Zbavit se strachu z pavouků? Stačí 2 minuty, ukazuje nový výzkum

Převezměte vládu nad pavouky jednou provždy!
Zdroj: Nickandjaysadventures.blogspot.com

Obsadíte jinou místnost v domě, když se k vám do pokoje vkrade pavouk? Pak je vám asi známý pojem arachnofobie. Nad strachem z těchto malých potvor ale možná brzy vyzrajete. Nizozemští vědci přišli na to, že už jedna dávka běžně používaného léčiva beta-blokátor odstraní arachnofobii během dvou minut – a to až na jeden rok.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová02. 02. 2018 18:31

Výzkumníci Drs. Marieke Soeter a Merel Kindt z Oddělení klinické psychologie na Univerzitě v Amsterdamu oslovili 45 arachnofobiků. Těm na dvě minuty ukázali tarantuli. Po této stresové zkoušce podali polovině skupiny 40 miligramů propranololu, beta-blokátoru užívaného k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečních onemocnění. Druhou polovinu nechali sníst placebo.

En.wikipedia.org

Výsledky překvapili zajisté nejen vědce. Ti, co požili propranolol, vykazovali méně vyhýbavé chování vůči pavoukům než skupina, co pozřela placebo. To ale není všechno – jejich přístup k pavoukům se celkově zlepšil. A to až na jeden rok po experimentu.

Dvojice nizozemských výzkumníků svou strategii založila na již dříve prokázaných účincích propranololu na lidskou paměť a na procesu rekonsolidace paměti. Tou se rozumí úprava vzpomínek bezprostředně po jejich vyvolání s cílem změnit jejich psychologický dopad na člověka. Rekonsolidace byla oceněna pro svůj přínos v léčbě posttraumatických stresových poruch.

Po uskutečněném pokusu došli vědci k závěru, že vyvolání vzpomínky zkombinované s propranololem může nabídnout efektivnější strategii při léčbě fobií.

Dispatch.com

„Nová léčba je více než operace nebo terapie. V současné době musí pacienti s úzkostnými nebo posttraumatickými stresovými poruchami projít několika kolečky kognitivní behaviorální léčby, nebo denně přijímat léky, což vede k postupnému (a často dočasnému) ústupu příznaků,“ řekl Dr. Kindt serveru Medical News Today. „Navrhovaný revoluční zákrok spočívá v jediném, krátkém zásahu, který vede k okamžité, zásadní a trvalé ztrátě strachu.“

Metoda ale ještě není stoprocentně ověřena, což výzkumníci přiznávají. Osvědčila se zatím jen na zvířatech a zdravých jedincích. Stále však chybí důkazy, že uvedený léčebný postup pozitivně ovlivní strachy větší skupiny lidí s těžšími fobiemi.

Studii otiskl časopis Biological Psychiatry.

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Nástupkyně Dády Patrasové o vztazích: Klukům jsem se nelíbila, nosila jsem krunýř, říká Karolina Neuvirthová Gudasová

Související články

Další články