Vklouznout do lehčích jarních párů bot je lákavé. Nové baleríny, tenisky nebo mokasíny ale bohužel často přinášejí i nepříjemné překvapení – puchýře, odřeniny a bolavé paty. Jak se tomu vyhnout a užít si jaro bez bolestivých kompromisů? Máme pro vás užitečné tipy, které vám pomůžou se z nových jarních bot radovat bez náplastí.
S příchodem teplejších dnů se přirozeně mění i náš botník. Kozačky střídají lehčí boty, často nové – a bohužel také neochozené. Pokožka je po zimě citlivější, nohy nejsou zvyklé na holá místa, a tak i krásné nové boty ve výsledku můžou způsobit víc trápení než radosti. Naštěstí existuje několik osvědčených tipů, jak si jarní obuv užít bez bolesti i náplastí v kabelce.
Doporučené video: V ideálním případě by boty měly pohodlné a šik zároveň. Podívejte se na tipy naší stylistky
Boty rozchoďte doma a zkuste trik se sprejem a ponožkami
Obout nové tenisky rovnou na celodenní výlet nebo baleríny a mokasíny na delší městskou pochůzku je risk, který se nemusí vyplatit. Koledujeme si tím o první puchýře a odřeniny. Nové boty by si nejdřív měly zvyknout na vaši nohu – a vaše noha na ně.
„Než boty budete delší dobu nosit, zkuste je roztáhnout. To platí stejně pro společenské boty, boty na vysokém podpatku, ale i pro obuv, kterou budete nosit na sportovní aktivity,“ doporučuje doktorka podiatrie clevelandské kliniky Georgeanne Botek.
Pomůžou vám speciální roztahováky nebo roztahovací spreje, ale nezapomeňte boty rozchodit doma, v několika krátkých intervalech. Projděte se po bytě, vyjděte pár schodů. A to nejlépe v silnějším páru ponožek, které kožené páry bot lehce roztáhnou.
Chraňte chodidla s předstihem a neřešte až následky
Na místa, kde míváte puchýře (paty, vnější strana malíčku či nárt), aplikujte tenkou vrstvu vazelíny nebo mastného krému. Fungují totiž jako „mazivo“, které zamezí tření mezi botou a kůží. Oceníte to hlavně u balerín, které sedí přímo na bosou nohu.
Pokud jde o náplasti, tak nejsou jen na léčení – ty správné můžou posloužit i jako prevence. Pokud víte, že vám konkrétní typ obuvi dělá problém, nalepte si už předem tenkou gelovou nebo textilní náplast. Existují i speciální polštářky do bot – pod patu, na vnitřní okraj nebo nárt, které sníží tlak v nejvíce namáhaných místech.
V případě, že vás trápí nadměrné pocení nohou, sáhněte po neviditelných ponožkách. Ponožky ale nejsou všechny stejné. Na jaře přecházíme z teplých materiálů na lehčí, ale pozor – slabé syntetické ponožky často kloužou, a tím zvyšují tření. Vybírejte proto kousky s vyšším podílem bavlny.
Zdroj informací:
health.clevelandclinic.org
Tipy na produkty, o kterých jste se dočetla v článku a které můžou usnadnit váš přechod na nový jarní pár bot, najdete v galerii.