nepříjemné. Tak jsem hledala, až jsem našla přírodní léky, které používám, a jsem toho zbavená. Také v období před menopauzou jsem měla velké potíže se spaním, to jsem také řešila přírodní cestou, také na to beru nějaké kapky," vysvětluje herečka v naší talk show.

Styl, jakým společnost o menopauze stále ženy informuje, jí přijde děsivý. "Je to něco, co k životu patří a mělo by se o tom mluvit, mělo by se o tom mluvit normálně a taky by se z toho neměl dělat strašák, protože když si pak někde přečtu, co mě čeká, tak bych zešílela – od návalů přes bušení srdce, výkyvy nálad, přibírání, vaginální suchost, drcení kloubů nebo řídnutí kostí atd.," vyjmenovává Nela Boudová příznaky klimakteria. "Já myslím, že jsme každá jiná, každá to prožíváme jinak, můžeme mít ty příznaky, ale nemusíme je mít všechny najednou."

Alice Bendová je úzkostlivější a hodně se potí

Letos v listopadu oslaví odvážná krasavice z filmu Báječná léta pod psa, herečka Alice Bendová, 50. narozeniny. V talk show Na kafeečko zmínila fyziologické příznaky, které pociťuje s blížícím se klimakteriem neboli přechodem. „Občas nedokážeš říct, jestli to patří k určitému věku. Ano, není mi dobře, zpotila jsem se jako prase –⁠ proč? Nevím. A nevím, jestli je to věkem, nebo jsem si jen vzala teplý svetr. Opravdu to neumím rozlišit," zamýšlí se Alice v rozhovoru s Miluškou Bittnerovou. „Je mi zima a nevím, jestli doma nemám zatopit, nebo je mi zima, protože jsem v přechodu. Nevím! Není to tak bouřlivé. Možná to ještě přijde," míní půvabná herečka, podle které tato proměna ještě nějakou dobu potrvá.

Změny pociťuje Alice také ve svém emočním rozpoložení. Psychicky jsem opravdu úzkostlivější, víc cítím strach a víc si věci uvědomuji. Ne, že bych dříve byla povrchní, ale hezky jsem si plula a koukala dolů z obláčku –⁠ tak teď už ne!" přiznává.

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články