
Kdysi to bylo poměrně honosné sídlo, alespoň na poměry Harlemu. Nyní se ale psal 21. březen 1947 a z onoho domu se linul odporný zápach. Všichni to místo znali. Vlastnili ho bratři Collyerovi. Dva samotáři, kteří tam žili snad od nepaměti. Byli známí tím, že velmi rádi shromažďovali různé, mnohdy zbytečné, předměty. Jenomže tentokrát to zapáchalo jinak...
Sousedé raději zavolali policii. Ta se ale nemohla, skrz všechno to harampádí, dostat dovnitř. Museli tak rozbít okno v patře. Po nekonečném prodírání se hromadami novin, kymácejícími se knihami a labyrintem dávno zapomenutých předmětů, učinili ponurý objev. A to ještě nebyl zdaleka konec.
Nadějní bratři Collyerovi
Homer a Langley Collyerovi se narodili do bohaté rodiny. Jejich životy tak měly být úspěšné a bezstarostné. Homer byl starší, a jelikož byl nadaný student, absolvoval Kolumbijskou univerzitu a poté Newyorskou právnickou fakultu. Dokonce si otevřel praxi a začal nabízet služby v oblasti mořského práva. Langley zase projevoval vášeň pro hudbu a inženýrství, i on vystudoval na „Kolumbii“. Kromě toho se zdokonaloval ve svých dovednostech koncertního pianisty.
Řada budoucích událostí ale nakonec z jejich životů udělala něco, s čím ani jeden z nich nepočítal. Po otcově smrti zbylo bratrům jeho lékařské vybavení, které si s sebou vzali do svého harlemského sídla. Dům přešel do jejich vlastnictví po matčině smrti, a zatímco jiné rodiny se kvůli přílivu Afroameričanů stáhly do jiných částí města, bratři se rozhodli, že zůstanou. Tím se ale začali od vnějšího světa izolovat. Homer měl navíc později problémy se zrakem, což v Langleym vyvolalo, někdy až přehnané, ochranitelské pudy. Hromadění zbytečného majetku se stalo projevem jejich rostoucí úzkosti a strachu.
Místo domova labyrint z harampádí
Vkročit do sídla Collyerových se rovnalo cestování v čase. Bylo tam harampádí z každého roku. Úzké cestičky lemovaly tyčící se hromady desítky let starých novin, nejistých sloupů z na sobě naskládaných knih se nebylo radno dotýkat. Hrozilo, že se převrhnou. Starý nábytek, rozbité spotřebiče a bezpočet dalších předmětů zase vytvářely nebezpečnou překážkovou dráhu, kterou uměli zdolat jen bratři.
V tomto labyrintu se cítili v bezpečí a normálnosti. Každý den se řídil rutinou, kterou diktovala Homerova slepota a Langleyho ochranářství. Ten opouštěl dům jen pod rouškou tmy, aby sehnal jídlo a další harampádí. Než ale odešel, aktivoval sérii důmyslných pastí, která za ta léta stihl vytvořit. Jeho bratrovi se nesmělo nic stát.
The Collyer brothers, Homer and Langley, filled their house with over 100 tons of random objects.
Langley constructed a maze of tunnels, complete with deadly booby traps, to protect his brother, who never left his room. Langley was killed by his own traps, and Homer starved to… pic.twitter.com/41XOsa5pJa
— Scarce Stories (@scarcestories) July 17, 2023
Děsivý objev policistů
The Collyer brothers, Homer and Langley, filled their house with over 100 tons of random objects.
— Scarce Stories (@scarcestories) July 17, 2023
Langley constructed a maze of tunnels, complete with deadly booby traps, to protect his brother, who never left his room. Langley was killed by his own traps, and Homer starved to… pic.twitter.com/41XOsa5pJa
Po několika hodinách boje s odpadky se policisté konečně prodrali do ložnice v patře, kde našli, uprostřed kupy knih a novin, vyhublé tělo Homera. Ležel bezvládně na provizorním lůžku. Dle soudního lékaře zemřel na hlad. Mrtvý byl asi deset hodin. To znamenalo, že ještě nemohl zapáchat.
Pátrání po Langleym pokračovalo ještě několik dalších dní, celkem osmnáct. Až poté byla jeho mrtvola objevena v jednom tunelu, kudy nosil bratrovi jídlo. Chytil se do jedné z vlastních pastí. Vyčištění jejich domu trvalo týdny. Celkem se vyneslo 130 tun odpadu, od novin a knih, až po klavíry a rozebraný Ford Model T, jenž používali k výrobě elektřiny. Samotný dům zbourali. Zbývající pozemek byl proměněn na malý park na počest bratrů.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Collyer brothers
Historicflix.com: Buried Alive - The Tragic Story of the Collyer Brothers