Fit a krásnáTestováníSoutěže

Mark Zuckerberg, Karl Lagerfeld nebo Steve Jobs. Proč nosí stejné oblečení každičký den?

Mark Zuckerberg, Karl Lagerfeld nebo Steve Jobs. Proč nosí stejné oblečení každičký den?
Zdroj: Time.com / BackstageTales.com / YouthConnect.in
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Je to pravda odvěká, šaty dělaj člověka. I když mu na nich nezáleží. Bez černého roláku a džín by si nikdo nedokázal přestavit Stevea Jobse, bez šedého trika zase Marka Zuckerberga a s černými brýlemi jako by Karl Lagerfeld už přišel na svět. Proč nosí tytéž věci každičký den? A souvisí to s jejich úspěchem? Server Mashable to zjišťoval i od Baracka Obamy, Christophera Nolana či Deana Kamena.

Barbara Lorenzová 11. dubna 2016

1. Mark Zuckerberg, výkonný ředitel a spoluzakladatel Facebooku

Charakteristický outfit: šedé triko

Time.com

Není to tak dlouho, co jsme psali o jednom z nejmovitějších podnikatelů světa v souvislosti s oblečením. Mark Zuckerberg otevřel svou šatní skříň sociálním sítím. To, co v ní bylo, byste jen stěží připsali někomu, kdo má alespoň šest nul na účtu…

Na ramínku se tísnilo devět identických jednobarevných šedých trik a mikin jen v o trochu tmavším odstínu. Ano, za peníze si vkus ani smysl pro kreativitu koupit nelze. Zuckerberg má pro svůj jednobarevný šatník ale dosti pádný důvod:

„Chci svůj život udělat jednoduchý, abych mohl dělat co nejméně rozhodnutí, jak to jen půjde, vyjma těch, které pomohou k co nejlepšímu fungování komunity,“ prozradil taktiku génia. Vybudoval komunikační impérium s ročním obratem bezmála 13 miliard amerických dolarů, a tak na jeho přístupu asi něco bude….

2. Steve Jobs, spoluzakladatel a bývalý výkonný ředitel firmy Apple

Charakteristický outfit: černý rolák, modré džíny, tenisky značky New Balance

Forbes.com

Zadejte si do Googlu „Steve Jobs“ a zkuste do pěti vteřin najít snímek, na němž Steve Jobs nemá černý rolák. Jasně, několik fotografií najdete, ale dá vám to práci.

Typická Jobsova „uniforma“, tedy černý rolák, modré džíny a tenisky značky New Balance, měla být dokonce výkladní skříní inspirace pro dress code společnosti Apple. Zaměstnanci ale navržené uniformy razantně odmítli.

3. Barack Obama, prezident Spojených států

Charakteristický outfit: modrý nebo šedý oblek

TheNation.com

Když se Obama v srpnu 2014 účastnil tiskové konference v béžovém obleku, způsobil poprask. Twitter zaplavily příspěvky šokovaných lidí, kteří z jeho nezvykle světlého kvádra udělali senzaci.

„Obama: ,Ještě nemáme strategii‘ na to, jakou barvu obleku budu mít zítra,“ napsal Andrew Katz.

„Yes, we tan,“ parafrázoval Ryan Teague Beckwith Obamovo heslo „Yes We Can“ („Ano, můžeme“) z prezidentských voleb v roce 2008 („tan“ je označení pro světle hnědou barvu).

Obvyklou volbou je pro Obamu modrý či šedý oblek. „Nechci dělat rozhodnutí v tom, co jím nebo nosím. Protože musím dělat mnoho jiných rozhodnutí,“ vysvětlil časopisu Vanity Fair.

4. Albert Einstein, fyzik a autor teorie relativity

Charakteristický outfit: různé kopie stejného obleku

HelloGigles.com

Podle Einsteinových učenců jde o fámu. Zejména v období, kdy byla ještě naživu jeho žena Elsa. Ta ho ustrojovala do slušivých obleků, hedvábných vest i elegantních šál.

Po její smrti se však nechal slyšet, že obleky nenáviděl. V posledních dvaceti letech života byl viděn nejčastěji v šedé mikině a sandálech bez ponožek. Ke svému velkému štěstí se ještě dočkal vynálezu bavlněných mikin, které si pro jejich měkkost a teplo zamiloval.

5. Dean Kamen, vynálezce vozítka Segway

Charakteristický outfit: džíny, džínová košile, pracovní boty

ChefDelphi.com

Tento americký vynálezce se proslavil nejen kontroverzním vozítkem Segway nebo první infuzní pumpou, ale i svým vztahem k džínovině. Oblékal se do ní od hlavy k patě. Na svých futuristických projektech jinak pracuje dodnes. Nyní dotahuje k dokonalosti Stirlingův motor.

6. Karl Lagerfeld, módní návrhář a kreativní ředitel značek Chanel a Fendi

Charakteristický outfit: černé sluneční brýle

BackStageTales.com

Schovává snad za nimi něco? Ať už fyzicky nápadného, nebo metaforicky skrytého pod povrchem? Výpovědi německého návrháře se liší. „Černé brýle jsou velmi lichotivé, každý v nich vypadá lépe a bez nich nevypadá člověk tak dobře,“ řekl magazínu Elle.

Podle serveru Yahoo! News je za tím jiný důvod: „Když jsem byl velmi mladý, někdo mě omylem polil whisky. Ani to nebylo určeno mně, ale nemít brýle, přišel bych o oko,“ vysvětlil Lagerfeld časopisu Marie Claire. „Takže nikdy nevycházím ven bez mých charakteristických tmavých brýlí.“

7. Christopher Nolan, režisér

Charakteristický outfit: tmavé sako s klopy, modrá košile, černé kalhoty, ošoupané boty

IndieWire.com

Britský režisér natočil jen v poslední dekádě kasovní trháky jako Temný rytíř, Počátek nebo Interstellar. Není divu – neplýtvá zbytečně energií. A už vůbec ne na to, co si obleče.

„Už před dlouhou dobou usoudil, že rozhodovat se znovu a znovu, co si vzít na sebe, je plýtvání časem. Společenská, ale decentní uniforma, u které zůstal, snižuje rozdíl mezi požadavky na oblečení vedoucího pracovníka a [požadavky] tundry,“ napsal The New York Times.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články