Co se stane s tělem 20 minut, 3 dny a půl roku po poslední cigaretě? Posílí se plíce, srdce i chuťový smysl

Věděli jste, že spojením kouření a alkoholu se zvyšuje riziko rakoviny úst až 38násobně?
Zdroj: TheGuardian.com

Už po 20 minutách od poslední cigarety se vrací tepová frekvence do normálu. Po 24 hodinách začne klesat riziko infarktu a po dvou týdnech se vám bude lépe dýchat. Jak praštit s kouřením efektivně a co nejdřív?

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 15. 02. 2018 14:34

Abyste měli větší motivaci naposledy típnout cigaretu, začneme statistikami. Až polovina kuřáků umírá vinou své závislosti. Třetina úmrtí souvisí s onemocněním dýchacího ústrojí, čtvrtina s rakovinou a sedmina s chorobami cév a srdce.

Dáte si k cigaretě tu a tam skleničku? Usnadníme vám rozhodnutí skoncovat s obojím. Sloučením těchto dvou drog se zvyšuje riziko rakoviny úst. A to až 38násobně.

Healthematics.com

Odstřihnout se od potřeby pravidelné dávky nikotinu vyžaduje silnou vůli. A odolat jeho pokušení patří k nejsnáze porušitelným rozhodnutím vůbec. Ostatně 10 milionů dospělých Britů a Britek si pravidelně zapálí, ale jen 30 % až 40 % z nich se s tímto zlozvykem pokusí zatočit.

Do nikotinové pasti jsou častěji lapeni muži než ženy v poměru 22 % na 17 %. A ano, mladí lidé. Nejvíce kuřáků najdeme mezi 25 a 34 lety (25 %), nejméně nad 60 let (11 %).

Děsivé statistiky, že? Jak ale odolat cigaretě při čekání na dopravní spoj, ve stresových situacích nebo v hospodě s přáteli, když tři čtvrtiny z nich jedou na stejné vlně?

1. Nesnažte se o „absťák“

Je to jako se sladkým. Zatrhnete si cokoliv obsahující cukr a už po několika hodinách máte namále, abyste nezapadli do přilehlé cukrárny. Zakázané ovoce nejvíc chutná, pamatujete? Jediným rozumným řešením je přistoupit na princip met.

QuitSmokingCommunity.org

Udělejte si plán, do kterého zaznamenejte krátkodobé výzvy. Například snižte počet vykouřených cigaret denně o tři. Nebo svůj páteční rituál u vína přesuňte do nekuřácké restaurace. Krátkodobým řešením jsou i protikuřácké pomůcky jako nikotinové žvýkačky, inhalátory nebo elektronické cigarety.

2. Nikotinový očistec si naplánujte

Zapište si do diáře přesný datum, kdy s kouřením chcete přestat. Ano, myslíme to vážně. Budete tak mít čas zbavit se všech cigaret, papírků, tabáku i filtrů dopředu, takže to ve stanovený den budete mít jednodušší. Vyberte si takový den, kdy nebudete muset jít do společnosti. Ubráníte se snáze pokušení.

3. Řekněte o změně přátelům a rodině

I babičce, aby nenechala na stole ležet popelník. Blízcí vás milují a rozhodně vám nepřejí infarkt v pětatřiceti, takže se na vaši návštěvu připraví. Navíc tím zvýšíte zodpovědnost vůči sobě i ostatním. Selžete-li, bude o tom vědět spoustu lidí. A při této představě se k cigaretám jen tak nevrátíte.

Nevynechejte ani své přátele. A ideálně si najděte sparring partnera (tréninkového partnera) jako ve sportu. Budete se moct navzájem politovat i povzbudit.

HuffingtonPost.com

4. Vytvořte si krizový plán

Chuť na cigaretu trvá podle NHS (britská národní zdravotní služba) 5 minut. Z pohledu nekuřáka směšná doba, s nikotinem v kapse snad věčnost. Proto si vytvořte strategii pro zdolání této chvíle. Dejte si třeba zdravou svačinu nebo nealkoholický drink.

5. Spočítejte si přesně, kolik ušetříte

Kromě pár let života ušetříte bez cigaret i slušnou sumu. Počítejte s námi – jedna cigareta vyjde zhruba na 4 koruny, krabička na 80 korun. Vykouříte-li 10 cigaret denně, jsme na 1 200 korunách za měsíc. A za půl roku se vaše konto rozroste o 7 200 korun. Což takhle dát si dovolenou v Itálii?

6. Vyhýbejte se dalším kuřákům

Řekněte přátelům, aby si ve vaší přítomnosti cigaretu odpustili a už vůbec vám ji nenabízeli. Možná se na vás budou dívat jako na uzurpátora, ale pokud jsou to kamarádi, skočí si zakouřit alespoň ven.

a183325e8f0cadd6bd1461f271

a1fbe7654318f4ddd77bde1489900

A co se stane s tělem po poslední cigaretě?

Po 20 minutách: Tepová frekvence se sníží na normální úroveň.

Po 24 hodinách: Začne klesat riziko infarktu. (To mají kuřáci mimochodem až o 70 % větší.)

Po 2 dnech: Nervová zakončení na jazyku se začnou obnovovat a chuťové pohárky budou citlivěji reagovat na jídlo. Zvýší se tak požitek z jídla.

Po 3 dnech: Gratulujeme, právě jste dosáhli dne, kdy je veškerý nikotin v těle tentam. Pokud vás bude bolet hlava, nebo se budete potýkat s žaludeční nevolností, blahopřejeme podruhé. Očista je v plném proudu a funguje.

Po jednom týdnu: Nikotin se sice z krve vyplavil, ale chuť na něj bude stále velká. Mějte po ruce náhražky – žvýkejte mátu nebo celer. Bude vás to méně navádět k trafice.

Po dvou týdnech: Zlepší se činnost plic, a bude se vám tak lépe dýchat. Detox plic zpříjemní pohybovou aktivitu – nebudete se zadýchávat ani zápasit s nevolnostmi.

Od jednoho do devíti měsíců: Asi po jednom měsíci ze začnou plíce obnovovat. Činnost řasinek se zefektivní. Lépe tak uchrání před infekcí a vy přestanete kašlat.

Po jednom roce: Srdce vás bude zbožňovat. Dokázali jste se dostat na úroveň rizika srdečního onemocnění, na jaké se pohybují i nekuřáci. Snížili jste ho o celých 50 %! Nyní už můžete budovat novou závislost – tu na zdravém životním stylu.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články