12 vlastností, které mají rodiče úspěšných ratolestí společné

12 vlastností, které mají rodiče úspěšných ratolestí společné

Se stoprocentní jistotou snad můžeme tvrdit, že každý rodič touží po úspěšné ratolesti. Často bývá ztělesněním toho, co oni sami nedokázali nebo nestihli. A pochopitelně i živoucí důkaz kvalitních rodinných genů. Ať se to má tak, či onak, tohle je 12 věcí, které mají rodiče nejúspěšnějších potomků společné.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 23. 06. 2016 07:06

1. Zapojují své děti do domácích prací

„Pokud děti neumývají nádobí, znamená to, že někdo jiný to dělá za ně,“ řekla během konference TED Julie Lythcott-Haims, bývalá děkanka Standfordovy univerzity. „A tak jsou zproštěny nejen práce, ale i učení, že práce musí být udělána a že každý z nás musí přispívat ke zlepšení celku.“

Podle autorky knihy Jak vychovat dospěláka může účast na domácích pracích rozvinout empatii a komunikaci. To se může hodit zejména v zaměstnání. Takové děti totiž umí lépe spolupracovat s kolegy a řešit společné problémy, protože vědí, jaké to je s něčím zápolit.

2. Učí své děti fungovat ve společnosti

Výzkumníci z Pensylvánské státní univerzity a Dukeovy univerzity sledovali 700 dětí z USA od školkového věku po dovršení 25 let. Z výsledků plyne spojitost mezi společenskými dovednostmi, které má dítě ve školce a v pozdně adolescentním věku.

Společensky orientované děti, které spolupracovaly se svými vrstevníky bez pobízení, pomáhaly druhým, porozuměly jejich pocitům a řešily své problémy samy, získávaly vysokoškolský titul a práci na hlavní úvazek častěji než ty s omezenými společenskými dovednostmi. Takovým dětem naopak častěji hrozilo zatčení nebo alkoholismus.

Momitsforward.com

3. Mají vysoká očekávání

Pokud ze sebe budou děti vydávat to nejlepší, jejich šance na úspěch se zvýší skoro o 100 %. Vyplývá to ze standardizovaného testování. Souvisí to i s takzvaným Pygmalion efektem, který říká, že „očekávání jednoho člověka od druhého je tu proto, aby sloužilo jako sebenaplňující proroctví“.

4. Vychází s nimi dobře

Univerzita v Illinois vypracovala studii, která odhalila vyšší úspěšnost dětí pocházejících z harmonických rodin. Podle jiných studií mají dokonce větší prestiž děti ze stabilních rodin s jedním rodičem než ty z konfliktních rodin a s dvěma rodiči.

5. Mají vyšší vzdělání

Studie z roku 2014, vedená psycholožkou Sandrou Tang z Michiganské univerzity, prozradila, jak se to má s vlivem vzdělání rodičů na vzdělání dětí. Odpověď je jasná – velký. Matky, které dokončily střední nebo vysokou školu častěji vychovaly děti, které dosáhly stejné úrovně vzdělání.

Student.societyforscience.org

6. Učí děti matematiku včas

Odpor k matematice je třeba překonat, ještě než vznikne. Tedy pokud toužíte po ratolesti, která vám bude dělat radost.

Výzkumníci si v roce 2007 vzali pod lupu na 35 000 předškoláků z USA, Kanady a Anglie, aby zjistili, že brzké pochopení matematiky se může proměnit v obrovskou výhodnu v budoucnu.

„Primární význam raných matematických dovedností – znalost čísel, jejich pořadí a primitivních matematických konceptů – je jednou ze záhad studie,“ řekl její spoluautor Greg Duncan. „Zvládnutí raných matematických dovedností předpovídá nejen budoucí úspěch v matematice, ale i ve čtení.“

7. Rozvíjejí se svými dětmi vztah

Citlivou péči a zacházení potřebuje snad každý z nás. Pokud ji zavedete i u vašeho čerstvého přírůstku, jednou vám to vrátí.

Naznačuje to alespoň studie 243 lidí narozených v chudobě. Ty, o které bylo dobře pečováno v prvních třech letech života, uspěly nejen u akademických zkoušek v dětství, ale měly i zdravější vztahy s okolím a větší akademický vliv po třicítce.

