9 znaků, že za vaše zdravotní potíže může hormonální nerovnováha

9 znaků, že za vaše zdravotní potíže může hormonální nerovnováha

Malí poslové, kteří sviští krevním oběhem a dohlížejí na správné fungování orgánů. Hormony jsou extrémně důležité – podílejí se na růstu, metabolismu, sexuálních funkcích i náladě. Jejich balanc je klíčem ke zdraví těla i duše. Jak poznat, že něco není v pořádku kvůli hormonům? Tady je 9 vodítek.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 30. 12. 2019 08:00

1. Přibývání na váze

Tloustnete, i když jíte střídmě? Pak odvraťte zrak od jídla (ne doslova) a hledejte příčinu jinde. K přibývání na tělesné váze se hlásí i kortizol.

Tento stresový hormon vylučují nadledvinky. Když to přeženou, ručička na váze se vychýlí o něco doprava. A druhý den zase. Kortizol ale řídí nejen tělesnou hmotnost, ale i to, kde se faldíky utvoří.

Studie ukázaly, že zvýšené hladiny kortizolu přispívají k hromadění tzv. jedovatého tuku. To je ten, který se někdy lidově označuje jako „břišní pneumatika“. Tuk kolem pupíku se řadí k tomu nejnebezpečnějšímu, neboť zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou srdeční infarkt a mozková mrtvice.

To ale není jediný „zločin“, kterého se kortizol dopouští. I zvýšené hladiny cukru v krvi mohou být jeho dílem. Výsledkem jsou nutkavé chutě na jídlo.

2. Snížené libido

HuffingtonPost.com

I tady může sehrát roli hormonální nerovnováha. Sníženou chuť na sex způsobuje nedostatek androgenu. U mužů ho vylučují varlata, u žen vaječníky. Možná vám bude tato látka povědomější v souvislosti s pohlavím – androgen je totiž obecným pojmenováním hormonů, kterým se u žen říká estrogen a u mužů testosteron.

3. Únava

Spánek neboli odpočinek. Pro někoho přímá úměra, pro jiného nepochopitelné srovnání. Probouzí se totiž opět do stavu únavy.

Hormonální disharmonie může být odpovědí na ranní vyčerpanost. A jejím viníkem je opět stresový hormon kortizol.

Stres uvádí naše tělo do stavu pohotovosti a kortizol celý průběh řídí. Pokud jsme vystresovaní často, kortizol se udržuje výš, než by měl, a způsobuje tzv. nadledvinkovou únavu.

Abychom ale kortizolu jen nekřivdili, je třeba ve spojitosti s únavou zmínit ještě dalšího pachatele. Tím je hormon TSH, který stimuluje štítná žláza. Když to s ním přežene, dostaví se únava. Špatnou funkci štítné žlázy tohoto typu označují lékaři jako hypotyreózu.

4. Špatná nálada

S nadprodukcí hormonu TSH, kterou iniciuje štítná žláza, dostanete balíček potíží 2 v 1. Nejenže se budete potýkat s chronickou únavou (hypotyreóza, viz výše), ze stejného důvodu se i můžete cítit pod psa. Nadměrné vylučování hormonu TSH vede k podrážděnosti, úzkostem i depresi.

5. Nespavost a přerušovaný spánek

Když tělo reaguje výraznou hormonální změnou, nikdy to není jen tak. Menopauzou se ženské tělo připravuje na další etapu svého fungování. Společně s perimenopauzou, obdobím kolem menopauzy, je provázena velkými hormonálními výkyvy.

Jedním z nich je i pokles estrogenu, který dělá neplechy především v noci. Ženy „v přechodu“ se potýkají s nespavostí nebo přerušovaným spánkem.

Problém je, že během spánku se hladiny hormonů dostávají do normálu. Spánková deprivace během perimenopazy a menopauzy proto může zavinit disbalanc až deseti dalších hormonů. A způsobit problémy s plodností, chutěmi, srdcem i duševním zdravím.

6. Nadměrné pocení

Ženy v menopauze ho dobře znají. V noci se probouzí kvůli návalům horka. Tzv. noční pocení je výsledkem potíží s endokrinním systémem, způsobených nad- nebo podprodukcí hormonů, jako je například serotonin.

7. Potíže s trávením

Hormony gastrin, sekretin a cholecystokinin (CCK) jsou „svatou trojicí“ trávicího ústrojí. Napomáhají rozkladu potravy do jednoduchých molekul, které se pak snáze vstřebají do krve. Jejich nevyvážené množství může způsobit potíže s trávením.

8. Touha po cukru

Únava, podrážděnost a navrch i touha po sladkém. Štítná žláza někdy dokáže svého majitele pěkně potrápit. Častá chuť na cukr je totiž dalším příznakem hypotyreózy, tedy zvýšené produkce hormonu TSH ve štítné žláze.

I nadledvinky mohou chuť na sladké podporovat. Zvlášť tehdy, pokud jste ve stresu. Nadledvinky na tento stav reagují zvýšenou produkcí hormonů adrenalinu a kortizolu. Sladké pokrmy jsou skvělým a často rychlým zdrojem energie, která nás ve stresu uklidňuje.

9. Padání vlasů

Nezvyklé padání vlasů se vždycky připisovalo nedostatku testosteronu. Nové závěry však ukazují, že se na něm největší měrou podílí hormon dihydrotestosteron (DHT). A to i u žen. Přestože ho mají v těle jen nepatrné množství, pořád je ho dost na to, aby jejich korunu krásy potrápil.

Chia semínka vám navrátí zdraví, vzkazují Mayové. Zjistěte proč:

Zdroj: Eat Local Grown

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články