Skrytou sílu chia semínek poznali už staří Mayové: zlepšují paměť a překypují energií

Trápí vás špatná paměť nebo zběsilá chuť k jídlu? Chia semínka to spraví.
Zdroj: HealthyWorkout.co

Chia semínka se získávají z šalvěje hispánské a jejich blahodárné účinky zaznamenali již staří Aztékové a Mayové. I proto tato semena nazvali „chia“, tedy „síla“. Dnes se zaslouženě řadí k tzv. superpotravinám – uchovávají tolik energie, kolik je v energetických drincích, zkvalitňují paměť, hlídají krevní tlak, probouzí pocity štěstí... a nejen to!

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 06. 03. 2018 20:06

1. Tělní uklízeči

Vláknina na dobré trávení – slyšíme to snad odevšad. Ani výrobci produktů s obsahem vlákniny nám ale nemažou med kolem pusy.

Pro spolehlivé zažívání stačí zbaštit jen 80 gramů chia semínek denně! A protože benefitů není nikdy dost, umí chia semínka ještě odplavovat toxiny a eliminovat přebytečný odpad v těle.

2. Energie jako v energetických nápojích

Věděli jste, že když namočíte chia semínka do vody, dostanete gelovou hmotu, která obsahuje tolik energie, kolik je v mnohých energetických drincích? I proto se k této potravině čím dál více uchylují sportovci. Chia semínka zvyšují výdrž a jsou jedním z nejlepších přírodních zdrojů energie.

3. Chutě na uzdě

Chia semínka rozmazlené chuťové buňky sice neuspokojí, zato dokážou držet pod kontrolou apetit. Zdá se vám to jako nesmysl? Tak poslouchejte – chia semínka obsahují zinek, který stimuluje leptin, a tím pomáhá regulovat hormony a chutě. Díky vysokému obsahu vlákniny nebudete mít po jejich konzumaci dlouho hlad. Chia semínka také zbavují tělo přebytečné vody a odpadu.

4. Nositelé štěstí i dobré paměti

Stejně jako se při dobrém zažívání vybaví vláknina, v případě mozkové činnosti jsou to omega 3 mastné kyseliny. Ještě aby ne, když nás tím neustále krmí reklamy na rybí produkty.

Pokud nejste příznivci darů moří a řek, máme pro vás návrh – zkuste si přisypat do ovesné kaše, bramborové kaše, salátu nebo jinam chia semínka. Podporují totiž řádné fungování mozku. Dokážou také rozehnat splíny – posilují část mozku propojenou s pocity štěstí. Při pravidelné konzumaci chia semínek se rovněž zlepší vaše kognitivní funkce a paměť.

d25cdb43be4d48cd109d7ae3cf29

f17680dbd1e02a3bc8e279df0af6a24

5. Zdravé srdce

Protože jsou chia semínka skrytou zásobárnou rozpustné i nerozpustné vlákniny, pomáhají snižovat hladiny cholesterolu, a vytvářet kardiovaskulární prostředí odolné vůči zánětům. Nemoci či selhání srdce tak hrozí s menší pravděpodobností. Kromě toho s sebou chia semínka přináší do těla antioxidanty omlazující buňky, které silné a zdravé srdce tolik potřebuje.

6. Krevní tlak pod kontrolou

Ještě k omega 3 mastným kyselinám – kromě zlepšení mozkových funkcí pomůžou srazit vysoký krevní tlak do normálu a uchránit tělo proti zánětům. Chia semínka vás ale zásobí i štědrou dávkou železa, hořčíku, draslíku a antioxidantů. Krev se tak nejen zkvalitní, ale její tlak bude pod kontrolou. Jak se to projeví v praxi? Velmi příjemně – budete se méně potit, předejdete bolehlavům a snížíte riziko selhání životních funkcí.

7. Cukrovce vzad!

Chia semínka obsahují kyselinu alfa-linoleovou (ALA) a spoustu vlákniny. Ve spojení tyto dvě látky vytváří silný štít proti výkyvům hladiny cukru v krvi, ba dokonce proti cukrovce druhého typu! Rozpustná vláknina ve formě gelu dokáže také zpomalit zažívání a zabraňuje odolnosti vůči inzulinu a prudkým vzrůstům krevního tlaku. To ocení všichni, kteří se netouží dopracovat k cukrovce.

8. Krásné štíhlé svaly   

Kdo by to byl do chia semínek řekl, že budou zlatým dolem bílkovin! S jejich konzumací dosáhnete krásných silných a štíhlých svalů a lepšího spalování tuků. Obsažený hořčík je zase známý pro své protikřečové a zotavovací účinky.

9. Zubní inspekce

S popularizací bezlaktózové diety se může zdát, že budou zásoby vápníku ohroženy. Ovšem tam, kde není mléko, směle zaskočí chia semínka. Uchovávají v sobě i zinek, fosfor a vitamin A, které budují ochranu vůči zubnímu plaku. Chia semínka jsou rovněž spolehlivými útočníky proti bakteriím způsobujícím zápach z úst.

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Související články

Další články