Tato péče zahrnuje podle serveru PsyBlog „včasné zareagování na signály dítěte odpovídajícím způsobem“ a „navození pocitu bezpečí“.

Princesskaurvaki.com

8. Méně se stresují

„Stres matek, zvlášť když jsou nervózní kvůli sladění práce a dětí, může mít na jejich potomky zásadní vliv,“ řekl sociolog Kei Nomaguchi deníku The Washington Post.

Může za to psychologický jev zvaný „emoční nákaza“. Vysvětleno na příkladu: pokud je vaše kamarádka veselá, její pozitivita se přenese i na vás. Cloumá-li jí deprese, pravděpodobně budete mít den, kdy se budete cítit pod psa.

Je tedy zřejmé, že pokud bude ratolest čelit podrážděnosti či stresu svých rodičů, bude mít v budoucnu problém řešit potíže v klidu.

9. Vidí v neúspěchu příležitost

Většina úspěšných dětí se pyšní takzvaným „rostoucím myšlením“. Znamená to, že na neúspěch nenahlíží jako na prohru či důkaz vlastní hlouposti, ale jako na odrazový můstek pro další růst a rozvíjení vlastních schopností.

Jejich protipólem jsou děti z takzvaným „strnulým myšlením“. Předpokládají, že jejich povaha, inteligence a kreativní schopnost nelze změnit, neboť jsou vrozené. Úspěch je výsledkem jejich vlastní inteligence. A aby si ji udrželi, snaží se za každou cenu vyhnout selhání.

Co z toho vyplývá? Rodiče s druhým způsobem přemýšlení mají negativní vliv na své děti v oblasti seberozvoje a potenciálního úspěchu. Pokud svou mysl ale naladí na pozitivní vlnu a budou se na neúspěch dívat jako na příležitost, jejich děti se s nimi snáze vypořádají.

Popsugar.com

10. Matky pracují mimo domov

Čekali jste opak? Že dítěti prospěje častější kontakt s rodiči?  Chyba lávky. Výzkum provedený na Harvardově obchodní škole poukázal na pozitivní vliv matek na jejich děti, pokud pracují mimo domov.

Dcery těchto matek docházely do školy déle, získaly častěji zaměstnání jako supervizorky a vydělaly si víc peněz – a to o 23 % více než jejich vrstevnice vychované ženami v domácnosti.

Synové bodovali v trochu jiné oblasti – v domácích pracích a péči o děti. Zatímco se druhé činnosti věnovali 7,5 hodin a více týdně, stihli si přitom ještě najít více než 25 minut na domácí práce.

11. Mají větší socioekonomický status

Autor knihy Drive Dan Pink si všiml jedné zajímavosti ve vztahu mezi příjmy rodičů a vzděláním dětí – čím větší výdělek přistane v polovině měsíce rodičům na účet, tím lépe si děti povedou u přijímaček na vysoké školy.

„Pomineme-li celkové a nákladné zásahy, socioekonomický status je to, co pohání velkou část dosaženého vzdělání a výkonu,“ napsal.

Elleparaomundo.blogspot.com.br

12. Jsou autoritativní

Studie publikovaná v 60. letech Kalifornskou univerzitou v Berkeley odhalila tři druhy rodičovství:

1. Benevolentní – rodič se snaží neukládat dítěti tresty a respektuje je,

2. autoritářský – rodič se snaží dítě formovat a kontrolovat ho na základě nastaveného standardu chování,

3. autoritativní – rodič se snaží dítě racionálně vést.

Právě třetí typ je ten ideální. Dítě se naučí respektovat autority, aniž by se cítilo utlačovaně.

13. Učí své děti mít kuráž

Kuráž neboli „sklon k trvalému zájmu a úsilí při dosahování dlouhodobých cílů“, má co dělat s dosaženým vzděláním i úspěchem v další oblastech života.

Proto neváhejte a pěstujte ji ve svých dětech. Jak na to? Učte je si představit budoucnost, kterou touží vytvořit. A zavázat se k plnění této vize.

Přečtěte si také:

Zdroj: Business Insider

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Vendula Pizingerová promluvila o těhotenství ve 48 letech: Lidé mi přáli postižené dítě a smrt

Související články

Další články