Partneři, kteří se férově dělí o domácí práce, mají lepší milostný život, říká studie

Partneři, kteří se férově dělí o domácí práce, mají lepší milostný život, říká studie

Počet emancipovaných žen v posledních dekádách vzrostl – že by tušily něco víc? Narážíme na závěry americké studie shrnující manželskou spokojenost. Přehodit část domácích prací na partnera se může pekelně vyplatit - v posteli.

Jana Jánská
Jana Jánská 05. 05. 2021 09:45

To, co dokument publikovaný v edici Journal of Marriage and Family uvádí, může způsobit revoluci ve stereotypním rozdělování domácích prací na mužské a ženské. Heterosexuální páry, které se v domácnosti činí stejně, si totiž sexuálně užívají častěji. Právě tyto páry měly totiž podle studie sex v průměru 6,8krát měsíčně. Dvojice, v nichž se jeden doma nadřel (zpravidla žena) a druhý nedělal nic, jen 5krát.

Výzkumníci vzali v úvahu rutinní domácí práce jako přípravu a vaření jídla, umývání nádobí, úklid domu, nakupování potravin a praní.

Stereotypy na škodu

Co je nesmírně zajímavé, že si sex dopřávali častěji i ti partneři, kteří neměli domácí práce rozděleny stereotypně. Neočekávali, že manželka bude například vařit a muž spravovat porouchané věci.

Přes rostoucí emancipaci žen ale stále většinu domácích prací vykonávají ony. A to i v případě, že déle pracují a vydělávají víc peněz než jejich muži.

Sex strádá

Profesor Sharon Sassler z Cornellovy univerzity a autor dokumentu dodal: "Současné páry, které se hlásí k rovnostářské dělbě práce, jsou ty, které se setkaly s vyšší sexuální frekvencí v porovnání s minulými protějšky."

„Jiné páry – včetně těch, kde ženy dělaly kupu domácích prací – zažily pokles sexuální frekvence. Toto zjištění je obzvlášť důležité vzhledem ke zprávám naznačujícím celosvětový pokles sexuální frekvence během několika minulých desetiletí.“

Co dnes znamená láska?

Historička Stephanie Coontz závěry analýzy okomentovala tvrzením, že jen reflektují "více srovnatelnou moc mezi muži a ženami".

"Láska byla dříve vnímána jako přitažlivost opaků. Každý jedinec v manželství se specializoval na konkrétní sadu dovedností, zdrojů a emocí, které podle něj chyběly opačnému pohlaví. Dnes se láskou rozumí sdílené zájmy, aktivity a emoce. Kde byl kdysi rozdíl stavebním kamenem touhy, je dnes čím dál častěji erotičtější rovnost."

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články