Bez sexu žije pětina dospělých... kteří se z něj vyvlékají z nečekaných důvodů

Mizející jiskra v dlouholetém vztahu není tím jediný a nejzávažnějším důvodem.
Zdroj: Profimedia.cz

Sex každý den? Ten mají spíše páry ze stříbrného plátna. Studie Kinsey Institute odhalila, že pouze 7 % sezdaných dvojic se těší sexu čtyřikrát do týdne. Bezmála polovina manželů přitom jen několikrát do měsíce. S partnery se v posteli scházíme nazí stále méně. Ale důvodů nacházíme opravdu hodně.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 06. 06. 2019 07:00

Milování má přitom značnou sílu, co se týče našeho zdraví. Řada dříve uskutečněných výzkumů odhalila spojitost mezi aktivním sexuálním dováděním a větší spokojeností se životem.

Proč se mu ale bráníme, když nám do života přináší lehkost a radost?

Klesající zájem o sex potvrdila řada studií: před 70 lety sexuolog Alfred Kinsey vypracoval studii, podle níž se celých 19 % lidí nemiluje s partnerem vůbec.

Průzkum National Survey of Sexual Attitudes and Lifestyle z roku 2013 zase vysledoval stále klesající sexuální aktivitu u britských občanů.

Profimedia.cz

A koneckonců tu máme závěry studie společnosti Relate, podle níž celých 51 % lidí vůbec nemělo sex předchozí měsíc.

Problém je na stole. A jeho závažnost předpovídá, že k jeho vzniku musí vést neméně vážné důvody.

Které překvapí. Mizející jiskra a přitažlivost v dlouholetém vztahu není ani zdaleka jediným sexuálním klínem.

Zemřel na infarkt... při sexu

Častou příčinou sexuální abstinence jsou podle serveru The Conversation zdravotní problémy, od srdečních onemocnění a chronických bolestí po metabolický syndrom. Překážky kladou i osobnostní poruchy, užívání návykových látek či nekvalitní spánek.

Např. pacienti se srdečními problémy se vyhýbají sexu ze strachu, že je postihne během milování infarkt.

Profimedia.cz

Ani některé léky libido dvakrát nepovzbuzují. Antidepresiva dokážou chuť na sex poměrně účinně „zabít“.

Sexuální abstinence se ovšem různí v závislosti na pohlaví. Postelovým radovánkám se častěji vyhýbají ženy než muži – až 40 % z nich se ze sexu někdy pokusilo vyvléknout.

Co je k tomu vede? Stopy najdeme už v období adolescence, z nějž si některé ženy nesou sexuální trauma poté, co zažily bolest nebo se staly oběťmi zneužívání.

I v těhotenství se ze sexu stává oblak vzpomínek. Některé matky se bojí poškození plodu.

Ačkoliv směřují k sexuálnímu vyhýbání spíše ženy, týká se i jejich protějšků.

Porno zabiják

Muži nejčastěji unikají před sexem kvůli poruchám erekce či chronickým zdravotním problémům. Řada z nich ale jen nemá dostatek příležitostí.

Pinterest.com

A právě samota může být zničující pro budoucí sexuální život člověka. Ten se častěji uchyluje ke sledování porna, které může negativně ovlivnit jeho pozdější sexuální výkon.

A koneckonců si řada lidí odpírá sex kvůli věku. Ne, že by na něj fyzicky neměli, jen přijali přesvědčení, že jsou na něj jednoduše už příliš staří.

Ideální týdenní či měsíční dávka sexu neexistuje. Někdo může prožívat šťastný život, ačkoliv se posledních pár měsíců intimnostem netěšil.

Ale pokud cítíte nejistotu v této oblasti, rozhodně byste s ní měli jít ven. Domluvte si schůzku s vaším lékařem či sexuologem.

Zdroj: The Independent

Zuzana Zlatohlávková z Dobré ráno, Brno! odhalila soukromí: Ve své chýši praktikuje čínskou medicínu, jehličky píchá i dětem

Zuzana Zlatohlávková z Dobré ráno, Brno! odhalila soukromí: Ve své chýši praktikuje čínskou medicínu, jehličky píchá i dětem

Související články

Další články