Slovníček teenagerů odtajněn: Odteď už budete vědět, co znamená cringe, OMG nebo merch

Každá generace posunuje způsob komunikace a není tomu tak ani u dnešní mládeže. Generace Z používá v komunikaci hodně výrazů převzatých z angličtiny, které se hojně používá naskrz sociální sítě. Pokud chcete rozumět slovíčku cringe, lol, nebo vědět, o čem vaše dítě mluví, když říká, že chce něčí merch, vše vám vysvětlí etický hacker Pavel Matějíček. 

Kristina Vodičková
Kristina Vodičková 23. 01. 2024 12:30

V pravidelném úterním pořadu magazínu Lifee.cz se můžete dozvědět vždy pět slovíček, které hojně používá mladší generace, označovaná slovem Z. Pořadem vás provádí expert na kybernetickou bezpečnost Pavel Matějíček.

Co je to cringe?

Když je něco cringe, tak je to divné, bizarní, trapné, možná až trošku nechutné. Můžete to často slyšet ve spojení s větou jako "Hele, kámo, to poslední video od Shopaholicadel je fakt pěkně cringe."

K čemu se používá zkratka LOL?

LOL je zkratka tří anglických slov – lot of laugh, která by se dala volně přeložit jako hodně smíchu. U nás by se řeklo, to jsem se teda nasmál, spousta legrace nebo popadám se za břicho smíchy. Taky to může být zkratka hry League of Legends.

Co je to merch?

Merch jsou různé reklamní předměty, které vám mohou prodávat třeba youtubeři a streameři. Každý správný youtuber, streamer, influencer a tak dále, má svůj vlastní merch. Ten merch jsou nějaké předměty, jako jsou třeba čepice, hrníčky, boty, trička, mikiny, sešity, tašky, cokoliv si vlastně představíte. A ten merch nemusí patřit jenom youtuberům, ale často mají svůj vlastní merch třeba i firmy anebo když vychází nějaká nová knížka, seriál i film.

Kdy mladí používají zkratku OMG?

OMG je zkratka ze slov Oh My God neboli ó můj bože. A stejně tak se to také využívá. Nemusí to být ale jenom v negativním slova smyslu, jakože ó můj bože, stalo se něco hrozného. Ale OMG můžete použít taky jako OMG, to je skvělé. Takže Oh My God anebo OMFG, Oh My Fu*king God (vulgárnější verze, poznámka red.) je prostě klasická zkratka, kterou potkáte nejen v diskuzích na internetu.

Jaké fotky mají označení nudes?

Nudes anebo taky česky nudesky, je označení pro fotky nahaté postavy anebo nějaké její části. Nudesky jsou typicky poptávané chlapci po dívkách. Když si to vezmeme jako příklad, tak by tam mohlo být něco jako, že slečna napíše klukovi: "Hele, nemáš náhodou výsledky na zítřejší písemku?" a on jí na to odepíše: "Jasně, pošli mi nějaké nudes a domluvíme se."

Související články

Další články