Proč bývají mladší sourozenci dobří sportovci a starší géniové? Jak ovlivňuje pořadí narození úspěch?

To, že byl slavný basketbalista Michael Jordan úspěšný ve sportu a zároveň mladším ze sourozenců, není náhoda.
Zdroj: Techinsider.io

Říkáte si, zda za úspěch vašeho sourozence nemůže prostě jen spočívat ve výhodě pořadí, ve kterém se vyklubal na svět? Ano, ale ne bezvýhradně. Zdá se však, že odteď budete mít lepší argument pro zdůvodnění vašeho neúspěchu než jen „smůlu v životě“…

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová20. 07. 2016 08:25

Už si jen najít příslušné studie, které dokazují, že jste coby mladší/starší sourozenec ve výhodě. Záleží totiž na oblasti úspěchu – mladší sourozenci vynikají v něčem jiném než ti starší.

Prvním jmenovaným se zjevně více daří v baseballu a bavičství. Alespoň podle zjištění, která učinil psycholog Adam Grant z Pensylvánské univerzity v knize Originals: How Non-Conformists Move the World.

Mnoho ze špičkových hráčů baseballu byli benjamínci. A stejně tak úspěšní komici.

To starší bráchové či ségry se dle studií vyznačují většími ambicemi, zvlášť když dojde na vzdělávání. Současně také dosahují lepších výsledků v IQ testech i byznysové sféře.

Podle Granta jsou starší sourozenci úspěšnější z hlediska konvencí. „Vyrůstají ve světě dospělých, kteří jsou obecně chytřejší než děti, a chtějí je potěšit. A způsob, jakým toho docílí, je, že uspějí konvenčním způsobem,“ uvedl psycholog.

Na závěry související s pořadím narození a úspěchem je ale třeba se dívat s odstupem, varuje.

„Je opravdu náročné testovat velké množství těchto mechanismů a ještě neproběhl řádný výzkum, abychom mohli skutečně vysvětlit proč se co děje. Ale myslím, že je několik věcí, které se pravděpodobně dějí,“ láká na další čtení.

Dle teorií evoluční psychologie soupeří každé dítě o pozornost rodičů. Jde na to ale různým způsobem. Jedna ratolest se snaží zaujmout hereckými schopnostmi, druhá excelentními studijními výsledky, třetí například výraznými sportovními výkony.

A i z tohoto pohledu má prvorozenec nespornou výhodu. V získávání pozornosti nemá konkurenta, a tak se mu ono místečko dobývá snáz. A je v jasně lepší pozici, co se týče fyzické i mentální kondice – je pochopitelně těžší být silnější nebo chytřejší než starší sourozenec.

Ovšem už není tak nedosažitelné převálcovat staršího sourozence vtipem. Proto, jak jsme zmínili v úvodu, bývají úspěšní komici většinou ti mladší ze sourozenců.

A stejně tak sportovci. To proto, že mají laťku přirozeně nastavenou od začátku výš, když trénují po boku standardu, který představuje starší sourozenec. Podívejte se třeba na Larryho, o sedm měsíců staršího bratra legendárního basketbalisty Michaela Jordana. Jejich otec vždycky hovořil o Larrym jako tom synovi, který je skutečným basketbalovým talentem.

Zdroj: Tech Insider

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Nenáviděná Pavlínka z MasterChefa: Odkryla svou pravou tvář i plány utéct do Norska

Související články

Další články