Kdo si hraje, nezlobí: Jak vybrat dítěti vhodný sport?

Lyžování není úplně snadným sportem
Zdroj: Pixabay
Lyžování není úplně snadným sportemPádlování by v létě vaši ratolest mohlo nadchnoutVeďte své dítě ke sportu od malička, stane se tak přirozenou součástí jeho životaSkateboarding je sport pro mrštné a hbité+ 1 fotka+ 2 fotky

Chcete mít z dítěte šampiona nebo se jen chcete vyhnout tomu, aby se váš potomek povaloval u televize? Pak jistě přemýšlíte nad tím, jaký sport pro něj zvolit. Někdy to není jen tak, odhadnout, na jakou aktivitu bude mít vaše ratolest talent.

Redaktor
Redaktor 31. 10. 2018 08:23

Pravidelný pohyb je zdravý nejen pro dospělé, ale také pro děti. Zvyšuje výkonnost i obranyschopnost celého organismu. Dítě se naučí určité obratnosti, disciplíně a také nebude mít problémy s obezitou.

Jak dítě ke sportu motivovat?

Abychom potomka motivovali, je dobré jít mu příkladem. Ideální je, když kromě sportování v oddílu si rodina pravidelně vyjede na kolech, jde si zaplavat, zabruslit nebo si jen tak pro radost zahraje fotbal. Důležité je v dětství budovat vztah a lásku ke sportu obecně. Pokud se to podaří, sportovní dovednosti se budou automaticky zlepšovat s tím, jak budou děti často sportovat.

Kdy začít se sportem?

Fyzicky aktivní rodiče na své děti přenáší svůj vztah k pohybu, který se pak u nich odráží. Většina dětí má navíc tento pozitivní vztah již vrozený a pak záleží už jen na jeho rodičích, kdy ho začnou rozvíjet. Když svého potomka podporují již od prvních krůčků, pomáhají mu lásku k pohybu posilovat a dál rozvíjet. A to běžnými aktivitami jako je běhání, skákání, házení nebo chytání. Při výběru organizovaných sportovních kroužků neexistuje jednoznačná odpověď, která by rodičům dávala přesný návod, kdy by jejich dítě mělo se sportem začít. Každá disciplína je totiž postavena na jiném pohybovém základu a vyžaduje odlišné dovednosti. U některých sportů, například gymnastiky nebo krasobruslení, děti začínají třeba už ve dvou až třech letech. Pro dosažení vrcholové úrovně však není problém ani začátek třeba kolem deseti let. Jinými slovy, ať už dítě začne kdykoli, je to správně, pokud mu sport přináší opravdu radost a není pro něj spíše za trest.

Jak vybrat vhodný sport?

Rodiče mají často představu, jakému sportu by se jejich dítě mělo věnovat. Ať už z důvodu atraktivnosti sportu, lokality sportovního klubu nebo druhu sportu, kterému se oni sami věnují. Je ale dost časté, že se rodiče s výběrem tak úplně netrefí. Vydrží-li dítě na jedné noze s rukama v bok a zavřenýma očima bez pohnutí více než 10 sekund, je nadprůměrné v rovnováze, která je důležitá například pro lyžování nebo některé bojové sporty. Pokud váš potomek vyskočí více než 20 centimetrů do výšky, pak je nadprůměrný ve výskoku a výbušnosti. To je klíčové například pro basketbal, volejbal nebo některé atletické disciplíny. A dosáhne-li vsedě s nataženýma nohama více než 5 centimetrů za špičky, je nadprůměrné ve flexibilitě, která je důležitá například pro gymnastiku.

Mentální předpoklady

Vyhýbá se vaše dítě dlouhodobější fyzické námaze? Pak zřejmě nebude mít ty správné mentální předpoklady (zarputilost, vůli, ochotu překonávat bolest) nutné pro vytrvalostní sporty (dlouhé běhy, běžecké lyžování, veslování, triatlon apod.) Jak se vaše dítě chová ve skupině ostatních dětí při různých míčových hrách a sportech jako je např. vybíjená nebo přehazovaná? Chce aktivně získávat míč, daří se mu to a po zisku míče je úspěšné ve vybíjení/přehazování? Pak má v sobě správnou dravost kombinovanou s dobrou technikou, což je klíčový předpoklad pro většinu týmových míčových sportů.

Jak podpořit úspěch dítěte?

To, že dítě začne sportovat, třeba i v raném dětství, neznamená, že se z něj jednou stane šampion. Takový úspěch se povede opravdu jen zlomku dětí. S úspěchem dost často souvisí i vysoké finanční náklady. Vychovat totiž špičkového sportovce je doslova oběť pro rodinu z hlediska času i vynaložených financí. Cílem sportovní výchovy je spíše vybudovat u dítěte celoživotní lásku k pohybu, který mu bude přinášet radost a potěšení. Pokud totiž dítě dělá sport s chutí, dosahuje i lepších výsledků.

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články