Jóga, jantarové žárovky i sklenka vína. Tato žena porazila nespavost a prozradila 6 tipů

Po přečtení knihy Sleep Revolution (Spánková revoluce) sesumírovala Brigid Moss, redaktorka lifestylového online magazínu Red, své tipy proti nespavosti. Co funguje? Jóga, jantarové žárovky… i sklenka vína.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 18. dubna 2016

„Před pěti lety bych se ve 4:30 nebo ve 4 trhnutím probudila, jako kdyby na mě někdo silně posvítil. Moje hlava by se točila pod tíhou úzkostných myšlenek na práci, různých ,co kdyby‘ a hrozných představ. Cítila bych se nabuzená, i když by byla ještě tma,“ popsala své stavy nespavosti redaktorka.

„Hodina by postoupila k půl páté a já bych pracovala, přestože by už bylo dost pozdě na to vstávat. Kolem šesti ráno, bych konečně upadla do polospánku, v momentě, kdy musím vylézt z postele.“

Vidíte se v tom? Nebo vám stačí jen usnout později a jste ráno unavení, jako kdybyste předchozí den zaběhli maraton? „Nejhorší je, že i když usnete, víte, jak bude druhý den vypadat. Všechno bude kvůli únavě trvat déle; od rozhodování, co si vzít na sebe, přes sprchu po odchod v dopoledních hodinách. Svět bude vypadat jako nevlídné, agresivní místo, kdy každé cuknutí hromadného prostředku zabolí,“ doplnila Brigid Moss. To byl obraz jejích dřívějších nocí.

Znáte to? V tom případě čtete správný článek. Redaktorka své spánkové návyky dokázala vyladit tak, že namísto probděných nocí si dnes dopřává nepřerušovaný spánek šest nocí v týdnu! Jak na spánkové démony vyzrála? Zkuste její spolehlivé triky:

1. Jóga

Popsugar.com

Vyčerpání snoubené s relaxací – to je redaktorčina „záchrana“. A přesně to jí poskytuje jóga. „Nemusíte dělat jógu každý den, ale stačí si zacvičit několikrát týdně,“ prozradila.

Tento druh pohybu má blahodárný vliv nejen na tělesnou schránku (nemluvě o posílení hloubkových svalů, o kterých pomalu ani nevíte), ale i na duši a mysl. Proto jsou jednotlivé pozice, ásany, pevně svázány s vědomým dýcháním.

Na problémy se spánkem skvěle účinkuje následující dechové cvičení, které Moss doporučila její lektorka Nadia Narain z jógového centra Triyogy: nadechněte se na čtyři doby, vydechněte na čtyři a vše zopakujte. Nadechněte se na čtyři, vydechněte na šest a opakujte. Nádech na čtyři, výdech na osm, opakujte.

2. Kindle

5why.com.au

„Nejčastější nelékařskou příčinou nespavosti je stres, úzkost nebo stav hyperaktivity,“ napsala dle redaktorky Arianna Huffington ve své knize. Všechna tato rozpoložení přichází právě v noci, aby potlačovala vaše snahy usnout…

Až se do vaší mysli opět začnou vkrádat černé myšlenky, vezměte knihu a čtěte. Ideálně něco, co odvede pozornost, ale nebudete na to celou noc myslet. Kindle je skvělým pomocníkem pro čtení v noci – díky tlumenému podsvícení mu bude vděčný i váš spící partner.

3. Jantarové žárovky

Lowcost2.ru

Světlo značně ovlivňuje hladiny spánkového hormonu melatoninu. A to negativně. Zvlášť při spánkových potížích byste měli odpočívat v naprosté tmě. Redaktorka se spoléhá na zatemňovací žaluzie a klapky na oči. A na jantarové žárovky…

Ty jí doporučil Dave Asprey, zakladatel serveru Bulletproof. Úspěšný podnikatel porazil vlastní vůli a shodil 45 kilo, zvýšil své IQ o několik desítek bodů a snížil svůj biologický věk tím, že se naučil spát méně, zato efektivněji. Součástí jeho tajemství jsou již zmiňované jantarové žárovky, které drží na uzdě rostoucí hladiny melatoninu.

4. Prášky na spaní s obsahem bylin

HuffingtonPost.com

„Zkoušela jsem mnoho druhů a zjistila jsem, že některé na mě fungují a některé zase vůbec. Nemůžu brát cokoliv obsahující kozlík lékařský, mám z toho návaly horka,“ napsala redaktorka Brigid Moss. Současně dodala, že její nespavost způsobuje stres, a tak sahá přímo po antistresových pilulkách.

Osvědčily se jí třeba Schwabe Pharma RelaxHerb s obsahem mučenky. Ta dobře potlačuje úzkost a znovu ji ukolébá, když se v noci probudí. Vhodnou alternativou jsou i tablety Melissa Dream s obsahem hořčíku, meduňky a heřmánku. Nebo doplněk stravy Lumity, který pomáhá uvolňovat omlazující lidský růstový hormon.

5. Bylinné čaje

Čím bylinné pilulky zapít? Pro maximální efekt bylinnými čaji! Zkuste heřmánkový od značky Teapigs, uklidňující Pukka Wholistic Holy Basil nebo nějakou z tuzemských alternativ. Proti nočním cestám na toaletu zalijte sáček jen trochou vody a nechte jej pořádně vylouhovat.

6. Sklenka vína

Popsugar.com.au

„Ne že bych si sklenici vína dopřávala pravidelně, ale když už si dám, tak maximálně jednu,“ napsala Moss. „Dvě a čeká mě probděná noc. Pokud vás ve tři ráno zastihne poalkoholová paranoia, víte, co mám na mysli. Nezapomínejte, že někdy to stojí za to…“

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Další články