Máte pocit, že zešílíte a doma s puberťákem nevydržíte? 7 rad od psychiatrů, jak to překonat

Máte pocit, že zešílíte a doma s puberťákem nevydržíte? 7 rad od psychiatrů, jak to překonat
Zdroj: Pixabay.com
Mít doma puberťáka není vůbec lehké.Každý puberťák si myslí, že jeho problém je ten je větší a musí ho řešit všichni kolem něj.Když chcete dítěti něco zakázat, řekněte mu proč.Když za vámi vaše dítě přijde s tím, že má staré otrhané džíny a jeho spolužáci mají lepší, nesmějte se.+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Puberta je velmi náročné období nejen pro děti, ale především pro jejich rodiče. Jenže jak takové období přežít? Těchto 7 rad vám napoví.

Veronika Hándlová
Veronika Hándlová 7. listopadu 2019

Pokud máte doma puberťáka a už nevíte, kudy kam, máme pro vás 7 rad, které vám řeknou, jak toto náročné období přežít. Snažit se ale musí nejenom dítě, ale i rodiče. Vše je o vzájemné spolupráci. Přece jen nikdo nechce mít doma peklo.

1. Problémy

Každý puberťák si myslí, že jeho problém je ten největší a musí ho řešit všichni kolem něj. Jenže většinou řeší úplnou maličkost. Vy jako rodiče byste si z toho ale neměli dělat legraci a měli byste respektovat, že to, co právě řeší, je pro něj opravdu problémem.

2. Neokřikujte ho

Když budete vaše dítě pořád napomínat a říkat mu, co má dělat, schválně to udělá tak, jak si nepřejete. Nechte ho, ať se také spálí a příště už to neudělá. Jedině se pak budete hádat a to je opravdu zbytečné. Musí si na to prostě přijít samo.

3. Vysvětlete zákazy

Když chcete dítěti něco zakázat, řekněte mu proč. Vysvětlete mu, proč jste se rozhodli takhle a co by se muselo změnit, abyste se rozhodli jinak. Dítě by se pak mohlo cítit poníženě. A to samozřejmě nikdo nechce.

Na světě dnes neexistuje kultura, která by incest tolerovala
Mohlo by Vás zajímat:

Incest – obrovské tabu, o kterém se nemluví, ale ještě dnes k němu dochází

4. Oblečení

Když za vámi vaše dítě přijde s tím, že má staré otrhané džíny a jeho spolužáci mají lepší, nesmějte se mu. Navrhněte řešení, kdy mu nějaké nové džíny pořídíte. Rozhodně mu je ale nekupujte hned, jak si řekne. Prostě si s ním o tom promluvte. Něco za něco.

5. Nekřičte

Když s ním o něčem diskutujete, nezvyšujte hlas. Tím opravdu nic nevyřešíte. Zkuste si s vaším puberťákem promluvit normálně, v klidu, jako s dospělým člověkem. Uvidíte, že vás bude lépe vnímat a rychleji se doberete nějakého závěru.

6. Nedovolte mu vše

Když za vámi váš potomek s čímkoliv přijde, nedovolujte mu vždy vše. Navykne si na to, že mu říkáte na všechny jeho požadavky pořád ANO a postupem času se vás přestane ptát. Pak vám přeroste přes hlavu a budete mít doma peklo.

7. Pozornost

Buďte k vašemu puberťákovi vnímaví. Respektujte jeho život, vztahy a problémy ve škole. Nechovejte se k němu jako k malému dítěti a neberte jeho problémy na lehkou váhu. Na některé věci si musí přijít dítě samo.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články